| Hardver | Matične ploče | Biostar Hi-Fi A88W 3D
Matične ploče

Biostar Hi-Fi A88W 3D


VRM sekcija

 

Naponska jedinica na ovom Biostarovom modelu deluje dosta robustno na prvi pogled. Ispod „haube“ broj naponskih faza je 4+2, što je sasvim dovoljno za napajanje na vazduhu overklokovanog A10 APU-a.

 

Biostar Hi-Fi A88W3D 48 T Biostar Hi-Fi A88W3D 49 T

 

Pozdravljamo činjenicu da je Biostar za napajanje koristio po dva low side MOSFET-a po fazi, kao i to da je za sve faze podjednako korišćen isti broj MOSFET-a, što na primer neki drugi proizvođači matičnih ploča nisu praktikovali, zbog čega je dolazilo do problema sa „throttling-om“ VRM sekcije za iGPU.

 

Biostar Hi-Fi A88W3D 46 T Biostar Hi-Fi A88W3D 47 T

 

MOSFET tranzistori koji su korišćeni su low RDS(on), marke SinoPower, sa oznakom SM4364 kao low side, odnosno SM4377 kao high side. U datasheet-u je dobijena neka orijentaciona specifikacija koja nema veze sa realnim životom, a ona kaže da ovaj tranzistor disipira 20W toplotne energije za 48A na temperaturi od 100C, što je naravno nerealno. Računicom možemo lako da dođemo do neke nominalne jačine struje koju može ovaj tranzistor da isporuči i ona je < 20A, što nam govori da ovi tranzistori spadaju u low cost – low RDS(on), ali su svakako bolji izbor nego prevaziđeni D-PAK. Svakako dva opterećena low side MOSFET tranzistora su manje termalno opterećena nego jedan, iako efikasnost nije bitno veća. High side MOSFET-i koriste bolje specifikacije, pa su deklarisani na 35A za 12,8W disipacije, što je negde na nivou On Semicondictor NTMFS4955N tranzistora.

 

Biostar Hi-Fi A88W3D 27 T

 

Za filtraciju napona korišćeni su kvalitetni aluminijum-polimer elektroliti renomirane japanske kompanije Chemi-Con. Na izlazu iz VRM sekcije ukupan broj ovih elektrolita je 10, kapacitivnosti po 820µF, što daje ukupan filtracioni kapacitet od impresivnih 8200µF za napajanje procesora i integrisanog GPU-a. Istina je da ovi elektroliti nisu ista klasa kao na primer Nichicon-ovi FPCAP polimeri premium klase, a i sami elektroliti su smešteni između zavojnica, te su izloženiji toplotnom stresu. Ovo može na duže staze uzrokovati ranijim otkazima ovih kondenzatora, ali i ne mora da bude tako, jer se cela VRM sekcija ne zagreva previše što ćemo kasnije potvrditi i u testovima.

 

Biostar Hi-Fi A88W3D 45 T Biostar Hi-Fi A88W3D 51 T Biostar Hi-Fi A88W3D 52 T

Biostar Hi-Fi A88W3D 54 T

 

VRM sekcija za RAM podeljena je u četiri segmenta. Svaki segment napaja po jedan memorijski modul. Za filtraciju napona korišćeni su identični kondenzatori kao i oko procesorskog socket-a. Za regulaciju napona na memoriji korišćeni su jednofazni PWM kontroleri sa oznakama uP1514Q.

 

Biostar Hi-Fi A88W3D 50 T

 

Za kontrolu napona na MOSFET tranzistorima za napajanje procesora korišćen je PWM nepoznatnog proizvođača, sa oznakom 95712 P1P0. U pitanju je najverovatnije analogni kontroler sa mogućnošću kontrole 6+2 naponskih faza sa SVID specifikacijama, imajući u vidu da je broj pinova 56, verovatno se radi o ISL-ovom PWM kontroleru.

 

Biostar Hi-Fi A88W3D 55 T

 

VRM sekcija koristi običan 4-pinski +12V power konektor za CPU napajanje, što može u ekstremnijim situacijama da bude limitirajući faktor.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar