Naponska sekcija (VRM)
Kao što smo rekli, naponska sekcija ima pasivan hladnjak, koji ćemo skinuti da vidimo šta se krije ispod.
Vidimo da su kondenzatori Nichicon 10K aluminijum polimerski. U pitanju je TOP klasa kada pričamo o ASUS-u, i to su kondenzatori deklarisani na 10000 radnih časova pri temperaturi od 105C. Dodatno su brendirani sa TUF znakom. Na ulazu vidimo tri polimera sa deklaracijom od 271 µF i 16 V.
Nakon njih dolaze MOSFET-i. U odnosu na Z87 Sabertooth koji je koristio On Semiconductor, Z97 modeli koriste LFPAK tranzistore marke NXP Semiconductor. Ove komponente po svom cenovnom rangu spadaju negde u sličnu kategoriju kao i prethodni On Semi. Sa donje strane layout-a nalaze se NXP 4030DLA, a sa gornje 6030DLA za up side, odnosno 4030DL za low side. Specifikacije ovih tranzistora govore da 6030DLA omogućuje 27A uz 6,5W toplotne disipacije, dok 4030DLA daje 38A sa 6,5W, što je generalno dosta efikasnije nego što je slučaj sa prethodnom generacijom sa On Semiconductor MOSFET-a. Ipak NexFET TI powerblokovi su ostali privilegija ROG serija. Za razliku od Mark 1 i Mark 2 modela, ovde imamo još jedan red MOSFET-a sa oznakom 4030DL, što ukupno čini 32 MOSFET čipa. Njima pomažu drajveri sa oznakom IR3535M, a oni predstavljaju sinhrone „buck“ konvertere signala, čija je uloga da sinhronizuju rad „low-side“ i „high-side“ MOSFET-a.
Dakle, VRM jeste nešto bolji u odnosu na Mark 1 i 2 ploče, ali ostaje malo nejasno zašto nisu svi power MOSFET-i montirani na prednjoj strani (8 komada se nalazi sa zadnje strane ploče), gde bi ih dodatno ohladio masivan hladnjak, dok bi na zadnjoj strani mogli da se izmeste drajveri, koji se ne greju. Na ovaj način bi se naponska jedinica bolje ohladila.
Slede „nazubljene“ zavojnice. Identične možete naći na ostalim TUF pločama. Broj elektrolita na izlazu iz VRM sekcije je 10, međutim, nisu svi iste deklaracije. Jedan tip je na 16V i 101 µF, dok je drugi tip od 6,5V i 561 µF. Njima u poslu pomažu maleni MLCC keramički kondenzatori.
Sve ovo kontroliše osmofazni digitalni PWM kontroler sa oznakom ASP1257, ujedno i najjači model koji ASUS koristi na svojim pločama.
Što se tiče naponske sekcije za RAM, korišćen je dvofazni PWM oznake ASP1103, koji se koristi na svim TUF pločama. MOSFET-i na RAM VRM sekciji su identični kao na CPU delu.
Idemo da pogledamo i ostale čipove…
Dodaj komentar