Utisci i par reči za kraj
Mi kao entuzijisti nismo poklonici jeftinih ploča iz razloga što uvek primetimo gde je krajcovano da bi se uštedelo na materijalu i umanjila cena. OK, spremni smo ponekad i na kompromise. Hajde da rezimiramo šta sve ovde imamo i čega moramo da se odreknemo da dobijemo Z97 ploču za 110 evra.
Prvo, naponska sekcija ima „samo“ četiri faze i uz to ne baš sjajan izbor MOSFET-a. Ipak, lepo je videti da poseduje hladnjak. Sledeće na redu je audio čip. Efekti izbora lošeg kodeka su ublaženi ubacivanjem audiofilskih kondenzatora i separacijom kanala po lejerima PCB-a, ali ni to nije dovoljno. Izbor LAN čipa nije na nivou proverenih Intelovih rešenja, poput I-218V ili Killer LAN-a. Multi-GPU sistemi nisu podržani. Donji x16 PCIe slot ima aktivne samo 2 linije za transfer podataka. Na to sve na kraju treba dodati i cenu od 110e, koja opet nije baš mala.
Ukoliko Vam je potreban Z97 čipset, a dodatne mogućnosti i kvalitet Vam ne znači puno, onda svakako možete ASUS Z97-P uzeti u razmatranje prilikom kupovine. „PCAXE Silver“ priznanje je sasvim logičan ishod.
Prednosti:
- Z97 kontrolerska logika
- M.2 port
- Mogućnost korišćenja brze memorije od 3200 MHz i kapaciteta do 32GB (8GB po štapu)
Mane:
- VRM
- LAN čip
- Audio kodek
- Cena
- Samo četiri SATA III porta
Ni tamo, ni vamo:
- OC mogućnost postoji, ali ne bi trebalo preterivati
ASUS Z97-P je na test ustupio ASUS
Komentarišite na forumu…
Dodaj komentar