Čipovi i kontroleri
Kada poredimo ova dva modela, po pitanju izbora specijalizovanih čipova i kontrolera, možemo reći da je ASUS u ovoj kategoriji koristio identične komponente. To ne važi samo za Z87-C i Z87M-Plus, već i za testirane Z87-A i Z87-K modele.
Z87-C je opremljen ALC892 audio kodekom, dok je Z87M-Plus opremljen sa ALC887. Glavna razlika se ogleda u broju AD/DA konvertora, odnosno ALC887 podržava najviše 5.1 analogni audio izlaz.
Za kontrolu HDMI i DVI porta korišćen je na oba modela NXP shifter sa oznakom ASMedia 1442K. Procesor šalje digitalni video signal koji je nativno predviđen za „emitovanje“ preko display port-a, ali za konverziju na HDMI ili DVI, potrebni su ovakvi kontroleri. Oba modela poseduju identičan kontroler za ove video izlaze.
Z87M-Plus koristi Nuvoton NCT 5538D koristi se kao SuperIO uglavnom za kontrolu PS/2 portova i ventilatora, čija kontrola nije nativno podržana od strane Z87 PCH.
Istu funkciju na Z87-C vrši Nuvoton NCT 6791D.
Z87-C poseduje PCI slotove. ASMedia 1083 predstavlja PCI-E to PCI bridge. Ovaj čip služi da omogući korišćenje „starih“ PCI slotova, a komunikacija se vrši preko PCI-E linija do PCH čipa i nalazi se na obe matične ploče.
Winbond 25Q64FVAIQ predstavlja SPI flash u kojem se nalazi sadržaj firmware-a, odnosno BIOS-a matične ploče. Ovaj model ne sadrži backup, tako da u slučaju pogrešnog fleša, nije moguće povratiti sadržaj ispravnog BIOS-a. Srećom, ovaj SPI ima svoje podnožje, pa ga je jednostavnije i lakše reprogramirati na EPROM programatorima, od čipova koji su izrađeni u SMD tehnologiji.
Komponente na slici, tantal kondenzatori služe za filtriranje video signala ka HDMI shifter-u.
Ispod PCI Express 1x slotova na Z87-C imamo jedan linearni regulator napona, koji služi za napajanje nekih sistemskih kontrolera, npr. ethernet kontrolera, USB portova ili kao konstantan izvor električne energije za ventilatore.
Čip sa oznakom Nuvoton 3941S predstavlja varijabilni regulator napona za FAN header. Ovaj čip kontroliše brzinu okretanja ventilatora. Ovi čipovi se nalaze na oba modela.
Na oba modela je takođe prisutan Realtek-ov Ethernet kontroler sa oznakom 8111GR.
Oba modela opremljena su LE diodama koje služe da odrede da li je matična ploa pod naponom, ali i da li je inicijalizacija memorije odrađena kako treba. Ukoliko DRAM LED svetli, znači da memorija nije pravilno inicijalizovana. ASMedia ASM1480 čipovi služe kao 16 na 8 kanalni multiplexer/demultiplexer. Koriste se za prebacivanje rada PCI-Express 2.0/3.0 slotova iz 16x režima u 8x, prilikom korišćenja CrossfireX režima rada. Konkretno svaki čip kontoroliše rad 2 PCI Express linije, a u ovom slučaju na slici vidimo jedan čip koji služi da podeli 2 PCI Express linije između deljenih 1x slotova i PCI Express v2.0 16x slota. Ovaj slot može da radi u 2x ili 4x režimu.
Čip sa natpisom BIOS AI.1314-A2 predstavlja specijalizovan kontroler za ASUS matične ploče koji ima funkciju da radi BIOS flashback bez potrebe za korišćenjem procesora i memorije. Za flash BIOS-a potrebno je samo napajanje i matična ploča. Ovaj kontroler se nalazi samo na Z87M-Plus modelu, dok je na Z87-C izostavljen.
Dodaj komentar