| Hardver | Matične ploče | ASUS Z270-WS
Matične ploče

ASUS Z270-WS

 

Raspored tastera i ostalih komponenti

 

Ovaj segment recenzije započinjemo sa lokacijom ubikvitarnog tastera koji je prisutan na skoro svim ASUS matičnim pločama, a to je MemOK! taster koji se nalazi na intuitivnom mesto, odmah do memorijskih slotova. Odmah do SATA portova se nalazi i CLR_CMOS taster crvene boje, koji će u realnom radu biti nepristupačan, jer će biti u potpunosti obskurisan ako budete koristili grafičku kartu u prvom PCIe x16 slotu. Bilo bi idealno kada bi se taster nalazio na nešto pristupačnije mestu, ali su obodi matične ploče natrpani sa svim vrstama konektora, komponenti i ostalih tastera.

 

ASUS Z270-WS 038 T 

 

Kako bi matična ploča podržavala više od 2 grafičke karte, dva M.2 slota i dva U.2 konektora, bio je neophodan PLX čip koji bi obskrbljivao sve komponente sa dovoljnim brojem PCIe linija. U ovom slučaju je upotrebljen PLX Technology PEX8747 čip koji podržava do 48 PCIe Gen 3.0 linija i izrađen je u 40nm tehnologiji. Ima disipaciju od 8W, što donekle objašnjava tako reći posvećeni hladnjak sa solidnim brojem aluminijumskih rebara i jednom toplotnom cevi.

 

 

Kada smo kod ostalih tastera, u dnu matične ploče se nalaze Power taster, Reset taster,Qcode display i jedan jednostavan prekidač čija je funkcija paljenje XMP profila bez ulaska u BIOS što je lep detalj. Prethodnik, ASUS Z170-WS, je pored ovih tastera imao još dva prekidača zadužena za jednostavnu regulaciju profila EPU i TPU BIOS podsistema. Matična ploča je obskrbljena sa solidnim broje FAN konektora, te imamo dva CPU_FAN i 3 FAN konektora za ventialtore montirane u kućištu, dok je jedan 4pin FAN konektor rezervisan za AiO pumpe.

 

 

 

 

Dva Gigabit LAN konektora kontrolišu Intel I219-LM i I210-AT kontroleri. Nuvoton NCT6793D čip je zadužen za Super IO i kontrolu ventilatora i nadgledanje temperatura. TPU čip je zadužen za bolju optimizaciju potrošnje, dok je Macro čip pristuan radi promene komandi F1-F12 tasterima radi udobnijeg rada i naprednih funkcija.

 

 

 

 

Odmah do CPU VRM-a je MegaChips MCDP2800BB, Display Port to HDMI konvertor. Do njega se nalazi i jedan ASMedia ASM2142 USB 3.1 host kontroler za USB 3.1 Type C i Type A, koji je unapređena verzija ASM1142 kontrolera jer može da regrutuje do dve PCIe 3.0 linije za punu brzinu prenosa na oba USB 3.1 porta.

 

 
   
 

 

Audio sekcija, i ako nosi isti nazim Crystal Sound 3, je malo redizajnirana i sada poseduje manji broj audio kondezatora, ali je audio kodek zamenjen sa novim Realtek ALC S1220 kodekom, dok je ostatk komponenti audio sekcije ostao neizmenjen. Po rečima ASUS-a novi Realtek čip poseduje veći SNR u odnosu na do skora upotrebljavani ALC 1150. Svojim slušnim sposobnosima nisam bio u stanju da utvrdim značajnu razliku između njih.

 

S

Srdjan Grbovic

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar