| Hardver | Matične ploče | ASUS Sabertooth Z77
Matične ploče

ASUS Sabertooth Z77


Hardverski nivo

 

Za početak ako je nekom potrebno tu su tri slike u većoj rezoluciji.

 

ASUS Sabertooth Z77 24 TASUS Sabertooth Z77 25 TASUS Sabertooth Z77 26 T

 

ASUS Sabertooth Z77 matična ploča je ATX formata (30,5 x 24,4 cm). Ono što nam prvo upada u oči je da je ploča oklopljena sa crnom plastikom.

 

ASUS Sabertooth Z77 31 TASUS Sabertooth Z77 32 TASUS Sabertooth Z77 38 T
ASUS Sabertooth Z77 39 TASUS Sabertooth Z77 40 TASUS Sabertooth Z77 41 T

 

Funkcija ove plastike je da matičnu ploču štiti u ekstremnim uslovima. Isto tako i da usmerava kretanje vazduha kako bi ploča bila ohlađena i u najekstremnijim uslovima.

 

ASUS Sabertooth Z77 27 TASUS Sabertooth Z77 35 TASUS Sabertooth Z77 50 T

 

Naime, kako bi kretanje vazduha bilo moguće u pakovanju se nalaze i dva 35mm ventilatora koje je moguće montirati na sredini matične ploče kao i kod naponske sekcije, a kako ovo izgleda u praksi pogledajte ovaj video.

 

 

Zajedno sa ovom funkcijom ASUS je ponovo vratio i funkciju termalnog radara, koja je bila prisutna na P67 modelu. Zahvaljujući velikom broju senzora koji se nalaze na matičnoj ploči, sada je moguće pratiti temperaturu na 12 tačaka uključujući i procesor. Za svaku tačku je moguće vezati neki ventilator i na osnovu temperature ventilator će da se okreće kako mu zadate, a naravno može i automatski da sam određuje. Za potpuno funkcionisanje ove funkcije, potrebno je instalirati AISuite.

 

ASUS Sabertooth Z77 thermal radar

 

Kada je u pitanju povezivanje ventilatora, možemo reći samo lepe stvari. Sabertooth Z77 poseduje čak osam osam konektora i svi su odlično raspoređeni. Pomenuta dva ventilatora koja dolaze uz ploču imaju predviđene konektore i oni se razlikuju od standardnih po boji. Jedan beli konektor je pristupačan tek kada se otvori slot za ventilator na sredini, dok je drugi beli u gornjem levom uglu.

Ostalih šest konektora crne boje je raspoređeno uz ivice ploče po vrlo logičnom rasporedu: tri su gore, dva dole i jedan kod ATX konektora.

 

ASUS Sabertooth Z77 board TASUS Sabertooth Z77 layout T

 

ASUS Sabertooth Z77 connectors T

 

Pošto već pričamo o konektorima trebalo bi spomenuti da je USB 3.0 konektor na ploči pametno postavljen, odnosno rotiran je za devedest stepeni, kako bi lakše složili kablove u kućištu.

 

ASUS Sabertooth Z77 58 TASUS Sabertooth Z77 33 TASUS Sabertooth Z77 44 T
ASUS Sabertooth Z77 45 TASUS Sabertooth Z77 46 TASUS Sabertooth Z77 47 T
ASUS Sabertooth Z77 48 TASUS Sabertooth Z77 53 TASUS Sabertooth Z77 54 T

 

Na donjem delu ploče vidimo i jedan konektor pod nazivom „TB_HEADER“. Na prvi pogled može se pomisliti da ploča poseduje Thunderbolt. Ovaj konektor jeste namenjen za Thunderbolt, ali samo ako dokupite Thunderbolt EX karticu.

 

ASUS Sabertooth Z77 ThunderboltEX

 

Kada je SATA podrška u pitanju, Sabertooth Z77 poseduje osam SATA konektora koji se nalaze na ploči i dva eSATA konektora koja su na zadnjem panelu. Kako Z77 čipset podržava „samo“ šest SATA uređaja, iskorišćena su dva ASMedia kontrolera – ASM1061.

 

ASUS Sabertooth Z77 29 T2

 

Z77 kontroliše četiri SATA 3Gb/s (crni konektori na ploči) i dva SATA 6Gb/s (braon konektori na ploči), dok ASM1061 čipovi kontrolišu dva SATA 6Gb/s (sivi konektori na ploči) i dva eSATA 6Gb/s (crveni konektori na zadnjem panelu).

Pored USB konektora koji su vezani za Z77 čipset, iskorišćen je i ASMedia kontroler ASM1042. Ovo je urađeno verovatno zbog podrške ASUS-ove USB 3.0 Boost tehnologije, pošto Intel nema podršku UASP mod.  Više o USB 3.0 Boost tehnologiji možete pročitati na sledećem linku. Z77 kontroliše 10 USB 2.0 konektora (4 crna na zadnjem panelu i 6 na ploči) i 4 USB 3.0 konektora (dva plava na zadnjem panelu  i dva na ploči), dok ASM1042 kontroliše dva USB 3.0 konektora (dva plava na zadnjem panelu).

Pozadinski panel matične ploče je odlično rešen i poseduje dovoljno konektora za ugodan rad, čak i ako na prvi pogled izgleda prazno.

 

ASUS Sabertooth Z77 37 T2

 

Spisak konektora je sledeći:

  • 1x DisplayPort
  • 1x HDMI
  • 2x eSATA
  • 4x USB 3.0
  • 4x USB 2.0
  • 6x 3,5mm audio in/out konektor
  • 1x S/PDIF audio out konektor
  • 1x USB BIOS Flashback taster

Audio podrška je izvedena preko dobro poznatog Realtek ALC892 čipa, o kome nema potrebe pisati opširnije pošto je to trenutno najpopularniji čip.

 

ASUS Sabertooth Z77 57 T2

 

Za LAN, odnosno mrežnu podršku zadužen je Intel 82579V gigabitni kontroler.

Od ASUS-ovih standardnih tehnologija prisutni su:

  • Već pomenuti USB 3.0 Boost, koji ubrzava prenost podataka, kako ASUS tvrdi, čak do 170%.
  • USB BIOS Flashback, alat za jednostavno flešovanje biosa. Sve što je potrebno je da ubacite fleš memoriju sa odgovarajućim BIOS fajlom u određeni port i pritiskom na dugme pokrenuće se učitavanje BIOS-a. Ono što je najinteresantnije kod ove alatke je to da radi bez procesora, memorije ili grafike. Potrebna je samo matična ploča i napajanje.
  • Network iControl, alat za podešavanje prioriteta mrežnim resursima, sa kojim jednostavno možete dodeliti svakoj aplikaciji prioritet po želji. Recimo, ako trenutno koristite torrent, a u isto vreme želite da igrate neku online igru, bez ove aplikacije bi morali da zaustavite torrent. Sa ovom aplikacijom možete podesiti da igra ima najveći prioritet i tako obezbedite skoro isti ping kao kada torrent aplikacija nije uključena.
  • USB Charger+, alat sa kojim možete da obezbedite i do tri puta brže punjenje vašim „smart“ uređajima, kao što su tableti i telefoni. Naravno ovo funkcioniše nevezano za to da li računar uključen, u hibernaciji ili isključen.
  • Digi+ je digitalna naponska sekcija, sa nekoliko naponskih kontrolera koji omogućavaju veoma precizno podešavanje napona za CPU, iGPU i MEM, uz veliku stabilnost.
  • Naravno tu je i neizostavni LucidLogix Virtu MVP koji će obezbediti bolje performanse i lepši užitatk u igranju. Naš adut u ovoj tehnologiji je Virtual Vsync koji omogućava da imate više od 60 fps kada je uključen Vsync. Detaljnije o ovoj tehnologiji možete pročitati na sledećem linku.

Za kraj ovog dela smo ostavili ono što je najbitnije za ovaj model ploče, a to su jedinstvene TUF tehnologije koje stoje iza imena Sabertooth.

Thermal Armor smo već pomenuli – pokrivač koji štiti ploču od spoljnih uticaja i usmerava kretanje vazduha. Osim samog pokrivača tu su i rupe na matičnoj ploči kojima se vazduh sprovodi do zadnje strane ploče kako bi ohladili i zadnji deo ploče koji obično nema protok vazduha.

 

ASUS Sabertooth Z77 Thermal armor

 

Dust Defender su poklopci za PCIE i RAM slotove koji ove slotove štite od upadanja prašine kada nisu u upotrebi.

 

ASUS Sabertooth Z77 28 TASUS Sabertooth Z77 30 TASUS Sabertooth Z77 36 T

 

Ovo je vrlo bitna stavka ako se računar koristi u prostorijama koje imaju dosta prašine.

 

ASUS Sabertooth Z77 dust defender

 

Thermal Radar se koristi za praćenje temperature kritičnih delova računara, kako bi omogućio stabilan rad bez pregrevanja čak i u najzahtevnijim uslovima. Thermal Radar prati parametre i u realnom vremenu podešava idealnu brzinu svih ventilatora kako bi obezbedio najbolji odnos temperature i buke. Još jedna interesantna stavka koju čini Thermal Radar je Fan overtime. Ovo može da bude korisno kada računar radi na visokim temperaturama. Uobičajeno je da se ventilatori isključuju u isto vreme kada se isključi računar. Fan overtime omogućava da ventilatori ostanu uključeni čak i do 10 minuta nakon isključenja računara, kako bi obezbedili adekvatno hlađenje. Slične tehnike koriste i neki modeli napajanja i projektori.

 

ASUS Sabertooth Z77 thermal radar

 

ESD Guard služi za zaštitu komponenti od elektrostatičkog pražnjenja. Verovatno ste do sada iskusili da vas računar „pecne“ kada ga dodirnete ili da se restartuje kada gurnete USB uređaj. Naime reč je o nagomilanom elektricitetetu u vašem telu i ova pojava je češća gde je suvlji vazduh. Kako bi sprečili otkazivanje neke komponente ASUS inžinjeri su implementirali zaštitno kolo koje će zaštiti vaš računar od najgorih posledica.

 

ASUS Sabertooth Z77 ESD Guard

 

Pošto je garancija na ovaj model čitavih 5 godina, moramo da se osvrnemo na to kakve se komponente koriste na ovoj ploči kada je proizvođač siguran da će toliko raditi bez problema.

Prvenstveno, ASUS na više mesta napominje da su komponente prošle rigorozne testove pa su „Certified to military-standards“.

 

ASUS Sabertooth Z77 test T

 

Kada su zavojnice u pitanju, ASUS ih naziva „TUF Chokes“, proizvedene su od visoko kvalitetnih, neoksidujućih materijala kako bi obezbedili dugotrajan i efikasan rad. Kompletan izveštaj sa testa možete pogledati na ovom linku.

 

ASUS Sabertooth Z77 chokes T

 

ASUS Sabertooth Z77 56 T2

 

Kada su kondenzatori u pitanju, njih je potpisao Nichiconi u pitanju su „low ESR“. Kompletan izveštaj sa testa možete pogledati na ovom linku.

 

ASUS Sabertooth Z77 capacitors T

 

ASUS Sabertooth Z77 34 TASUS Sabertooth Z77 49 TASUS Sabertooth Z77 52 T

 

Mosfeti su takođe „low ESR“ i kompletan izveštaj sa testa možete pogledati na ovom linku.

 

ASUS Sabertooth Z77 mosfets T

 

ASUS Sabertooth Z77 60 T2

 

Vrlo je lepo videti da su komponente kvalitetne, odnosno dugotrajne, ali nažalost ovo nije opipljiva kategorija pa je vrlo teško predstaviti tako nešto. Kako bi nam olakšao posao ASUS je dao garanciju na ovaj model o čitavih 5 godina, pa Sabertooth Z77 predstavlja jedinu matičnu ploču na tržištu sa tolikom garancijom.

 

ASUS Sabertooth Z77 51 TASUS Sabertooth Z77 55 TASUS Sabertooth Z77 59 T

 

M

Miloš Arsić

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar