Hardverski nivo – layout i čipovi
Za početak ako je nekom potrebno tu je i jedna slika u „visokoj“ rezoluciji:
Layout je izveden u Extended ATX formatu i na njemu ima sasvim dovoljno mesta za solidan broj dodatnih uređaja. PEG (PCI Express Graphics) slotovi su dovoljno udaljeni da je moguće koristiti 4 grafičke karte sa „dual slot“ hladnjacima „bez da se guraju“. Dakle, idealna matična ploča kada je u pitanju hard core gejming ili CUDA rendering platforma.
Iako dual slot grafička karta prekriva prvi i drugi PCI-Express 1x slot, sasvim dovoljno preostaje mesta za dodatni hardver. Moguće je koristiti do četiri grafičke karte u Crossfire ili SLi režimu. Iako je prvi PCI Express 16x priljubljen dosta blizu memorijskih slotova, ipak, memorije je moguće izvaditi bez vađenja grafičke karte, jer je locking mehanizam prisutan sa suprotne strane slotova. PCB je ofarban prelepom mat crnom bojom koja daje posebni šmek celoj platformi.
Backplate za hladnjak se lako demontira sa imbus ključem koji se dobija u pakovanju, te je moguće koristiti backplate od starog 1366 socket-a, za koji postoji solidna podrška po pitanju „aftermarket“ hladnjaka.
Na layoutu su prisutne i merne tačke, koje će serviseri i ekstremni overklokeri toplo pozdraviti. Preko ovih tačaka moguće je izmeriti napone za VTT CPU, na čipsetu, VTT za DRAM, DRAM napon, VCORE, System Agent odnosno VSA, a izvedene su tačke i za masu „GND“.
PCB poseduje EMI „shielding“ zbog prisustva Supreme FX Black Edition audio kodeka.
Komponente su najvišeg kvaliteta, što garantuje stabilan rad u dužem vremenskom periodu. Elektroliti koji su upotrebljeni su identični kao i na Z87 Maximus VI Extreme modelu i korišćene „Black Wing“ zavojnice od 60A, koje imaju značajno manji „core loss“ od klasičnih, što u prevodu znači da je manji gubitak energije na toplotu i manji je izlazni šum. Elektroliti su aluminium-polymer, renomiranog proizvođača Nichicon.
Na PCB-u oko socket-a nalazi se ukupno osam elektrolita kapacitivnosti 560µF i još dva kapacitivnosti 820µF. Ovih prvih osam služi za peglanje napona koji se isporučuje procesorskim jezgrima, DRAM i QPI kontrolerima, a ukupna kapacitivnost od 4480µF je respektabilna. Dodatna dva elektrolita peglaju šum u naponu koji se isporučuje System Agentu. Za isporuku napona ka procesoru korišćeni su NexFET powerblock tranzistori sa oznakom TI 87350D renomiranog američkog proizvođača Texas Instruments.
Za razliku od klasičnih mosFET tranzistora, NexFET u sebi sadrže low i up FET-ove, a kontrola ovih tranzistora vrši se preko eksternih mosFET drajvera, koji se nalaze na zadnjoj strani PCB-a. Dakle, regulacija napona je izvedena po principu PWM->drajver->MOSFET. Za razliku od „amaterske“ Z87 Maximus VI Extreme, ovde je korišćen dupliran broj MOSFET tranzistora, tako da se još 11 NexFET tranzistora nalaze sa zadnje strane PCB-a, što je sasvim dovoljno za napajanje 12-jezgarnog Xeon E5 v2 procesora.
Za kontrolu napona na procesoru koristi se CHiL 8328 7+1 digitalni PWM kontroler, koji smo već videli na Maximus IV Extreme modelu. On propušta pulseve za sedam nivoa filtracije ka procesorskim jezgrima i još jednu za VTT. VTT napon služi da obezbedi struju na DRAM i QPI, interfejsima koji su direktno zaduženi za komunikaciju sa memorijom i sa IO magistralom (QPI) linkovi. Dodatnih 3 faza je kontrolisano preko ASP1101 PWM digitalnog kontrolera i ovaj kontroler kontroliše naponske pulseve na power MOSFET-ima koji napajaju System Agent, odnosno VCCSA. Pored ovoga koriste se još dva PWM kontrolera za kontrolu napona na memorijskim modulima i oni nose oznaku ASP1103.
Naponski modul za memoriju koristi specijalne zavojnice sa feritnim jezgrima. Filtracija napona je brižljivo dizajnirana, pa je korišćen prilično veliki broj FP CAP polymer elektrolita 100 i 560 µF. Za generisanje terminacionog napona na memoriji korišćeni su Richtek RT9045 Bus Termination Regulatori.
SupremeFX je dizajniran u cilju unapređenja kvaliteta zvuka. Ovaj zvučni podsistem je prisutan na ROG matičnim pločama od samog početka postojanja ovog brenda, ali kod Rampage IV Black Edition je unapređen. Osim što su tu već poznati ELNA premium audio elektroliti, zaštita audio kodeka od elektromagnetnih smetnji, tu su dva TI pojačivača signala, WIMA film kondenzatori, kao i poseban Cirrus Logic-ov DAC (digitalno analogni konverter), tu je i TPA6120A2 Op-AMP pojačivač za slušalice impedanse 600 Ω, slično kao i na Maximus VI Formuli. Za razliku od Maximus VI Formule, na ovoj ploči može se naći i jedan NEC UC2-4 5NU Low Singal relej koji ima funkciju regulacije nivoa signala, čime se sprečava distorzija zbog operacionih pojačivača.
Sam čipset, odnosno PCH je okružen sa EPU čipom i ASMedia SATA 6GBPS PHY kontrolerima. U pitanju su ASM 1061 SATA čipovi koji koriste po jednu PCI-E liniju.
Ovi čipovi kontrolišu po 2 SATA 6 GBps porta, dakle, ukupno četiri, dok ostala dva kontroliše X79 PCH. Odmah pored SATA portova nalaze se još dva Winbond SPI Serial Eprom čipa u kojima se nalazi firmware matične ploče. Naravno, omogućeno je nezavisno korišćenje bilo kojeg od ova dva čipa, kao i korišćenje dve različite verzije BIOS-a.
Za kontrolu napona na 4-pinskim PWM fan header-ima koriste se linearni regulatori marke Nikos Semiconductor, što predstavlja standardno rešenje.
X79 PCH kontroliše ukupno osam PCI Express 2.0 linija. Kontrolu prebacivanja vrši ASMedia 1184e PCI Express packet switch, kao i funkciju ekstendera za PCI Express 2.0.
Veliki čip sa oznakom Republic Of Gamers vrši kontrolu nad TPU funkcijama, ali i povezivanje TPU-a sa Rog Connect Interfejsom. Kako X79 PCH nativno ne podržava USB 3.0 za kontrolu ovih portova korišćen je ASMedia 1042 USB 3.0 kontroler. Na matičnoj ploči ukupno je prisutno dva ovakva čipa, a za kontrolu ukupnog broja od 10 USB 3.0 portova korišćen je ASMedia 1074 USB 3.0 hub.
Čip sa oznakom ICS 9FGL 1218AKLF predstavlja PCI-Express 3.0 klok generator. Intel WG82579V je gigabitni LAN kontroler serverske kategorije.
Dodaj komentar