Rezultati testova
Za testiranje ASUS-a Rampage IV Black Edition koristili smo Intel i7 4820K procesor.
Overkloking
Maksimalno stabilan BCLK koji smo uspeli da ostvarimo na ovom ASUS-u je 127,5 MHz, što je veoma solidna vrednost za X79 platformu.
Sve vrednosti preko toga rezultovale bi nestabilnošću ili nemogućnošću podizanja sistema.
Kao test setup za verifikaciju overklok potencijala RAM memorije koristili smo custom Prime 95 test, alocirajući 12 GB za test i postigli smo rezultat od 2500 MHz sa 1T komandnom latencijom, što je ujedno i maksimum za HyperX Beast 2400 module. Rampage IV Black Edition je pokazao odličnu memorijsku kompatibilnost i overklokabilnost memorijskih modula!
Maksimalno postignut stabilan overklok sa procesorom na testu i Cooler Master Seidon 120XL vodenim hlađenjem iznosio je respektabilnih 4,6GHz. Napominjemo da se pri stress testu naponska sekcija jedva zagrejala iznad temperatura pri nominalnim opterećenjima.
Test naponske jedinice i trotling
Obzirom da nam je ovo prva matična ploča bazirana na LGA 2011 socket-u, ovog puta nećemo imati referencu za poređenje sa drugim modelima. LGA2011 platforma po pravilu nešto više troši u idle režimu nego LGA1150, ali Ivy Bridge jezgro ima nešto nižu potrošnju pri maksimalnom opterećenju od Haswell jezgara, pa bi poređenje sa LGA 1150 platformom bilo besmisleno.
Ipak, Rampage IV Black Edition je pokazala ozbiljnu „otpornost“ na podizanje napona, pa je i skok temperature dosta mali, jer su korišćene efikasne komponente.
Sudeći po ovom grafikonu, na kojem je uzlazna linija disipacije prava, može se zaključiti da je na ASUS Rampage IV Black Edition implementirana vrhunska naponska sekcija, koja ne gubi na efikasnosti prilikom overklokinga i opterećenja. Ovo znači da bi u eventualnom upgrade-u na 10-jezgarni Xeon, sve funkcionisalo u najboljem redu, čak i pri overklokingu. Dalje sve zavisi od primerka procesora i hlađenja koje koristite.
Rad sa SSD-om
Rad sa SSD-om je dobar kada posmatramo rad sa malim fajlovima, mogli bi smo reći u samom vrhu kada se koristi NCQ, međutim 4K upis je bio slabiji od očekivanog, kao i sekvencijalno čitanje i čitanje fajlova od 512K. Razlog za ovo je verovatno relativno loša upeglanost BIOS-a za rad sa Sandforce tipom SSD-a. Od slične boljke su patile i pojedine Z87 matične ploče, dok se nisu pojavile novije verzije BIOS-a.
Dodaj komentar