Rezultati testova
Za testiranje Maximus VI Formula modela koristili smo otključani Intel i7 4770K procesor. Maksimalna brzina BCLK magistrale koju smo uspeli da postignemo je fantastičnih 176,15 MHz. Sve vrednosti preko toga rezultovale su nestabilnošću sistema.
Ovo je do sada najveći rezultat koji smo postigli za BCLK sa otključanim procesorom iz K serije. Da je kojim slučajem korišćen procesor bez oznake „K“ brzina BCLK magistrale verovatno ne bi bitno prešla više od 106 MHz, pa je poređenje u postizanju BCLK kloka između K i non K verzije na različitim pločama besmisleno.
Overklok Avexir 2666 MHz modula je bio na nivou svih drugih ASUS Z87 matičnih ploča, preko ovog rezultata nismo uspeli ni MHz više da postignemo bez gubitka stabilnosti.
Postignut je vrlo solidan rezultat sa zategnutim tajminzima na efektivnih 2749,8 MHz. Ipak, preko te vrednosti nismo uspeli da postignemo stabilan rad, a boot sistema nije bio moguć preko 2800 MHz za ovaj RAM, što je sličan rezultat koji je postignut i na Maximus VI Extreme matičnoj ploči.
Test naponske jedinice i trotling
Kalibracija napona na ASUS Maximus VI Formula matičnoj ploči je slična kao i na Maximus VI Extreme. Zbog korišćenja nešto efikasnijeg napajanja disipacija je nešto niža nego na Maximus VI Extreme modelu, ali i na Hero koji je testiran sa Enermax napajanjem efikasnosti približno 92%, a razlog ovome je daleko niža temperatura VRM sekcije, odnosno bolje hlađenje:
U odnosu na Gigabyte Z87X-OC model, koji se pokazao kao veoma efikasan na testu, disipacija je nešto veća sve dok se ne dođe do ekstremnijeg overkloka. Već na 1,45V disipacija se izjednačila.
Za razliku od ostalih matičnih ploča iz ROG serije, Formula ima veoma efikasan sistem za hlađenje VRM-a. 40 i kusur stepeni po toplom letnjem danu ne deluje preterano, a uz eventualno korišćenje vodenog hlađenja ova temperatura bi bila još dosta niža. Veoma smo pozitivno iznenađeni rashladnim rešenjem kojim je opremljena ova matična ploča.
Rad sa SSD-om
Rad sa SSD drajvovima i SATA standardom treće generacije je na nivou maksimuma koji mogu da daju ovakvi uređaji. Sistem u radu je bio veoma agilan, a podizanje sistema munjevito brzo. Razlike u radu sa SSD-om se ogledaju u nijansama između različitih modela matičnih ploča i predstavljaju nam reper za nivo upeglanosti BIOS-a. Međutim, Formula je u ovom testu podbacila zbog nečega. Za razliku od ostalih ROG modela, sa istim drajvom performanse su nešto lošije. Razlog ovome verovatno leži u reviziji BIOS-a iako smo testirali ovaj model sa najnovijom verzijom. Imajući u vidu da je ovo jedan od poslednjih modela iz ROG serije, očekujemo da će ASUS u bliskoj budućnosti izbaciti još upeglanije revizije. U realnom radu se ipak ne primećuje neko bitno usporenje.
Dodaj komentar