Hardverski nivo – layout, konektori i tasteri
Spremili smo Vam dve slike u visokoj rezoluciji na kojima se vidi kompletan layout:
Format ploče je standardni ATX, ali je ploča nešto uža u odnosu na high-end modele. Dizajn je svakako nesvakidašnji za jednu H81 ploču.
Pre svega, za napajanje procesora je korišćen osmopinski priključak, što pozdravljamo.
VRM sekcija je prekrivena hladnjakom, što je „fičr“ koji (opet) retko koja H81 ploča ima. Hladnjak nije veliki, ali sasvim dovoljan.
SATA konektora ima četiri i u pitanju su po dva SATA 6Gbps i 3Gbps priključka. Oni su postavljeni pod uglom od 90 stepeni, što je zgodnija orijentacija koja se koristi na skupljim matičnim pločama.
Memorijskih slotova ima četiri, što je opet nestandardna brojka za H81 čipset. Glavni problem u pomenutom čipsetu je što poseduje samo jedan memorijski kanal koji svi memorijski moduli moraju da dele, što degradira skaliranje performansi sa povećanjem količine memorije. Iz istog razloga je moguće koristiti samo single-side (jednostranu) memoriju u slučaju kada želite popuniti sve DIMM slotove. Na kraju, ukoliko popunite sva mesta, maksimalna brzina XMP profilisane memorije će biti 1066 MHz. Mi smo tokom našeg testiranja koristili memoriju u formatu 2x4GB koja radi na 2666 MHz, ali je ona na ovoj matičnoj ploči radila na 1600 i ni MHz preko toga.
Inače, DIMM slotovi imaju resetabilne osigurače koji štite memoriju od izloženosti prevelikoj struji, što za posledicu ima dugotrajniji rad ovog segmenta ploče.
Ploča poseduje interni priključak za USB3.0 konektore za prednji panel kućišta. On je alociran južno od 24-pin konektora za napajanje.
Interni USB2.0 konektori se nalaze na donjem ćošku ploče i njih ima dva.
Audio sekcija je izolovana od ostatka ploče i sadrži SupremeFX kodek sa audiofilskim ELNA kondenzatorima. Koliko smo primetili, nema zasebnog pojačivača za slušalice.
Dodaj komentar