Rezultati testova i OC mogućnosti
Za testiranje ASUS-a B85 Vanguard koristili smo Intel i7 4770K procesor.
Overkloking
Prostom promenom množioca uspeli smo da ostvarimo stabilan overklok na frekvenciji od 4,3 GHz uz napon od 1,22V.
Na screenshot-u se vidi da nakon 15 minuta in-place testa uz korišćenje zahtevnih FMA3 instrukcija nije dolazilo do throttling-a, a temperatura VRM sekcije se kretala oko razumne cifre od 60 stepeni Celzijusa.
Test je završen nakon 30 minuta uspešno, a maksimalna temperatura za CPU dosegla je 99C.
Test naponske jedinice i trotling
Ovaj test smo odradili tako što smo na svakom naznačenom naponu na X-osi vršili P95 Torture test u trajanju od 10 minuta, nakon čega smo uzimali vrednost temperature matične ploče. Sondu za merenje koristimo eksterno, a ona je bila zalepljena na deo PCB-a odmah ispod MOSFET tranzistora, što približno daje realnu temperaturu samog PCB-a i MOSFET tranzistora.
Naponska sekcija na ASUS B85 Vanguard je prilično efikasna na manjim naponima.
Zbog relativno malog broja naponskih faza i zagrevanja, potrošnja ipak malo oštrije raste sa povećanjem napona, ali je gotovo jednaka na 1,35V kao što je to slučaj sa Z87-A modelom, a znatno bolja nego na Z87-K. Trebalo bi uočiti i to da B85 Vanguard i Z87-K imaju isti broj naponskih faza, ali je zahvaljujući kvalitetnijoj implementaciji na B85 Vanguard potrošnja niža, a maksimalan postignut napon bez trottling-a je 1,35V. U ovom testu naravno, „true“ 8-fazna VRM sekcija odnosi pobedu.
Rashladne mogućnosti malenih hladnjaka na VRM sekciji i relativno mali broj naponskih faza su učinile da se VRM na ovom modelu ipak dosta zagreva. Na sreću te temperature su se kretale u granicama od 60 stepeni, a za 4+1 faznu VRM sekciju je ovo ipak odličan rezultat.
LAN performanse
Pokušali smo da proverimo performanse i latenciju LAN kontrolera uz pomoć Web Server Stress tool softvera. U pitanju je softver koji simulira klikove deset korisnika ka izabranom web serveru i meri odziv. Kao referentni server koristili smo naravno www.pcaxe.com.
Odziv smo izmerili na još nekim mrežnim adapterima, između ostalog i na referentnom Realtek-u 8111F koji se ugrađuje na većinu AMD matičnih ploča i rezultati su očigledni. Najgore je prošao D-Linkov PCI mrežni adapter. Performanse Intelovog mrežnog adaptera ne zaostaju mnogo za Qualcomm-ovim Killer LAN-om.
Rad sa SSD-om
Rad sa SSD-om i SATA standardom treće generacije je na nivou maksimuma koji mogu da daju ovakvi uređaji. Sistem u radu je bio veoma agilan, a podizanje sistema munjevito brzo. Razlike u radu sa SSD-om se ogledaju u nijansama između različitih modela matičnih ploča i predstavljaju nam reper za nivo upeglanosti BIOS-a. ASUS je ovde pokazao da njihove matične ploče veoma dobro da sarađuju sa SSD-ovima.
Dodaj komentar