Hardverski nivo – Layout i čipovi
Za početak ako je nekom potrebno tu je i jedna slika u većoj rezoluciji:
Layout na kojem je zasnovan testiran model matične ploče je full ATX sa ukupno 7 slotova. Tri PCI-Express slota su pune veličine, dok su dodatna dva PCI-Express 1x. Pored svega, našlo se mesta za još i dva „legacy“ PCI slota, što mnogima može da bude od koristi. PCB je premazan braon bojom, dok centralnim delom dominira heatpipe, koji povezuje dva hladnjaka, jedan od FCH (Fusion Controller Hub – čipset za APU), a drugi od VRM (Voltage Regulator Module – naponske sekcije). Već na prvi pogled je jasno da se radi o matičnoj ploči visokog kvaliteta finalne dorade.
Elektronika na matičnoj ploči je veoma kvalitetna i veoma dobro prati energetske zahteve AMD-ovih APU-ova. Ako bi poredili ovu matičnu ploču sa znatno skupljim modelima zasnovanim na Z87 čipsetu za Haswell, moglo bi se reći da je ovaj model u rangu po kvalitetu komponenata sa barem 50-60 evra skupljim modelima namenjenim Intelu.
Naponska jedinica je izvedena u obliku ćiriličnog slova Г, a kao gradivni elementi korišćeni su veoma kvalitetni aluminijum-polimer elektroliti renomirane japanske kompanije Nichicon sa oznakom FP5K i lower RDS-on mosFET tranzistori kompanije On Semiconductor.
U pitanju su On Semi NTMFS4C06N korišćeni kao low side mosfet-i, deklarisani na 69A i 30,5W, što je strogo teoretska vredost. 30,5W na jednom mosFET-u je teško izvodljivo u praksi. U praksi ovi tranzistori daju više nego solidnih 31,6A na 6,4W termalne disipacije, što je predstavlja nekih 83% efikasnosti za napon od 1,2V i tu jačinu struje. ASUS je zaključio da je manje opterećenje mosFET-a ako se u low-side po fazi ubaci par ovakvih mosFET-a. Za manje opterećen up-side, korišćen je po jedan On Semiconductor NTMFS4C09N čija je specifikacija 52A na 25,5W toplotne disipacije. Ovaj up-side mosfet ima slabije specifikacije nego low-side i u realnim uslovima upotrebe dostiže vrednost od 6W termalne disipacije za jačinu od 25,3 ampera. Za procesorska jezgra je korišćeno ukupno 6 naponskih faza sa dva low side i jednim up side mosFET-om.
Prigušnice koje su korišćene su potpisane od kompanije Trio Technology čije je sedište u Tajvanu. U pitanju su induktori snage magnetnog polja 680 µH sa feritnim jezgrima.
Dodatne dve faze korišćene su za integrisani GPU i northbridge, ali sa povećanim brojem mosFET tranzistora. U pitanju su i dalje On Semi NTMFS4C06N za low side, odnosno NTMFS4C09N za up side, ali za razliku od preostalih 6 faza, ovde su korišćena po dva para mosFET-a i za low i za up. To je razumljivo jer sam GPU može da povuče i do 45W i to samo na dve naponske faze, zbog čega je ovaj naponski deo ASUS napravio malo robusnijim.
Za kontrolu napona procesora na mosFET-ima koristi se digitalni PWM kontroler sa oznakom ASP1107. U pitanju je ASUS-ov rebrand poznatog CHiL PWM kontrolera kojeg sada proizvodi čuveni International Rectifier. U pitanju je najverovatnije preimenovan IR3567A, koji koristi pakovanje sa 56-pinova i podržava 6+2 naponskih faza bez dodatnih dublera. S’ obzirom da nigde nismo videli „phase doubler-e“, sa sigurnošću možemo da tvrdimo da se ovde radi o potpunom 6+2 phase dizajnu. Dakle, ovde se radi o vrhunskoj VRM jedinici za AMD APU, što se može kasnije videti iz rezultata testiranja. Uvereni smo da bi ova matična ploča mogla da se iskoristi i za postizanje rekorda u overklokovanju.
Za kontrolu napona na memoriji, odnosno na tranzistorima za napajanje memorije koristi se ASP1108 digitalni PWM, koji smo viđali i na Intel Z87 matičnim pločama.
Mesta oko socket-a ima sasvim dovoljno za montažu bilo kakvog hladnjaka, a hlađenje naponske jedinice ne smeta za njihovu montažu. U prilog tome govori i podatak da smo matičnu ploču testirali uz pomoć Scythe Mine 2 hladnjaka sa 3 ventilatora, od kojih su dva od 120mm, a jedan od 140mm.
Poleđina matične ploče je čista i bez dodatnih komponenata u vidu mosFET tranzistora, doublera/drajvera i kojekakvih kontrolera. Jedino u sredini ispod samog socket-a se nalazi „buket“ kondenzatora koji ne predstavljaju problem ukoliko se montira backplate koji ima rupu u sredini predviđenu za ove kondenzatore.
ASMedia ASM1480 čipovi služe kao 16 na 8 kanalni multiplexer/demultiplexer. Koriste se za prebacivanje rada PCI-Express 2.0/3.0 slotova iz 16x režima u 8x, prilikom korišćenja CrossfireX režima rada.
ASMedia 1042 kontroler služi za rad sa USB 3.0 portovima i on se nalazi blizu backpanel-a.
Klok generator ICS 9LPRS477DKL koristi se najverovatnije za distribuciju klok signala na PCI-Express slotove.
Napajanje USB portova izvedeno je preko dva dodatna mosFET tranzistora, sa oznakom NIK OS P0603BDL, kineskog proizvođača Unikc Semiconductor, dok je za napajanje čipseta korišćen par mosFET-a sa oznakama CFG0096.
Kontrola CPU ventilatora vrši se preko AISuite III softvera, a za to se koristi čip sa oznakom Nuvoton NCT6791D koji predstavlja Super IO čip i FAN kontroler. Čip je identičan kao i na ASUS Z87 matim pločama, ali i na mnogim ASRock modelima.
Za rad sa zvukom koristi se generički ALC1150 7.1 audio kodek koji po specifikacijama ima čak 115dB odnos signal šum za frontalni izlaz. Ukupan broj DAC-ova (digitalno analognih konvertera) je 10 i oni opslužuju 7.1 kanalni plejbek i još dva dodatna stereo kanala za dodatne slušalice preko front panela. Tu su naravno i dodatna dva stereo ADC-a (Analogno Digitalna konvertera) koji služe za semplovanje zvuka preko line-in ulaza i mic-in ulaza na front panelu. Svi DAC-ovi i ADC-ovi podržavaju od 44,1 KHz do 192 KHz semplovanje i to 24-bitne rezolucije. Da podsetimo, ALC1150 kodek je uobičajena pojava na skupljim Z87 modelima, a njegovu ugradnju na AMD APU matičnu ploču toplo pozdravljamo.
Za kontrolu izlaznog HDMI porta koristi se ASMedia ASM1445 HDMI/DVI level shifter, sa aktivnim DDC buffer-om i mogućnošću rada sa 3Gbit/s podataka, što je dovoljno za punu podršku za 4K rezoluciju ili 3D prenos.
Čip sa oznakom TPU KB37220 koristi se za funkciju automatskog overkloka i podešavanja sistemskih parametara. Ovaj čip koristi sopstveni firmware i kontrolisan je preko ASUS-ovog sistemskog softvera.
U jednom SPI serial epromu sa oznakom GD25B64BF1G veličine 64 Mbit (8 MB) nalazi se sadržaj UEFI BIOS-a, odnosno firmware-a matične ploče.
Dodaj komentar