Hardverski nivo
ASRock Z77 Extreme9 matična ploča je ATX formata (30,5 x 24,4 cm) i podržava Intel socket 1155 procesore. Ispod imate fotografije ovog modela u visokoj rezoluciji.
Ako nas pitate ASRock je uspeo da napravi jedan, na oko, veoma moderan i dopadljiv model matične ploče, a verujemo da će se skoro svi složiti da je ovo jedna od najlepših matičnih ploča na tržištu trenutno. Na samoj matičnoj ploči dominira crna i siva boja kao i zlatni kondezatori i oznake.
Ono što se takođe odmah da primetiti je masivni heat pipte sistem hlađenja, koji pored dopadljivog izgleda svoj posao radi odlično. Nećemo se previše zadržavati u opisu ovog hlađenja (pri. ured: čemu služe slike), ali ćemo konstatovati da u eksploataciji nije dolazilo do pregrevanja, čak i prilikom solidno overklokovanog procesora.
Hlađenje ovog modela naleže na komponente (fetove) koje se hlade preko termalnih traka, a voleli bi smo da je sve ispraćeno sa pozadinskom šnalom, kako bi se osiguralo bolje prijanjanje hladnjaka, a u ukupnom zbiru bolje prenošenje toplote. Kao što vidite sa slika ispod, ova matična ploča ima fetove i sa druge strane, što nam je u startu indiciralo da je prisutna vrlo dobra naponska jedinica.
Ipak, voleli bi smo da preko tih fetova ide termalna traka, kao i pozadinska šnala (pločica) preko svega toga.
Kada smo razmontirali hlađenje, otkriven je „novi svet“ kod ovog modela i polako je počelo da se nazire zašto je ovo ASRock top Z77 model. Ispod hladnjaka se krila moćna naponska sekcija za procesor i PLX čip, pa krenimo redom.
Na slikama iznad možete da vidite PLX PEX 8747 čip, koji su od ove matične ploče napravili multiGPU monsturma, pa je apsolutno jasno zašto postoji šest fizičkih PCI-E 16x slotova treće generacije. ASRock je CPU naponski sektor nazvao „8+4“, a nešto kasnije ćete moći da vidite kako se ova naponska jedinica pokazala u praksi. Takođe sa fotografija iznad je jasno da se naponska sekcija snabdeva preko standardnog 8-pin konektora. Kompletna matična ploča je opslužena sa „zlatnim“ kondezatorima koji u praksi nude 2,5x veću dugotrajnost u radu od standardnih metalno oklopljenih, što je veliki plus s obzirom da je ovo tip matične ploče koji se kupuje da traje duže.
Ova matična ploča iz AsRock-a poseduje šest fizičkih PCI Express x16 slota treće generacije, od kojih dva rade u punom x16 modu, dva „samo“ u x8 modu i jedan u 4x modu. Naravno, u slučaju korišćenja četiri grafičke karte brzina PCIe x16 slotova iznosi: x8/x8/x8/x8. Podrška za Nvidia Sli (Quad SLI), AMD Crossfire (Quad CrossFireX) se podrazumeva.
Takođe tu je i podrška za Lucid Virtu, što znači da je sve pokriveno.
Tu dolazimo do zaključka da će okoreli gejmeri, esktremni overklokeri, i profesinalci u industrijskom dizajnu ili bilo kojoj drugoj primeni gde je multiGPU podrška u pravom planu (jel neko rekao “rudarenje”?), biti prezadovoljni sa ovom matičnom pločom. Naravno, sve te sline grafičke karte treba i napajati, a da bi se obezbedio stabilniji rad, tu je i jedan molex naponski priključak.
Na samoj matičnoj ploči postoji čak deset SATA portova od kojih su četiri SATA 2.0 tipa, a šest SATA 3.0 tipa! To je izvedeno kombinacijom Z77 kontrolerske logike (dva SATA 3 konektora) i dodatnim ASMedia ASM1061 čipom (četiri). Z77 SATA 3 portovi imaju podršku za RAID 0, RAID 1, RAID 10, RAID 5, Intel Rapid Storage i Intel Smart Response tehnologiju, kao i NCQ, AHCI i Hot Plug funkcije, dok ASMedia čip podržava “samo” NCQ, AHCI i Hot Plug funkcije.
Konektor za povezivanje power, restart, power LED, HDD LED i sl. je uredno označen. Sitnice kao što su skraćene „štipaljke“ za DIMM slotove, čine ovaj model još bliži gejmerima i overklokerima. Naročito onima koji često vade RAM iz DIMM slotova. Jednostavno neće se desiti da vam grafička karta zasmeta.
Fizički power i reset tasteri su uvek dobro došli, naročito overklokerima koji matičnu ploču koriste van kućišta. ASRock Z77 Extreme9 poseduje i dvokarakterni LED displej, koji će vas obaveštavati u kom stadijumu rada je matična ploča, kao i u slučaju neke greške u radu šta je tačno prouzrokovalo problem. Vreme USB 2.0 standarda polako ali sigurno prolazi, a sve su prisutnija su na tržištu kućišta koja imaju USB 3.0 front prključak. U skladu sa tim ASRock Z77 Extreme9 matična ploča ima čak dva USB 3.0 konektora na samom PCB-u (četiri USB 3.0 konektora), kao i tri USB 2.0 (šest USB 2.0 konektora). Zanimljivo je da je prisutan i Firewire port, za kojim smo znali da kukamo kod sličnih proizvoda ostalih proizvođača, jer još uvek postoje kamere koje prave izuzetnu sliku, a koriste ovaj standard. Ova matična ploča poseduje samo jedan BIOS čip, a džamper za čišćenje postavke BIOS-a je pozicioniran na dobrom mestu (donji desni ugao matične ploče).
Što se tiče LAN podrške, na samom PCB-u smo pronašli dva LAN konektora, od kojih je jedan vrlo dobri Broadcom BCM57781 Gigabit kontroler, dok je drugi izveden putem čipseta i takođe je gigabitnog tipa. Za audio čip je izabran dobro poznati i vrlo dobri Realtek ALC898.
Ono što nam se svidelo je mesto na kojem je pozicioniran mini-PCIe slot u koji je “ubodena” WiFi + BT kartica:
U pitanju je kartica koja podržava WiFi standard IEEE 802.11a/b/g/n koji je Dual-Band tipa (2,4/5 GHz). Brzine se kreću do 300Mbps, a modul poseduje dva priključka za antenu, dok smo već objasnili da je ASRock Wi-SB Box koji dolazi u paketu između ostalog i to – WiFi antena. Pored toga, ova kartica podržava i Bluetooth 4.0 klase dva.
Pozadinski panel matične ploče je odlično rešen i poseduje svaki popularni konektor koji vam u životu može zatrebati:
2x USB 2.0 port
8x USB3.0 port
1x eSATA/USB 2.0 kobinovani port
1x clr CMOS taster
2x Gigabit LAN
5x 3,5mm audio in/out konektor
1x Optical S/PDIF out
1x Firewire
1xHDMI port
1x PS/2 kombinovani port (tastatura ili miš po potrebi)
Polako, ali sigurno dolazimo do BIOS-a ASRock Z77 Extreme9 matične ploče, kao i njenih overklok mogućnosti, ali pre toga bacimo pogled na propratni softver.
Dodaj komentar