| Hardver | Matične ploče | ASRock X99 WS
Matične ploče

ASRock X99 WS


Hardverski nivo – layout, konektori i tasteri

 

Na sledećih nekoliko slika vidi se kompletan layout:

 

ASRock X99 WS 053 T ASRock X99 WS 054 T

 

Da ne zaboravimo i fotke u visokoj rezoluciji.

 

ASRock X99 WS 051 T ASRock X99 WS 050 T

 

Layout je izveden u formatu sa kojim je verovatno mali broj korisnika računara familijaran. U pitanju je CEB format, što je skraćeno od Compact Electronics Bay. Dimenzije su 305x267mm (VxŠ), a 9 montažnih rupa odgovara standardnim ATX pločama, tj. postavljene su na istim pozicijama. U pitanju je format ploča namenjen serverima, a organizacija koja je odgovorna za standardizaciju formata se naziva SSI forum (Server System Infrastructure). Postoji još nekoliko serverskih formata, a razlika među njima je u dimenzijama matičnih ploča i rasporeda komponenti.

Zadnja strana PCB-a sadrži dablere i tantalske kondenzatore za filtraciju napona. Ovaj način filtriranja napona predstavlja najskuplje i najkvalitetnije komercijalno rešenje.

 

ASRock X99 WS 004 T

 

Svi ekspanzioni slotovi na ovoj ploči su PCI-e 16x tipa (širine), a ima ih ukupno 6. Čak i da posedujete single slot kartice (npr. nVidia quadro K4200), moći ćete da uposlite „svega“ 4 kartice odjednom, i to u konfiguraciji 4-way SLI setup-a. U suštini, moguće je koristiti 4 dual-slot grafičke karte, pri čemu ćete napraviti priličnu gužvu u kućištu.

 

ASRock X99 WS 017 T

 

Memorijski slotovi su relativno blizu prvom PCI-e slotu, te je kliping mehanizam morao biti jednostran. Ovo je obezbedilo da se baratanje DIMM modulima odvija nesmetano. PCB je premazan glossy crnom bojom, poznatijom kao Sapphire Black. Svi PEG slotovi su crne boje, dok su RAM slotovi kombinacija crne i plave. Hladnjaci su plavi. U Suštini, najviše volimo kada se u dizajnu ploče smenjuju jedna ili dve boje. Šarenilo je već odavno stvar prošlosti i neukusa.

 

ASRock X99 WS 032 T ASRock X99 WS 024 T

 

Mesta oko CPU socket-a ima i za poveće hladnjake, a hladnjaci za VRM nisu previše visoki. Štampana ploča (PCB) poseduje EMI štit za audio kodek, koji štiti AD/DA konvertore od elektromagnetnih interferencija.

 

ASRock X99 WS 028 T

 

Uz samu donju ivicu PCB-a smo pronašli jedan molex konektor za napajanje, a pretpostavljamo da će on biti koristan kada se koristi više grafičkih karti. Tu se još nalaze front audio header, COM port, Trusted Platform Module, kao i još tri dodatna USB 2.0 header-a. Tu imamo i tastere za paljenje i restart, kao i šesnestosegmentni LED debug displej. Uz njegovu pomoć (i baterijom kodova koju možete naći u korisničkom uputstvu) možete dijagnostikovati eventualne probleme sa Vašim računarom.

 

ASRock X99 WS 036 T ASRock X99 WS 038 T ASRock X99 WS 039 T
     
ASRock X99 WS 040 T ASRock X99 WS 041 T ASRock X99 WS 042 T

 

ASRock X99 WS 043 T

 

Iznad LED displeja se nalazi dva BIOS čipa koji su na PCB-u ploče označeni kao BIOS_A i BIOS_B. Prednost postojanja rezervnog BIOS-a je očigledna.

 

ASRock X99 WS 044 T

 

Iznad BIOS čipova su paralelno postavljeni (u odnosu na PCB) SATA III konektori, kojih ima ukupno 10 i brzine su 6 Gbps. Tu je i HDD saver konektor, čija je funkcija u prezervaciji hard diskova, gledano na duži period. Tu je takođe i funkcija zaštite privatnosti fajlova na HDD-u. Kako ovo radi? Na jedan HDD saver konektor je moguće povezati dva hard diska, i ova veza služi isključivo za napajanje. Na ovaj način vaš PSU neće biti više direktno vezan sa HDD-om, te je kontrola prepuštena softveru koji dolazi uz ploču (A-Tunes).

 

ASRock X99 WS 045 T ASRock X99 WS 046 T

 

Na layoutu je jedan USB 3.0 header za kućište, a iznad njega ćete naći i ATX 24-pinski power konektor. Južno od USB 3.0 headera ćete naći i jedan 3-pinski FAN konektor, a severno još dva konektora, ali namenjena centralnom procesoru (CPU). Trebalo bi napomenuti da je jedan od njih 4-pinski, dok je drugi sa 3 pina. Ostaje malo nejasno zbog čega nisu oba 4-pin, ali ventilatore svakako možete kontrolisati preko softvera.

 

ASRock X99 WS 047 T ASRock X99 WS 048 T ASRock X99 WS 049 T

 

Na sredini PCB-a, nalazi se i jedan NGFF M.2 konektor brzine 10 Gbps, što je više od 50% brže od SATA III, a pored njega na layout-u postoje navoji za zavrtnje koji treba da drže M.2 SSD fiksiranog za matičnu ploču.

 

ASRock X99 WS 018 T ASRock X99 WS 037 T

ASRock X99 WS 031 T

 

Napajanje za procesor je izvedeno preko jednog 8-pinskog 12V konektora. Već smo pomenuli da postoji jedan dodatni molex konektor za grafički podsistem na donjoj ivici ploče, a ako pogledate layout ploče videćete da ih ukupno ima dva. Drugi se nalazi iznad prvog PCI-e slota.

 

ASRock X99 WS 026 T ASRock X99 WS 029 T

 

Spisak konektora i tastera kod ASRock X99 WS je sledeći:

 

  • 4 x USB 3.0
  • 4 x USB 2.0
  • 1 x eSATA
  • Clear CMOS
  • PS/2 combo
  • 2 x RJ-45 LAN konektor
  • 5 x 3,5mm audio jack
  • Optical S/PDIF out

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar