Unutrašnjost
Nakon skidanja bočnih stranica i prednje maske usledio je osmeh. Kućište je toliko prostrano i ozbiljno osmišljeno da jednostavno nismo znali odakle da krenemo ). Prednje bočne strane unutar kućišta su „prekrivene“ plastičnim zaptivačima i bravicama za koje nije potreban alat, već se sve svodi na „prst metodu“. Unutrašnjost je crne boje, što svakako pozdravljamo. Odlučili smo da skinemo sve oklope i zaštite sa kućišta i pogledamo kako izgleda „kostur“ koji drži sve. Tu smo naišli na standardni metod skidanja prednje maske koji je dosta „star“ i prilično nezgodan iz razloga što stalno imate osećaj da će nešto pući. Ipak, na ovakvom modelu očekivali smo malo kvalitetnije rešenje.
Kućištem dominira pre svega prostranost, te otvori obloženi gumama za lakše kabliranje. Prosto rečeno, moguće je na bilo koji način odraditi kabliranje i uspešno sakriti sve što vam se nađe na putu. U gornjem levom ćošku je i otvor koji je predviđen da jednostavnim skidanjem bočne strane imate pristup „backplate“-u kulera za processor ukoliko isti poseduju takvu vrstu montaže. Tik pored se našlo mesta za još jedan sličan otvor, a sve to nas je navelo da pomislimo kako je ovo idealno kućište da udomi jednu XL-ATX ploču poput EVGA SR2. Reklo bi se, sasvim zaslužen epitet Super Tower kućišta.
O kabliranju stvarno ne znamo šta bismo mogli još da kažemo sem da Vam slikama iznad dočaramo koliko mogućnosti postoji i šta sve možete uraditi. Dok treba napomenuti da ima dovoljno mesta između lima na koji se montira matična ploča i zadnje strane ovog kućišta.
S obzirom na dimenzije ovog modela ni ne čudi da je moguće montirati grafičke karte dužine do 47cm. Nadajmo se samo da proizvođači grafičkih karti ovu „prozivku“ Xigmateka neće shvatiti kao poziv za trku ).
Kavezi koji drže HDD-ove su jako dobro urađeni, konstrukcija je čvrsta i sasvim dobro rešena. U paketu šrafova se dobijaju specijalni šrafovi nešto šire glave, a sistem montaže je prilično jednostavan. Sami kavezi su zabravljeni plastičnim bravicama koje su iste kao i za 5.25″ uređaje, te ne možete pogrešiti prilikom montiranja. Jedina razlika u dotezanju na ostatak uređaja su dodatna dva šrafa sa obe strane koji dodatno osiguravaju vaše diskove.
U kaveze možete smestiti do tri HDD-a, pa „out of box“ možete spakovati šest hard diskova uz kaveze koji su došli uz kućište. Tu su i ventilator za hlađenje prečnika 120mm, koji sijaju belom bojom. Ono što nas je posebno oduševilo prilikom pregleda unutrašnjosti su dva mala PCB-a (crne boje) na kojima je smešteno šest tropinskih konektora i moleks koji je zadužen za napajanje istih. Ovi fantastični priključci se nalaze u uglovima kućišta, blizu dela za eksterne uređaje, gore i dole. Evo kako to izgleda na slikama:
Nema više razloga za brigu da li će matična ploča imati dovoljno konektora, te da li će biti potrebe za nekim dodatnim fan kontrolerom. Još jednom, svaka čast Xigmatek-u za ovo!
U slučaju da napajanje montirate dole, zagarantovano je maksimalno smanjenje vibracija, a samim tim i buke. Ximatek je to rešio implementacijom gumenih odbojnika, kao i sundjeraste mase na delu gde se napajanje svojom zadnjom stranom naslanja na kućište.
Što se tiče ostatka konektora koji dolaze sa kućištem, tu su standardni priključci. Taster za paljenje, reset računara, kao i konektori za LED lampice koje obaveštavaju korisnika da li je računar upaljen i da li hard disk radi. Ostatak kablova čine priključci za prednji panel, jedan SATA kabl, e-SATA, HD Audio, dodatni moleks za napajanje fioke za HDD, i dva klasična USB kablića.
Xigmatek je odlično rešio ono što je nama zagolicalo maštu. Čemu standardni USB 3.0 USB kablovi među ovim? Odgovor je prilično jednostavan. Xigmatek nije hteo da rizikuje previše sa USB3.0 konektorima za matičnu ploču, iz razloga što i dalje svi proizvođači matičnih ploča poseduju modele koji nemaju USB3.0 konektore na samoj ploči. Krajnje jednostavno i logično rešenje bez rizika.
Ventilatori koji dolaze uz kućište svelte jako diskretno belom bojom, i svakako nećete doživeti „light show“ ostavljajući sve ventilatore u funckiji.
Što se buke (ili tišine) istih tiče – taman. Nisu ni nečujni, ali nisu ni glasni. 80% korisnika ih verovatno neće ni čuti. Isti rade na nekih 1500rpm što je svakako granica kojom se pravi idealan balans između hlađenja i buke/tišine.
Dodaj komentar