Spoljašnjost
Xigmatek Elsyium je zaista klasa za sebe. Moderan dizajn bez previše eksperimentisanja, crna mat boja kao apsolutni favorit kod velikog broja kupaca, te kombinacija sive boje na bočnoj stranici koja se skida prave jako dobar feedback sa očima posmatrača. Dimenzije su ono što ga krase, ali ujedno i otpisuju jedan deo kupaca, jer složićete se, nije svakome potrebno kućište ovolikih dimenzija. Iako su gameri i entuzijasti u prvom planu, slobodno možemo reći da je ovo klasa kućišta za koju će se odlučiti i starija klijentela koja želi dobar odnos estetike i upotrebne vrednosi i komfora unutar kućišta.
Prednja maska kućišta se praktično sastoji iz dvanaest maskica za 5.25″ uređaje koji su perforirani (rupičasti) celom dužinom. Sa obzirom na perforacije cele prednje maske, razmišljali smo o tome šta se dešava sa prašinom. Na slikama iznad možete videti kako je Xigmatek to rešio na ovom modelu kućišta. Svaka panelna maskica ima mrežicu koja sprečava veće količine prašine da dođu unutar kućišta.
Svakako, način na koji je ovo rešeno je krajnje jednostavan, ali ne previše prakticčan, bar kada je čišćenje istih u pitanju. Ovde bi svakako jednodelni panel sa filterom bio odlično rešenje. Iz nama nepoznatih razloga, ovo je omogućeno na gornjem delu kućišta gde ja jako lako skinuti zaštitni panel – na jedan klik.
I/O panel je izveden perfektno. Na istom možemo naći skoro pa sve konektore koji nam mogu pasti na pamet. Audio out, mic in, USB 2.0, USB 3.0, e-SATA. A HDD dock će sasvim sigurno zadovoljiti svakog korisnika. Jedino nedostaje FireWire priključak, a verujemo da je moglo da se nađe još malo mesta za isti.
Kućište jednostavno nije pravljeno da se pomera previše i kada ga jednom sklopite, zaista nema razloga bilo šta dirati sem povremenog čišćenja unutar istog, pošto je sistem hlađenja jako dobro regulisan prednjim, bočnim i zadnjim ventilatorima koji će svakako uz promaju koju prave unutar kućišta doneti sa sobom i određenu količinu prašine. Xigmatek je definitivno mislio na sve što može zatrebati naprednim i zahtevnim korisnicima. U može se reći ogromnom paketu dobijamo dugačak spisak praktičnih rešenja.
Ivice kućišta su jako lepo odrađenje, ćoškovi su elegantno zaobljeni, dok su same ivice oštre. Na prednjoj masci sve do završetka I/O panela dominiraju „lajsne“ sa obe strane kućišta, koje imaju na sebi šrafove na nekoliko mesta duž istih, kao i tik pre dela gde se spajaju sa konstrukcijom kućišta. Naravno, tu su i dve LE diode na desnoj strani kućišta, za signalizaciju HDD aktivnosti i rada računara.
Bočne stranice su urađene u istom tonu, dele istu simetriju, ali i drugačiji dizajn. Levu bočnu stranu krasi sasvim lepo uklopljen ventilator promera 200mm koji je upakovan iza zaštitnog filtera i maske i vertikalni prorezi od nepunih 3mm širine za dodatno hlađenje. Desna stranica ne poseduje druge „ukrase“ sem rupa koje su predviđenje za kačenje ventilatora za hlađenje podnožja procesora. Za zatvaranje stranica su se pobrinuli šrafovi sa čije su glave dovoljno velikog prečnika da se mogu zavrtati prstima, bez upotrebe alata.
Debljinu lima koji je korišćen možete videti na sledećim slikama:
Gornja strana kućišta je prosto rečeno savršena. Pored I/O panela koji smo već opisali, tu se našla i zaštitna mreža ispod koje se nalaze prorezi i rupice za strujanje vazduha ispod kojih je moguće montirati do tri ventilatora promera do 140mm.
Zadnja strana kućišta ne odstupa previše od standardnog dizajna za velika kućišta(Big tower), tj. u ovom slučaju Super Tower kućišta. Xigmatek je uspeo da napravi mesta i za jedan ventilator promera 140mm, što je jako lepo, obzirom da kod drugih proizvođača to obično biva rešeno mestom za 120mm, gde često i ne dobijamo propratni ventilator. Tu je i sedam rupa sa gumenim umetcima kroz koje je moguće iskombinovati i provući bilo koji sistem creva u slučaju da se koristi vodeno hlađenje, pošto je prostranost kućišta kao što ćete videti dovoljna da omogući smeštanje velikog broja istih.
Sredina zadnje stranice je rezervisana za čak deset PCI slotova. Respektabilno! Po default-u, za smeštanje napajanja je predviđen donji deo kućišta koji je otvoren, mada napajanje možete staviti i gore, a možete koristiti i dva napajanja ).
Donja strana kućišta takođe poseduje perforaciju za protok vazduha, te i rupice predviđene za kačenje, tj. polaganje ventilatora promera do 140mm.
Xigmatek je dobro procenio da strujanje vazduha neće uvek biti moguće odozdo, pa je smisleno napravljen mali tunel iza točkića, odmah ispod napajanja. Idealan protok vazduha je zagarantovan, a tu je i zaštitna mrežica za prašinu.
Dodaj komentar