Unutrašnjost
Ponešto smo kroz bočni prozor već naslutili što se tiče unutrašnjosti, ali biće nam mnogo lakše da opisujemo bez stranice. Gledajući unutrašnji deo uočavamo ogroman procep za montiranje kulera, rupe za sprovođenje kablova i “tool-less” opremu za 5,25” uređaje sa plavim detaljima i četiri fiokice za 2,5” i 3,5” hard diskove. U principu, sve je u milimetar isto kao kod Armor Revo Gene modela.
Sa grafičim kartama ste ograničeni na dužinu od oko 315mm, ali vam u tom slučaju karta skoro ulazi u HDD kavez. Naravno, sve to uz uslov da vam je naponski konektor na garfičkoj karti sa strane.
Mesto za PSU nema ograničenje u dužinu, te možete montirati napajanja koja idu čak do 260mm. Sa napajanjem te dužine se odričete donjeg 120mm ventilatora i donje rupe za provlačenje kablova. Upotrebom standardnog napajanja do 170mm, eventualno 190mm, imate punu kompatibilnost (u zavisnosti od pozicija modularnih kablova).
Napajanje nažalost naleže samo na izbočine od samog lima. Zadnji izduvni ventilator je montiran uz pomoć specijalnih šrafova i antivibracionih guma koje smo ranije već spominjali. Radi se o usporenoj verziji (1000 RPM, 16dBA) TurboFan modela, samo u crnom izdanju.
Odmah iznad njega se nalazi i fabrički 200mm ventilator sa oznakom TT-2030 koji radi na 600 obrtaja. Jasno se vidi da nije neki najjeftiniji mogući izbor u pitanju i to nam se jako sviđa. Često proizvođači svoja kućišta isporučuju sa najjeftinijim mogućim ventilatorima koji u startu tandrču i brzo se kvare.
Jako nam se sviđa činjenica da je sam HDD kavez u rupama, jer je čest slučaj da ispred kaveza bude ventilator, a da sam kavez nije dovoljno rupičast, pa strujanja vazduha skoro i nema. Međutim, kavez jeste u rupama i dobro je provetren, ali to i nema neku poentu kada same fioke blokiraju vazduh. Situacija nije toliko loša jer je donji deo plastičnog nosača dosta otvoren, postoje samo bitne strukturalne „grede“, koje su između ostalog tu i zbog podrške za 2,5“ diskove. Olakšavajuća okolnost je da neiskorišćene „fioke“ možete izvaditi i time povećati protok vazduha.
Disk možete montirati kroz gumene apsorbere uz pomoć četiri specijalna šrafa ili ga možete zavrnuti od dole sa dva klasična šrafa. Pored dve rupe za 3,5“ diskove, tu su još četiri koje su raspoređene za zašrafljivanje 2,5“ diskova.
Od dole postoje samo dve rupe na jednoj strani za 3,5“ diskove jer su na suprotnoj strani postavljeni mali „pipci“. Na ove pipke tačno naležu rupe od hard diska pa ih ne morate ni zašrafiti ukoliko ne planirate neku selidbu jer oni onemogućuju izvlačenje istih. Veoma jednostavno rešenje koje u velikoj meri olakšava brzo i efikasno montiranje.
Tacna od matične ploče ima ukupno četiri velika gumirana procepa za provlačenje kablova i dva manja pri vrhu. Gornji su jedva vidljivi, nemaju gumene kedere i uglavnom služe za sprovođenje 8-pinskog kabla. Cela „tacna“ od matične ploče ima rupice raspoređene pored otvora za sprovođenje kablova koji služe za provlačenje vezica koje dolaze sa propratnom opremom. Veoma korisna stvar u slučaju da nemate modularno napajanje pa da lepo vežete i organizujete višak kablova u delu iza tacne.
Iza tacne ima solidno mesta što smo i demonstrirali nonijusom. Od same stranice do tacne ima 23mm, što je već u startu dosta. Međutim, stranica sa dosta dubokim ispupčenjem daje još više mesta i iza tacne možete natrpati puno kablova čak i bez nekog detaljnog uređivanja. Od tacne pa do stranice ima 30mm.
Kederi na glavnim rupama su kvalitetni, teško se vade iz svojih žljebova. Sve četiri glavne rupe su istih dimenzija, 80 x 35 mm i na rupe nemamo zamerke.
Svi kablovi su crne boje što se veoma lepo uklapa u ostatak kućišta. Među njima se nalazi USB 3.0 kabel sa prepoznatljivim konektorom, reset, power, HDD LED i power LED kablići i audio kabel za I/O panel. Neko će verovatno žaliti nedostatak običnog USB 2.0 priključka, ali opet, neko će verovatno slaviti prisutnost USB 3.0 standarda.
Stranice nisu labave, ne savijaju se, što možemo zahvaliti veoma dobroj “limariji”. Po ivicama je lim duplo savijen, a pored toga stranice imaju velika ispupčenja što dodatno ojačavaju strukturu.
Međutim, stranice su od 0,6mm lima što je jedan veliki “ouch!” jer Armor Revo Gene ima stranice od 0,8mm lima. Nije strašan problem ali je naša dužnost da zabeležimo ovakve „mere štednje“.
Hvatanjem donjeg dela i povlačenjem prema sebi skidamo prednju masku i otkrivamo 120mm usisni ventilator sa plavim LED-ovima. Za prednju masku nisu vezani nikakvi kablovi što u velikoj meri olakšava ovu operaciju.
Oznaka prednjeg LED ventilatora je TT-1225 i radi se o sasvim običnom LED ventilatoru, 25 mm debljine. Iznad unutrašnjeg HDD kaveza gde staje četiri uređaja postoje još dva standardna 3.5” podeoka koja su okrenuta za 90° naspram kaveza. Od ova dva, gornji ima poklopac i eksterni pristup, a drugi je tik iznad usisnog LED ventilatora i njemu možete pristupiti samo ako skinete prednju masku.
Mesto 120mm ventilatora može preuzeti jedan od 140mm pa čak i 200mm ventilator. Mesta iza maske ima za tanji 200mm ventilator i to baš za onaj koji je montiran kao gornji izduvni. Veliki problem stvara to što je 200mm ventilator tanji od standardnih i nemate potrebne šrafove za montiranje istog.
120mm LED ventilator je toliko jednostavan da ima jedva dve LED lampice i sa njim baš i nećete imati neki “lajtšou”.
Poklopci od 3,5” i svih 5,25” uređaja imaju gust sunđer za filtriranje prašine koji je verovatno jedan od najboljih načina filtriranja.
120mm usisni ventilator ima svoj posebni filter od fine mrežice i ona se veoma lako skida radi čišćenja.
Nažalost, zbog kompleksnosti unutrašnje plastike, filter na dosta mesta ne pokriva usis u celosti. Krupna prašina će ostati na spoljašnjoj metalnoj “mesh” mreži, ali neki deo fine prašine će zaobilaziti filter kroz malopre pomenute rupice.
Gornja plastika se takođe skida, nju drže samo četiri žabice od dole.
Dodaj komentar