Spoljašnjost
Dizajn spoljašnjosti i prednje maske je dosta specifičan za jedno Thermaltake gejming kućište. Linije su veoma meke, pa je trenutno Chaser A41 možda i najsuptilnije kućište za entuzijaste, iz Thermaltake-ove kuhinje. Nadali smo se da će nam stići uzbudljiviji beli model, ali se kod nas našao „ordinarni“ crni.
Ne želimo nikoga da uvredimo, ali sa tim ravnim, a ipak oblim linijama, prednja maska podseća na tzv. “Nokia no name” kućišta. Da se malo uozbiljimo, sa velikim usisom u donjem delu maske stiče se utisak “sportskog”, ali ipak elegantnog kućišta.
Oba modela, i crni i beli, ukrašena su sitnim plavim detaljima koji se mogu naći na krilcima za 5,25” podeoke. 5,25” podeoka ima četiri i njihovi poklopci se sa spolja veoma lako mogu izvaditi pomoću krilaca. Odmah ispod njih se nalazi i jedini 3,5” eksterni otvor koji je u istom maniru opremljen krilcima zarad lakšeg otvaranja.
Iza prednjeg usisa i Tt bedža se nalazi 120mm ventilator sa plavim LED-ovima.
Gornji deo kreće sa uzvišenjem gde su smešteni tasteri i I/O priključci. To uzvišenje se posle upušta, što stvara malu kadicu za odlaganje stvari.
I/O konektore čine samo dva USB 3.0 konektora i priključci za mikrofon i slušalice. Iza njih su poređani (s leva na desno) dugme za reset, dugme za on/off i simetrično sa druge strane indikator za aktivnost hard diskova u istom obliku kao reset dugme. Reset-u je “teško prići” što je dobro da bi se izbeglo nepoželjno aktiviranje dugmeta. Dugme za paljenje i gašenje računara jer običan taster i instantno reaguju na stiskanje.
Nedostatak USB 2.0 standarda će nekima smetati, ali činjenica jeste da skoro sve nove matične dolaze sa USB 3.0 podrškom.
Iza kadice je cela gornja strana kućišta u ventilacionim rupama koje se nalaze na blagom ispupčenju. Rešetka na ovom delu je malo savitljiva zbog lima koji je upotrebljen, pa se ne predlaže odlaganje teških stvari na kućište. Ima puno rupa za razne kombinacije sa ventilatorima, a možete birati između varijante sa jednim 200mm, 140mm ili 120mm i dva 120 mm ventilatora.
Verujemo da se niko neće puno baviti ovim rupama jer je ovde već montiran 200mm izduvni ventilator, što pokriva sve osnovne potrebe. Sem ako, naravno, neko ne planira upotrebu 240 x 120mm radijatora. Mnogi će pomisliti da rupe za montiranje 120mm ventilatora služe i za dual 240mm radijator, ali to nije tako. Na gornjem delu postoje još četiri male, skoro pa neprimetne, rupe koje služe samo za montiranje radijatora. Ove rupe su namerno pomerene u levu stranu kućišta da radijator i njegovi ventilatori ne bi udarali u matičnu ploču i ostale komponente.
Problem je da sa montiranjem 240mm radijatora nemate kuda sa fabričkim 200mm ventilatorom koji vam postaje višak.
Uočavamo i vrhove od “push-pin”-ova koji imaju funkciju da drže filter za prašinu koji se jasno vidi kroz krupnije rupe u limu. Pošto je ovo “izduvni region”, pretpostavljamo da će se mnogi odlučiti za uklanjanje filtera radi bolje provetrenosti.
Desna strana kućišta je veoma jednostavna, ističe se samo velika četvrtasta izbočina. Levom stranom preovladava veliki prozor sa pogledom na esencijalne delove hardvera, dok hard diskovi ostaju “sakriveni”.
Pored prozora je i držač za slušalice veoma proste izrade, čija je plastika veoma prosečnog kvaliteta.
Zadnji deo otkriva crni metalni kostur kućišta koji je opremljen sa tri rupe za vodeno hlađanje i provlačenje kablova, rešetkom za 120mm ventilator, sedam ventilisanih ekspanzivnih slotova za PCIe/PCI uređaje i, pri dnu, otvorom za napajanje.
Stranice su pričvršćene šrafovima sa velikim glavama i odstranjuju se kliznim pokretom prema nazad kao kod većine kućišta, a usput imaju i krila za lakše hvatanje. Šrafovi mogu ručno da se odvrnu, a nisu ni obični šrafovi jer imaju kratak navoj i nakon odvrtanja ne ispadaju iz rupa. Ovako nećete zagubiti šrafove, uvek su tu gde trebaju biti i zbog kratkog navoja ne morate puno zavrtati i odvrtati.
Na samom vrhu, odmah iznad mesta gde se postavlja I/O lim od matične ploče, je bravica za vezivanje tastature, miša i ostalih bitnih periferija. Napajanje se može montirati tako da uvlači vazduh od dole ili po želji da izbacuje topli vazduh iznutra. PCIe/PCI slotovi su svi pričvršćeni šrafovima koji se mogu ručno odvrnuti, a pre baratanja sa poklopcima od slotova morate odvrnuti osmi šraf koji drži posebno parče lima, što onemogućava pristup slotovima.
Donja strana ima dugačak filter dužine čak 35cm koji je opremljen kvalitetnom i gustom mrežicom. Ram sa mrežicom možete veoma lako i brzo odstraniti radi pranja ili nekog drugog vida čišćenja.
Na nogarama opet možemo videti male plave ukrasne detalje. Nogare su dosta visoke, čak 32mm i mogu se otvoriti u “Chieftec” stilu na stranu radi bolje stabilnosti. Ma koliko smešno izgledalo kućište sa ovakvim “papučicama”, visoke noge pozdravljamo zbog usisa od napajanja i donjeg 120mm ventilatora.
O gustim tepisima ne morate brinuti, sasvim smo sigurni da ove nogare daju dovoljno prostora ventilatorima za “disanje”. Nogare, međutim, imaju jedan ozbiljan problem, a to je izostanak bilo kakvih antivibracionih guma.
Da su nogice obične i cilindričnog oblika, lako biste zalepili neku gumu ili filc koji se inače koriste za nameštaj. Nažalost, plastične noge su šuplje iznutra, te na njih ne možete ništa ni zalepiti. Nedostatak gume će možda nekima dobro doći radi lakšeg pomeranja kućišta, ali ovakve nogare vam mogu izgrebati sto ili parket.
Chaser A41 se bazira na Armor Revo Gene platformi. To znači da su uzeli metalni kavez od Revo Gene-a, stavili druge stranice i promenili prednju masku.
Dok smo još kod spoljašnjosti, mala zamerka ide na tufne koje se ne skidaju sa on/off dugmeta.
Dodaj komentar