Unutrašnjost
Delom smo već videli kako izgleda unutrašnjost kućišta kroz veliki bočni prozor. Unutrašnjost je crne boje, što je u današnje vreme postalo apsolutni standard za svako iole ozbiljno kućište.
Brzim analiziranjem unutrašnjosti uočavamo tri glavne rupe za provlačenje kablova, procep za montiranje kulera i „tool less“ podeoke za uređaje.
Ono što je sa spolja izgledalo kao devet 5,25” poklopaca, iznutra su zapravo samo tri gornja na raspolaganju za uređaje tog formata.
Mesta za hard diskove u kavezu ima ukupno šest. Kavez se na polovini deli na dva dela, tako da tri gornje fioke možete odstraniti po želji.
Sa gornjim kavezom ste ograničeni na karte maksimalne dužine do 290mm, a odstranjivanje kaveza otvara vrata za grafičke do 410mm.
Neko će ovo uraditi radi boljeg ubacivanja vazduha sa pradnje strane, čisto iz estetskih razloga ili zbog ugradnje super-dugačkih grafičkih karti.
Nosači od hard diskova su doživeli osvežavajući „apgrejd“ naspram dosadašnjih Thermaltake fioka od krute plastike. Antivibracioni materijal je i dalje tu, ali ovaj put ne morate uopšte zašrafljivati 3,5“ hard diskove. Jednostavno savijete ram i upašete „pipke“ u rupe od hard diska.
Neki proizvođači već odavno primenjuju ovaj način montiranja diskova, stoga pozdravljamo ovaj potez. Za 2,5“ uređaje i dalje morate koristiti šrafove što ne možemo zameriti. 2,5“ uređaj će u većini slučajeva biti neki sistemski SSD koji ćete retko skidati sa nosača.
Međutim, antivibracioni materijal je tu samo da vas prevari svojim prisustvom, jer se kroz pipke vibracije prenose na ostatak rama.
Napajanje nažalost naleže samo na izbočine od lima. Ne brine nas nedostatak gume radi upijanja vibracija, nego eventualno oštećivanje farbe na samim nosačima ili na napajanju. Nije neki veliki problem, ali isto kao i u slučaju nogara koje nemaju obloge, tanko parčence samolepljive gume nije nešto na čemu treba štedeti.
Sa druge strane, odmah pored su izbočine na koje se montira donji 120mm ventilator. Ovo mesto se uglavnom koristi kao usisna grana, pa je udaljavanje ventilatora od zaštitne rešetke dobra stvar. Što je dalje rešetka od usisne strane ventilatora, to će huk koji se ovim putem stvara biti manji. Još ako koristite gumene nosače za ventilator koji sami po sebi dodaju malo visine, problema sa hukom nećete ni imati.
PCI/PCIe poklopci su pričvršćeni običnim šrafovima i za odstranjivanje morate koristiti šrafciger. Ventilisani poklopci su od tanke mesh mrežice i jako su krhki i savitljivi.
Procep za montiranje kulera je skromnih dimenzija (14,5 x 14,5cm) i verujemo da će se slagati sa velikom većinom matičnih ploča. Zanimljivo je primetiti da je procep nešto veći u realnosti nego na fotografijama od proizvođača. Nemojte da vas obeshrabre fotografije sa Thermaltake sajta, procep je dosta veći od predstavljenog.
Svi kablovi su crne boje što se veoma lepo uklapa u estetiku kućišta. Među njima se nalazi USB 3.0 kabel sa prepoznatljivim konektorom, reset, power, HDD LED i power LED kablići, audio kabel za I/O panel, a tu se našao i sleevovani kabel od prednjeg ventilatora. Nedostatak običnog USB 2.0 priključka će neko oplakivati, a opet, neko će verovatno slaviti prisutnost USB 3.0 standarda.
Mesta iza tacne od matične ploče ima u zadovoljavajućim količinama. Mereno tačno od procepa za provlačenje kablova pa do stranice koja ima izbočinu ima 25mm.
Dopalo nam se što sa druge stane tacne ima nekoliko strateški raspoređenih krilaca za vezivanje kablova radi bolje ogranizacije.
Da bismo se bolje upoznali sa tehničkim mogućnostima Chaser A31 kućišta, skinućemo prednju i gornju plastičnu masku. Prednja maska se skida klasičnim putem, povlačenjem donjeg dela prema sebi. I/O konektori su rešeni tako da ostaju na kućištu kada skidate prednju plastiku.
Prednji ventilator je usporena verzija (1000 RPM, 16dBA) TurboFan modela, samo u crnom izdanju. Zadnji ventilator se takođe vrti na maksimalnih 1000 obrtaja i u pitanju je neki štedljivi model sa samo dve plave LED diode. Sa unutrašnje strane prednje maske možemo videti tri 5,25“ poklopca koji se vade sa unutrašnje strane. Ostalih šest poklopaca takođe možete skinuti, ali od maske se odvajaju samo plavi delovi zajedno sa filterom.
Svaki poklopac je individualno opremljen tankim slojem sunđera za filtriranje prašine. Kako ćete obavljati čišćenje filtera, skidanjem cele maske ili individualnih poklopčića, to već zavisi od Vas.
Gornja plastika se skida istom metodom, ali hvatanjem od nazad. Skidanjem gornje plastike možemo da vidimo razne mogućnosti za odabir hlađenja. Tu su montažne rupe za 2x 120mm i 2x 140mm ventilatore, kao i rupe za 240mm radijator. Rupe od radijatora su pomerene prema levoj strani kućišta radi manje interferencije sa ostalim komponentama.
Gornja maska je takođe opremljena tankim sunđerom koji se nalazi u sendviču između gornje mesh mreže i donje plastične rešetke.
Ispod gornjeg poklopca po sredini imate negde oko 32mm mesta, što je više nego dosta za standardni ventilator. 25mm ventilatore od gore možete montirati samo na sredinu, tj. na predviđena mesta za ventilatore.
Chaser A31 ima tri glavne rupe za provlačenje kablova i ima jednu malu rupu gore levo koja se jedva i primećuje.
Tri glavne rupe su opremljene gumenim kederima i sve tri su istih dimenzija, 80 x 25mm.
Vertikalne rupe su zadovoljavajuće veličine, ali već vidimo da će dimenzije donje rupe praviti probleme.
Stranice su od lima… ako to možemo nazvati limom. Materijal od kojeg su napravljene stranice su 0,55mm debljine. Za divno čudo, stranice se jako malo savijaju po dijagonali nasuprot debljini lima. Čvrstina dolazi od duplo savijenog lima po rupovima i ispupčenju na centralnom delu. Uprkos čvrstini, čim smo uzeli stranice u ruke osetili smo da se tu malo štedelo na limu.
Prozor je pričvršćen šrafovima sa unutrašnje strane i čini nam se da nije pleksiglas u pitanju. Materijal malo prelama svetlost i previše odzvanja kada kuckate noktima po njemu, a to su osobine koje ne odlikuju pleksiglas. Poprilično smo sigurni da je upotrebljena obična providna plastika koja je više podložna habanju nego pleksiglas.
I za sam kraj recenzije, šlag na tortu, 5,25” plastični adapter koji nas je apsolutno oduševio. Adapter koji inače služi za pretvaranje 5,25” podeoka u 3,5” ima i dodatne mogućnosti. Ceo osnovni sistem hard diskova možete smestiti u ovaj plastični nosač. Za 3,5” hard disk su čak obezbeđeni antivibracioni nosači sa posebnim šrafovima. Dakle, dva 2,5” diska i jedan 3,5” disk na jednom nosaču, svaka čast!
Jedino na šta morate paziti sa ovim nosačem je da ne oštetite nalepnice na SSD-u, kao mi.
Dodaj komentar