Unutrašnjost
U poslednje vreme dosta je u trendu da unutrašnjost kućišta bude iste boje kao i spoljašnost. LC-Power je to primetio pa je unutrašnjost Gaming 971B Infiltrator modela crne boje, baš kao i spoljašnost. Ovo će se svideti mnogima, i ovaj potez pozdravljamo!
Svi kablovi koji idu sa I/O panela su i više nego dovoljno dugački dok ih je zahvaljujući konstrukciji kućišta moguće lepo sakriti.
5,25″ i 3,5″ uređaje je moguće pričvrstiti bez alata, a prisutan je mehanizam koji smo viđali ranije i koji se može okarakterisati kao vrlo dobar. Neohodno je skinuti kompletnu prednju masku kako bi se odstranio bilo koji 5,25″, ali kako smo već ranije naznačili to nije preterano veliki problem jer se maska lako skida. Ono što može biti potencijalni problem je nepostojanje 5,25″ na 3,5″ maske. Ne, nismo mislili na nesrećni floppy koji je svoje odavno „odsvirao“, ali bi bilo lepo da postoji mogućnost montiranja čitača kartica koji najčešće dolazi u tom formatu, ili fan kotrolera. Ovo nije prevelika zamerka, ali je bitno da se napomene, jer ako se odlučite za ovo kućište treba isključivo da razmišljate o pomenutim uređajima koji su 5,25″ formata.
Takođe je lepo bilo videti da je LC-Power mislio i na sve one koji vole da skrivaju kablove po kućištu, a takvih otvora ima zaista dosta. Lepo je videti otvor koji će vam posao menjanja CPU kulera sa pozadinskom šnalom olakšati beskrajno, jer nećete morati da odšrafite matičnu ploču. Na slikama ispod možete videti dimenzije svih bitnih otvora za skrivanje kablova.
Prostora da se proture kablovi napajanja je zaista bilo dovoljno, a isto se može reći i za prostor između spoljne strane lima na koji se montira matična ploča i stranice kućišta. Pod dovoljnim se podrazumeva sve između 15 i 18 mm prostora. To u praksi znači da će kablovi moći da stanu,ali da ćete morati da pazite kako ih slažete, jer ako se par njih preklopi biće problema sa zatvaranjem stranice… Probali smo i uverli se u to, a s obzirom na promlematiku razmišljamo da sledeći put pravimo video materijal na ovu temu. Uglavnom bilo bi bolje da ima malo više prostora, jer ovde 5mm više znači mnogo manje muke. LC-Power je to mogao da reši bolje sa blago ispupčenim stranicama i tako dobije na dodatnom prostoru, ali šta je tu je.
Gaming 971B Infiltrator može da udomi grafičke karte do 36 cm, što je više nego dovoljno. Kada se razmontira HDD kavez prostora ima na pretek, pa je moguće montiranje „GPU čudovišta“ dužine do 53 cm, naravno, ako tako ikada ugleda svetlost dana.
HDD kavezi (čitaj, ima ih dva) u kombinaciji sa plastičnim držačima iz paketa su odlično rešeni. Reč je o sistemu uklizavanja u telo kaveza putem šina, a za montiranje hard diskova nije potreban nikakav alat, što uvek pozdravljamo. Sistem „zaključavanja“ HDD-ova u ležišta kaveza je odlično rešen, a moguće je montirati do četiri hard diska u jedan HDD cage. Ono što na žalost ne možemo da oprostimo je nepostojanje plastičnog nosača za 2,5″ SSD, pa moramo da apelujemo na Vas da prilikom kupovine SSD-a uzmete onaj koji sam po sebi ima sistem transformacije sa 2.5″ na 3.5″ uređaj. Naravno, sve ovo što Vam spominjemo ima smisla isključivo ako se odlučite za ovaj model kućišta.
HDD kavezi su istovremeno i nosači 120 mm ventilatora, koji ne dolaze u paketu, a sam sistem montaže je odlično rešen i takođe nije potreban apsolutno nikakav alat.
Donja unutrašnja strana Gaming 971B Infiltrator kućišta je jednostavno rešena, a manu filtera smo već spomenuli. Ipak, lepo videti da napajanje stoji na gumenim nožicama što će totalno umanjiti vibracije ili ih totalno eliminisati u zavisnosti od tipa ventilatora koji se nalazi u samom napajanju.
Zadnja strana je dosta rupičasta što pozdravljamo, dok je rešetka ventilatora identičnog oblika kao i na donjoj strani i tu možete montirati jedan 120mm ventilator. Svidelo nam se i to što se napajanje može montirati po želji ili dole ili gore, ili čak instalirati dva napajanja od kojih bi jedno recimo napajalo sve ventilatore, pumpu vodenog hlađenja, hard diskove, optičke uređaje, dok bi ste sa drugim napajali samo matičnu ploču, a samim tim i CPU, i grafičku kartu.
Na slici iznad videte kako izgleda kada su montirani ventilatori. Ono što nama lično nije svidelo je to što u paketu ne dolazi niti jedan jedini ventilator. Da li je LC-Power tako želeo da uštedi u proizvodnom procesu, i učini Infiltrator pristupačnijim, ili su jednostavno nedvosmisleno poslali poruku korisnicima da veruju u njihov izbor ventilatora, verovatno nikada nećemo saznati. Šta je po sredi ostavljamo Vama na sud dragi čitaoci.
Sa jednim veoma zanimljivim dizajnerskim poduhvatom se po prvi put susrećemo na PCAXE portalu. Naime, LC-Power Inflitrator model poseduje plastični profil koji odvaja „CPU zonu“ od „GPU zone“ na matičnoj ploči, sa glavnom idejom da ne dozvoli da ova dva najtoplija tela unutar svakog računara „podgrevaju“ jedno drugo.
Iako je naša prva reakcija bila „maaa vaaaži“ nismo bili zli i ispitali smo kako ovo zaista funksioniše u praksi. Pre svega, pozitivna je stvar što ovaj razdelni deo nije fiksiran na jednu visinu, pa se može pomerait gore ili dole po potrebi. Probali smo da našu HD6870 grafičku kartu grejemo sa Furmarkom, a naš 2600K CPU LinX-om, naizmenično, i sve posmatramo. Da pojasnimo, dok je radio Furmark (GPU), nije radio LinX (CPU) i obrunuto. To smo radili kada je montiran ovaj razdelni deo i kada nije. Dok smo GPU grejali u trajanju od 15 min bez pregradnog dela posmatrali smo idle temperaturu CPU-a koja se pomerila za 3 stepena Celzijusa na gore. Ponovili smo istu isto to, ali ovoga puta sa pregradnim delom, a temperatura CPU-a se pomerima za samo 1 podeok! Dakle, ovo radi!
Ipak, primetili smo da u slučaju kada je montiran ovaj pregradni deo GPU temperatura viša za 2 stepena Celzijusa u odnosu na to kada isti ne postoji. Naravno, to je zbog toga što grafička karta u tom slučaju ima iznad sebe zatvoren prostor pa se toplota akumulira, a ventilatori koji se nalaze na HDD kavezima ne mogu toliko daleko da „dobace“. Treba spomenutu da je i sama razdlena plastika bila topla na dodir. Takođe smo primetili da je temperatura GPU-a primetno manja u full load režimu rada kada se na početku grafičke karte improvizuje jedan 120mm ventilator koji će gurati vazduh kroz tunel koji formira gornja strana PCB-a grafičke karte i ovaj plastični razdelni deo. U takvoj situaciji temperatura grafičke karte je bila manja za 5 stepeni u odnosu na pređašnju situaciju! Odlično! Inače, taj imrovizovani ventilator smo pričvrstili eleganto sa plastičnim vezicama koje smo vezali oko same pregradne plastike. Izgledalo je kao da mu je tu mesto po default.
Jedino pitanje koje se postavlja je, zašto LC-Power nije na tom razdelnom delu napravio fabrički držač za ventilator sa mogućnošću klizanja putem šina duž celog razdelnika? I ovde smo steklu utisak da je ideja fantastična, ali da je realizacija tek dobra. Ipak, eto prilike da malo modujete svog Inflitratora, mi smo vam dali hint!
Dodaj komentar