Unutrašnjost
Ceo poklopac je iz jednog dela i od nazad ga drže četiri šrafa sa opcijom ručnog odvrtanja. Lim sa gornje strane ima pomoćno krilce za lakše otvaranje. Nakon odvrtanja šrafova treba da uhvatite poklopac za to krilce i da ga povučete ka nazad, nakon čega možete podići lim.
Node 304 ima veoma čvrst skelet i svojim unutrašnjim rasporedom dozvoljava veoma visoke procesorske kulere. Na prednjem delu možemo videti usisne 92mm Fractal Design Silent Series R2 ventilatore.
Node 304 je zapravo savršen vazdušni tunel sa dva ventilatora napred i jednim velikim nazad. Prednji ventilatori duvaju preko nosača u koje ugrađujete hard diskove, tako da je hlađanje svih komponenti osigurano.
Fioke od hard diskova su neobično rešene, i pre bismo ih nazvali kasetama nego fiokama. Imate tri kasete i u svaku od njih možete staviti dva 2,5“ ili 3,5“ hard diska.
Svaka kaseta je fiksirana sa dva šrafa na ručno odvrtanje i jednim običnim šrafom na prednjem delu.
Nakon odvrtanja ova tri šrafa, podizanjem možete izvaditi kasetu.
Nosači od hard diskova se zapravo naslanjaju na poprečnu šipku koja daje skeletu dodatnu čvrstinu.
Za potrebe 3,5“ diskova postoje antivibracione gume koje toplo pozdravljamo.
Sistem je identičan kao i kod ostalih Fractal Design kućišta: šraf koji drži hard disk prolazi kroz gumeni prsten, tako da diskovi nemaju direktan kontakt sa delovima kućišta. To znači da se vibracije minimalno prenose na ostatak sistema.
2,5“ hard diskovi imaju posebne rupe kroz koje se zavrću M3 šrafovima.
2,5“ diskovi imaju dobro odmerene rupe i ne idu previše duboko u nosač, pa SATA kablove pod uglom možete koristiti bez problema.
Odstranjivanjem levog nosača od hard diskova otvarate vrata nešto dužim grafičkim kartama. Maksimalna dužina karte može biti 310mm (barem su tako naveli u specifikacijama), ali neka realna cifra ograničenja bi bila 280mm zbog kablova od grafičke i od napajanja.
Napajanje možete montirati u dva položaja: da vuče vazduh od dole kroz filter, ili da kroz sebe izbacuje vazduh iz kućišta.
Napajanje se napaja preko produžnog kabla čiji ste kraj mogli videti sa zadnje strane kućišta.
Naponski produžni je 6mm u preseku. Kvalitet provodnika nismo mogli utvrditi, ali možemo samo reći da kabel nije previše krut. Dakle, kabel je dosta mekan, što bi moglo značiti da unutra nema puno bakra, ali ipak ne smemo nagađati.
Napajanje naleže na dva gumena nosača, a odavde opet možete videti veličinu njemu namenjenog usisnog otvora. Duž leve strane unutrašnjeg dela postoji šest malih krilaca uz pomoć kojih možete lakše organizovati kablove. Na gornjem delu kaveza sa obe strane imate još po dva ovakva krilca za vezivanje kablova.
Kontroler od ventilatora je veoma jednostavan i dobra stvar je što prima tri ventilatora, taman koliko i dolazi uz kućište. Jedan od 140mm nazad i dva od 92mm napred, a svi su Fractal Design Silent Series R2 modeli.
Svi kablovi u kućištu su crne boje.
Prolaskom kroz kablove možemo potvrditi da reset dugmeta nema. Nedavno smo se oduševili USB konektorom kod Arc Midi R2 kućišta, koji u isto vreme podržava i 2.0 i 3.0 standard. Takav konektor postoji i ovde, što opet toplo pozdravljamo. HD Audio priključak za prednji I/O panel je takođe tu.
Prednja maska se skida standardnim povlačenjem donjeg dela prema sebi. Maska na sebi ima dosta kablova na koje prilikom prvog skidanja ne morate puno paziti jer su dovoljno dugački.
Prednji ventilatori su opremljeni posebnim filterom koji se veoma lako skida. Ovi 92mm ventilatori, osim što prave dobru promaju, obezbeđuju i veoma dobro hlađenje svim hard diskovima.
Skidanjem prednje maske zaista možemo potvrditi da je izrađena od brušenog aluminijuma. Doduše, u pitanju je samo tanak sloj koji je previjen preko plastične podloge, ali aluminijum je tu.
Poklopac od celog kućišta ima dva ventilaciona otvora: jedan sa filterom, a drugi bez.
Veći ventilacioni otvor sa strane gde se po potrebi montira grafička karta, može se odstraniti. Ceo filter je na plastičnom ramu koji se na mestu drži uz pomoć žabica sa strane.
Manji ventilacioni otvor sa suprotne strane nema nikakav filter i malo smo se čudili zašto je to tako. Nakon malo razmišljanja smo shvatili da će ova rupa u svakom pogledu služiti samo kao izduvni otvor za napajanje, te filter nije potreban.
Lim od kojeg je poklopac napravljen je debljine 0,8mm. Ima dobru završnu obradu i ravnomerno je plastificiran.
Ostatak kućišta, tj. skeleta je takođe ravnomerno plastificirano. U prilog dajemo i makro fotografiju brušenog aluminijuma prednje maske.
Sva tri filtera su istog kvaliteta, tj. iste gustine, s tim što je bočni sa dodatkom meš mreže. I ovaj put smo obezbedili makro fotografije granulacije mreže naspram standardnog šrafa za zavrtanje ventilatora.
Ovim bismo zaključili naš opis kućišta, a sada idemo da proverimo kako Node 304 sarađuje sa ostalim komponentama.
Dodaj komentar