Spoljašnjost
Opis spoljašnjosti će biti veoma lak zadatak. Distinktivno je to što prednja maska nema nikakav otvor, pa ni za 5,25” uređaj. Upotreba CD i DVD ROM-ova je polako deo prošlosti, tako da nepostojanje ovakvog otvora verovatno neće niko oplakivati.
Ipak, neki mogu biti pogođeni ovom odlukom, a naročito oni koji sa ozbiljnom zvučnom kartom imaju i poseban 5,25” I/O panel. Kućište nema ni 3,5” eksterni slot, pa su card reader-i i sve slične džidžabidže “off limits”.
Većina Vas je verovatno pomislila da prednju masku zapravo čine vrata koja se otvaraju i iza kojih će biti svačega, ali to nije tako.
Jedini ukras na prednjoj maski je maljušni procep od LED indikatora i “Fractal Design” natpis. Maska ima mali luk i dezen brušenog aluminijuma. Naspram nekih drugih Fractal kućišta, Node 304 nema masku sa “fake” aluminijumom.
Upotrebili su pravi „punokrvni“ brušeni aluminijum. Šteta što ujedno nismo dobili i belu verziju kućišta na uvid, jer nas baš zanima kako izgleda brušeni aluminijum u beloj boji.
Sa leve strane maske se nalaze standardni I/O konektori koje čine dva USB 3.0 konektora i džekovi za slušalice i mikrofon. Zasad vidimo samo jedno dugme koje ima funkciju paljenja i gašenja računara, a reset dugme je nestalo u akciji. Možda negde i postoji, samo ga mi još nismo našli pa ćemo ga tretirati kao nepostojeće.
Sa desne strane, u visini I/O konektora, nalazi se mali ventilacioni otvor. Rupa je pokrivena gustom meš mrežom i nema nikakav vid filtracije.
Kroz ovu rupu možemo videti ventilacioni otvor na suprotnoj strani kućišta.
Sa leve strane je poveći otvor, takoreći ozbiljna ventilaciona rupa. Prostom logikom zaključujemo da je veličina i pozicija otvora prilagođena eventualnim high end grafičkim kartama. Na ovom ventilacionom otvoru izgleda da ima nekog sistema filtracije, a to ćemo bolje videti sa unutrašnje strane.
Okrećemo kućište i polako zavirujemo sa zadnje strane. Očekivano, na zadnjem delu vidimo neke bele elemente koji razbijaju crnu monotoniju spoljašnjosti.
Pozadi vidimo veliki ventilacioni otvor koji je već ugostio 140mm ventilator. U pitanju je Fractal Design Silent Series R2 model koji možete zameniti bilo kojim drugim 140 ili 120mm ventilatorom. U donjem delu na sredini je procep za I/O lim od matične ploče, a levo od njega ulazni priključak koji inače viđate na napajanjima.
Sad već svi pretpostavljaju da se napajanje montira negde u prednjem delu kućišta i da je ovaj konektor samo od produžnog koji vodi do napajanja. Nezgodno je što ulazni konektor nema pored sebe prekidač, da biste isključili napajanje na dugme, već je za to potrebno otvoriti celo kućište.
Na desnoj strani su dva ventilisana PCIPCIe slot-a koji su dodatno osigurani kliznim steznikom. Šraf sa ručnim odvrtanjem odmah iznad ekspanzionih slotova morate odvrnuti i podići dodatni steznik i tek nakon toga možete izvaditi PCIPCIe poklopce.
Na istoj strani, gore pri vrhu, nalazi se mali prekidač, toliko mali da se jedva i vidi. Drugim rečima, ako Vam neko ne kaže da je tu, velike su šanse da ćete ga promašiti. Fractal Design se trudi da u sva njihova kućišta implementuje jednostavne fan kontrolere. Prekidač ispod sebe ima tri oznake: H, M i L, koje označavaju brzine ventilatora sa “High”, “Medium” i “Low”.
Veoma je jednostavan sistem i prosto nam je čudno što se niko ovoga nije setio do sada. Setili su se ljudi, naravno, ali ideju nisu isforsirali do kraja. Fan kontroler radi po principu odabira napona za ventilatore između 5, 7 i 12V. Prekidač, pošto je pozadi, nije pristupačan, ali ne verujemo da će Vam toliko često trebati. Bitno je da bez dodatnih ulaganja možete imati super tiho hlađenje, a usput i rezervne obrtaje za neke tople letnje periode.
Donja strana je opremljena velikim filterom koji je namenjen napajanju. Odstranjivanje plastičnog rama na kome je filtraciona mreža zahteva podizanje celog kućišta. Node 304 stoji na veoma malim nogicama, visine svega 4mm. Mali kvadratići na kojima stoji kućište su od fine gume koja sprečava bilo kakvo proklizavanje na glatkim površinama.
Sa donje strane postoji i mali LED indikator aktivnosti hard diskova.
Usisni deo za napajanje je malo upušten naspram nogara, ali ipak, moraćete da obratite pažnju gde spuštate kućište i da li Vaše napajanje dobija dosta svežeg vazduha. Dovod vazduha može biti problem u slučaju da računar koristite za zahtevne poslove (renderovanje, video obrada i sl.) ili za neki teški gejming. Sa prednje strane vidimo i procep kroz koji prednji ventilatori mogu uvlačiti vazduh.
Sličan procep postoji i od gore, samo što je ovde ukrašen meš mrežom. Ventilacioni otvor ide celom širinom kućišta i prati zaobljeni oblik maske.
Pošto je Node 304 nisko kućište, napravili smo seriju fotografija njegovog izgleda od gore, jer ćete ga verovatno najčešće gledati iz tog ugla.
Vreme je da zavirimo i u unutrašnjost kućišta.
Dodaj komentar