Montiranje
Fractal Design Define XL R2 je veoma prostrano kućište. Na kraju krajeva, i mora da bude jer je u pitanju full tower format, a pravu veličinu kućišta vidite kada montirate matičnu ploču.
Naš foto model je ploča punog ATX formata koji izgleda zaista sitno unutar XL R2. Mesta oko ploče ima na pretek sa svih strana i možete „ući“ u kućište sa obe ruke.
Od vrha matične ploče do „plafona“ ima 65mm što je više nego dosta i za ozbiljne radijatore. Time rečeno, visoki hladnjaci na memorijama nemaju nikakve šanse da zasmetaju vodenom sistemu.
Grafičke karte neke „standardne veličine“ će se takođe osećati veoma udobno unutar XL R2. Napajanje je takođe lepo naleglo na antivibracioni sunđer oko otvora.
Ranije smo rekli da nam se sviđaju gumene nogice na kojima leži napajanje, pa moramo to i vizuelno prikazati.
Zbog ovakvog dizajna možete koristiti napajanje pune dužine, do čak 190mm, koje neće imati problema sa donjim ventilatorom, bez obzira na to gde mu se nalaze modularni priključci.
Bočni ventilator se može koristiti bez interferencija uz upotrebu hardvera „standardne“ veličine. Smatramo da je MegaShadow sa svojih 158mm visine reprezentativan primerak „visokog kulera“. Deo koji prelazi preko ventilatora, tj. poslednji aluminijumski listić je imao još ~1cm lufta. Rekli smo „deo koji prelazi“ jer su vrhovi cevi malo viši od listića, ali oni su daleko od ventilatora.
Naš 9800GT foto model ima više nego dosta mesta do rama od ventilatora, tu čak ni ozbiljnije karte neće imati nikakve probleme. Bočni otvor za ventilaciju je na odličnom mestu, kartica je na fotografiji u poslednjem PCIe slot-u i ventilator čak i tamo „pirka“ preko nje.
Pokazali smo kako donji HDD kavez možete pomeriti malo unazad, što piše i u uputstvu. Ono što uputstvo ne kaže je da HDD kavez možete staviti na još nekoliko mesta i pozicija. Ako skinete plastične šine od gore, kavez možete doterati skroz na mesto od donjeg 140mm ventilatora.
Rupe sa kojima se kavez pričvršćuje od dole se poklapaju sa rupama za montiranje 120mm ventilatora. Rupe su time simetrične i kavez možete rotirati po želji.
Faktički svuda gde ima rupa sa razmakom za 120mm ventilator možete montirati HDD kavez, što smo mi i uradili.
Ako kavez pomerite na mesto 120/140mm ventilatora morate malo pripaziti na kablove od napajanja. U slučaju neke normalne količine kablova nismo imali nikakve poteškoće, niti su se kablovi previše gnječili. Evo još nekoliko „ludih“ ideja:
Sa procepom za montiranje kulera nismo imali nikakvih problema, dimenzije otvora su zadovoljile naše potrebe.
Osmopinski kabel smo jedva uboli na njegovo mesto. Stvari stoje toliko tesno da smo samo jedan od dva osmopinska kabla mogli priključiti, jer je drugi bio za koji milimetar kraći.
Zbog načina na koji se bočna stranica zatvara sa kablovima nećete imati puno problema. Em što ima dosta mesta iza tacne od napajanja, em se stranice zatvaraju kao vrata. Ovim putem se kablovi stiskaju sistemom poluge i ne morate se patiti sa naslanjanjem na stranicu ili sa ubadanjem žljebova, kao što je slučaj kod većine kućišta. Stranica se lako zatvara čak i ako niste lepo organizovali kablove.
Ventilatori na maksimalnoj brzini, mereni sa svega nekoliko centimetara, generišu oko 46 decibela, a zatvaranjem stranice se buka umanjuje za oko 1dBA.
Imajte na umu da tih 46dBA sa metar daljine pada na nekih 35dBA što je prihvatljivo. Sa ventilatorima na 5V ste u „ultra silent“ režimu gde ventilatori stvaraju oko 32-33dBA.
Za sam kraj ove opširne recenzije, jedna fotografija kompletnog sistema sa vazdušnim hlađenjem.
Dodaj komentar