Unutrašnjost
Unutrašnjost ovog impozantnog švedskog džina uopšte ne odaje utisak da se radi o velikom kućištu. Raspored unutrašnjosti je pretrpeo totalni redizajn originalnog Define XL-a. Nema više odvojenih podeoka, cela unutrašnjost je jedna celina. Da ne davimo sa starim Define XL-om, prepuštamo čitaocima upoređivanje, a mi ćemo se fokusirati na opisivanje Define XL R2.
Brojimo ukupno sedam rupa za provlačenje kablova, strateški su dobro postavljene i veličine su im dobro odabrane. Donja rupa je najveća gde će i prolaziti najdeblji kablovi od napajanja.
Kederi su kvalitetni i uopšte ih nije lako izvaditi iz ležišta.
Rupe za provlačenje su stvarno zadovoljavajućih dimenzija, što smo i detaljno dukomentovali.
U donjem delu kućišta vidimo jedan od tri 140mm R2 SilentSeries ventilatora koji se isporučuju sa kućištem. Ventilator je opremljen zaštitnom rešetkom, što je za pohvalu jer nećete imati problema sa upadanjem kablova u rotor.
Odmah do ventilatora je mesto predviđeno za montiranje napajanja. Ventilacioni otvor za napajanje je širok, a napajanje pritom naleže na visoke gumene podupirače. Napajanje će imati puno mesta za disanje, a podizanje napajanja od rešetke će eliminisati potencijalni neprijatni huk koji se ponekad stvara od mrežice.
Gumeni nosači su samo zalepljeni na predodređena mesta, ali ih Vi prema potrebi možete odlepiti i premestiti na željeno mesto u zavisnosti od dužine napajanja. Pošto je napajanje dosta odignuto od dna kućišta, možete montirati napajanje do 190mm dužine bez ikakvih interferencija od strane usisnog ventilatora.
Za napajanje postoji još jedan dodatak, a to je mekani antivibracioni ram oko otvora za montiranje.
Otvor za monitranje procesorskog hladnjaka nije najveći procep koji smo do sada videli. Otvor je 15 x 14cm i verujemo da sa velikom većinom modernih matičnih ploča neće biti nekompatibilnosti.
Gornji kavez za hard diskove po potrebi možete rotirati za 90° ili čak odstraniti zarad estetike ili ugrađivanja ekstra dugačkih grafičkih karti. Oba hard disk kaveza primaju po četiri 2,5“ ili 3,5” diska.
U slučaju odstranjivanja gornjeg HDD kaveza, otvarate vrata za grafičke karte dužine do čak 480mm.
Fioke od hard diskova primaju 2,5″ i 3.5″ uređaje. Kod oba formata morate koristiti alat za uvrtanje šrafova, a u slučaju 3,5” diskova je obezbeđen sistem za ublažavanje vibracija. Fioke, tj. nosači od hard diskova su od metala (savijenog lima) i omogućavaju korisniku da bira na koju će stranu biti konektori, ka levoj ili ka desnoj strani kućišta.
Nosači od hard diskova čvrsto uležu u svoje šine, a radi dodatne sigurnosti, svaku fioku možete posebno zavrnuti sa „ručnim“ šrafom.
Donji hard disk kavez možete po potrebi pomeriti malo unazad u slučaju da to neki sistem vodenog hlađenja zahteva. Kavez drži ukupno šest šrafova, dva od napred i četiri od dole.
Po potrebi možete u potpunosti odstraniti kavez i time tražiti neke alternative za smeštanje diskova u 5,25” podeoke.
Plastifikacija je kvalitetna, kako na unutrašnjim delovima, tako i spolja.
Pošto se radi u velikom i teškom kućištu, da bi sve to stojalo pod pravim uglom, Fractal Design je koristio dodatna ojačanja po ćoškovima.
Svi mogući kablovi su crni. U celom buntu od kablova možemo naći specifičan konektor za USB 3.0, standardni USB 2.0 kabel, konektor za povezivanje 3.5mm audio džekova, kabel od LED indikatora i kablove od reset i on/off dugmadi.
Interesantno je primetiti da ne postoji priključak za indikaciju aktivnosti hard diskova. Međutim, ako neko želi, jedini plavi LED indikator može iskoristiti baš za pokazivanje aktivnosti rada hard diskova i optičkih uređaja. Među kablovima su još tri priključka za 3-pin ventilatore, a šteta je što nema podrške za 4-pin. Ipak, skalpel-mod može brzo da se odradi i time da se proširi podrška za 4-pin konektore. Fan controler sa tri „brzine“ se napaja preko običnog molex konektora.
Kao što smo već ranije i spomenuli, ventilatori koji dolaze sa kućištem su 140mm Silent Series R2 modeli. Ne tako davno, na početku naše saradnje sa Fractal-om smo testirali 120 i 140mm ventilatore baš iz te serije. Ovi 140mm ventilatori koriste 3-pinski priključak, imaju sleeve-ovan kabel od 50cm i vrte se na maksimalnih 1000 obrtaja u minuti.
Vreme je da se malo pozabavimo sa ModuVent poklopcima i da detaljno prikažemo o čemu se radi. Ovi poklopci se iz nekih razloga promovišu kao revolucionarna stvar, a u principu je to običan komad plastike sa malo sunđera i četiri rupe. Rešenje je zaista mudro i korisno, samo ne delimo mišljenje sa proizvođačem da reč „ModuVent“ treba da bude „headliner“ u kratkom opisu kućišta na oficijalnom sajtu.
Ako ne koristite dodatne ventilatore ili ako ne volite prašinu i volite tišinu, plastične poklopce nikada ne morate ni skidati. Potencijalni problem nastaje kada želite upotrebiti dodatni ventilator, a na predodređenom mestu za ventilator nemate filter za prašinu. Na gornjem delu kućišta ovo nije problem, jer se taj otvor uglavnom koristi kao „izduvna grana“. Mada opet, korisnici vodenih hlađenja se često odlučuju za usisne ventilatore da bi se svež i hladan vazduh duvao kroz radijator. Bočna stranica takođe „pati“ od nedostatka filtera u slučaju skidanja ModuVent poklopca.
Verovali ili ne, ovo su najteže stranice od kućišta koje su ikada kročile u PCAXE redakciju. Sa malom kuhinjskom vagom nismo uspeli izmeriti tačnu težinu, samo znamo da je težina jedne stranice daleko iznad 3kg.
A kako i ne bi bile teške kao tuč kada su, em velike, em napravljene od 1mm lima. Stranice su pritom iznutra izlepljene tankim, ali veoma gustim antiakustičnim materijalom.
Iako je upotrebljena rapava plastifikacija, ako imate malo masnije ruke, to će ostavljati tragove svuda po kućištu.
Prilikom skidanja prednje maske zajedno sa vratima, uočili smo malu manu koju sa sobom povlači upotreba plastike umesto aluminijuma. Vrata su dosta glatka i verovatno je i odabir plastike takav da razvija puno statike. Na pola našeg fotografisanja kućišta, tokom prevrtanja-obrtanja, primetili smo poveću količinu prašine zalepljene na vratima.
Fractal je i u slučaju Arc Midi kućišta koristio plastiku koja imitira šare brušenog aluminijuma, ali se za to kućište nije lepila prašina. Možda je to do grubljih šara na Arc Midi-ju ili je jednostavno do izbora plastike. U svakom slučaju, od statičkog elektriciteta se morate paziti kada sklapate računar.
I/O panel se nažalost odvaja zajedno sa prednjom maskom i morate paziti na povezane kablove. Opet, razloga za skidanje prednje maske baš i nema jer skidanjem prednjeg filtera imate pristup svim potrebnim rupama koje se nalaze iza ventilatora.
Iza tacne od matične ploče mesta ima na pretek, od rupe pa do ruba kućišta ima 27mm. Ovo nije realna mera, tu dolazi keder, lim, stranica, antiakustični materijal itd.
Sa montiranom stranicom imate realnih 24mm mesta od tacne do antiakustičnog materijala, skoro pa dosta da stane standardni 25mm ventilator.
Dodaj komentar