Spoljašnjost
Prednju masku štiti tanka folija i uklanjanje iste predstavlja pravi užitak, kao i uklanjanje bilo koje druge zaštitne folije. Uživanje posle uživanja, sa skinutom folijom možemo krenuti da se divimo oštrom i jednostavnom dizajnu.
Veliki komad glatkog aluminijuma nas ostavlja bez daha! Ne! Čekaj! Plastika, lažna uzbuna, Fractal nas je opet prevario…
U pitanju je Fractal-ova mudrarija i kopija brušenog aluminijuma, baš kao i na osnovnom Define XL modelu. Ovaj potez je viđen i kod drugih Fractal-ovih kućišta.
Ovo je mudar potez iz više razloga, nećemo sve nabrajati, recimo da kućište baš zbog ovoga košta 20-30 evra manje nego da su vrata od aluminijuma.
Ko još nije video Define XL, verovato ne zna da on i XL R2 na prvi pogled izgledaju identično. Pa, skoro pa identično. Jedina razlika se svodi na to da je eSATA konektor na I/O panelu zamenjen reset dugmetom i na to da sada dva od četiri USB konektora podržavaju USB 3.0 standard. Dugme za paljenje računara, indikacija rada i 3,5mm džekovi su ostali tamo gde su i bili na Define XL modelu.
Dalje, na gornjem delu vidimo neke varijacije, ventilacione otvore koji su pokriveni ModuVent poklopcima.
Bočne strane izgledaju identično kao i kod originalnog modela, desna potpuno ravna, leva ukrašena samo jednim ventilacionim otvorom, takođe pokrivenog sa ModuVent poklopcem.
Pogledom sa strane vidimo malo novina koje se tiču nogara. Define XL je imao četiri iste nogice, dok R2 ima dva različita para napred i nazad, a isti “fazon” je primenjen i kod Arc Midi kućišta.
Što se spoljašnjeg izgleda tiče, najviše stvari se promenilo na zadnjem delu kućišta. Zanimljivo je da XL R2 nema dodatni vertikalni PCI/PCIe slot i nema rupe za eksterno vodeno hlađenje, kao što je to imao Define XL. Možda nema dodatni vertikalni slot, ali zato ima čak 9 regularnih (horizontalnih) ventilisanih PCI/PCIe podeoka, a tu je i otvor za 120/140mm ventilator i u dnu mesto za montiranje napajanja.
Kao što smo već konstatovali, nogice na kojima stoji XL R2 nisu iste, radi se o dva para napred i nazad. Prednji par je veći i estetski privlačniji, jer su one i više vidljive na kućištu. Zadnje nogice su fizički dosta manje i zato dozvoljavaju montiranje šireg filtera.
Prisustvo antivibracione gume na nogarama toplo pozdravljamo. Nogice kućištu daju 23mm visine od poda, pa obratite pažnju na to da kućište ne držite na gustom tepihu. Filter je dugačak i pokriva i 120/140mm donji usis. Upotrebljena je fina mrežica i filter možete veoma lako izvaditi bez podizanja ili naginjanja kućišta.
Otvaranjem prednjih vrata možemo videti četiri ventilisana poklopca za 5,25” uređaje i ispod njih velika ventilisana vrata. U principu, sve izgleda isto kao i kod Define XL-a, samo što XL R2 nema dugme za reset iza vrata, već umesto njega ima jedan mali prekidač sa tri položaja. Mali prekidač služi kao „ultra jednostavan“ fan controler sa kojim možete kontrolisati do tri ventilatora, a „brzine“ koje su na raspolaganju su 5V, 7V i 12V.
Vrata se otvaraju samo na jednu stranu, levu, i ne postoji opcija za obrtanje tj. premeštanje šarki. Prednost plastičnih vrata naspram pravog aluminijuma je i to da su mnogo lakša pa ne lupaju glasno kada se zatvaraju.
Vrata se inače drže na mestu uz pomoć dva mala magneta, jedan u gronjem i jedan u donjem delu vrata. Unutrašnji deo vrata su tapacirana mekim sunđerom za apsorpciju buke.
5,25” poklopci imaju male kvačice sa desne strane, što čini njihovo vađenje izuzetno lakim poslom. Jedino je malo komplikovanije da ih vratite na mesto iz prvog pokušaja, ali se brzo možete navići na novi sistem.
Čest problem koji vidimo kod kućišta je da hvataljka za skidanje prednje maske zaobilazi sistem filtracije pa ta rupa postaje usis za prašinu. Moramo pohvaliti Fractal da su jedni od retkih koji su primetili ovaj problem i filter postavili iza ove rupe.
“Škrge za disanje” sa strane koje se protežu celom visinom prednje maske su takođe redosledom pre filtera. Jedino nam se ne sviđa što 5,25” poklopci nemaju nikakav dodatni filter pored svoje retke plastične rešetke.
Prednjim ventilatorima pristupate otvaranjem malih plastičnih vrata, pritiskanjem na označenim mestima. Iza “drugih vrata” se nalazi plastični ram koji je ujedno i nosač za ventilatore i filter. Ceo ram se veoma lako odstranjuje pritiskanjem žabice koja je smeštena gore.
Ukoliko koristite standardne 25mm debele 140mm ventilatore, ne treba Vam nikakav alat za montiranje. Ram sa filterom podržava i 120mm ventilatore, ali za njih morate koristiti šrafove.
Neki su verovatno primetili nedostatak krilaca radi lakšeg otvaranja na stranicama. Krilca nisu potrebna jer se stranice skidaju, tj. otvaraju kao vrata, na stranu. Najlakši način da ovo objasnimo je da kažemo da se i Chieftec-ova popularna LCX kućišta ovako otvaraju.
Primetili smo „mali problem“ na spoljašnjem, tačnije gornjem delu kućišta. Lim je malo udubljen, nije ništa strašno, ali se iz određenih uglova može primetiti. Najviše se vidi ako stavite neki ravan predmet od gore. Udubljenost nije toliko izražena prema prednjem delu, a najviše se vidi tu gde su perforacije za ventilacione otvore.
Ne bismo rekli da je ovo oštećenje nastalo tokom transporta, ovo je ili fabrička mana dizajna ili je jedan primerak koji nije imao sreće.
Naizgled jednostavno kućište zapravo ima jako puno detalja. Prelazimo na unutrašnjost gde ne sumnjamo da ćemo naći još više zanimljivosti.
Dodaj komentar