Spoljašnjost
Corsair Carbide 500R krasi minimalistički dizajn. Dakle, u pitanju je dizajn u kome se nije previše eksperimentisalo, a kao takav će biti zanimljiv velikoj većini korisnika. U nastavku teksta potrudićemo se da Vam prenesemo šta je to sa čime nas je ovo kućište “kupilo”, odnosno koji su potencijalni propusti.
Konstrukcija kućišta je napravljena od čeličnog lima, a isto važi i za bočne stranice, a sve to je ukombinovano sa plastičnim delovima. Corsair 500R je kućište „klasičnih“ Mid-Tower dimenzija. Prednja maska je jednostavno dizajnirana, i na istoj dominira I/O panel. I ovde smo baš kao i kod većine do sada testiranih kućišta naišli na “klik” metodu, odnosno skidanje prednje maske povlačenjem ka sebi. Sve je kvalitetno urađeno pa sigurno neće doći u situaciju da nešto polomite, a sama maska se za kućište “drži” putem metalnih žabica.
Prednjom maskom pored I/O panela dominiraju četiri otvora za eksterne 5.25” uređaje, a da bi se ubacio recimo jedan optički drajv, potrebno je odstraniti jedan od “čepova” koji je pričvršćen plastičnom žabicom. Iza donjeg dela maske nalaze se dva ventilatora čiji je zadatak da ubacuju svež vazduh u kućište, a Corsair je od prednje maske automatski napravio filter protiv prašine jer je ista rupičasta, kako sa jedne tako i sa druge strane. Naravno, sve je optimizovano tako da kućište “usisava” minimalno prašine, pa su na nekim mestu ti mikro otvori veći, odnosno manji, ali je sve podešeno tako da ne blokira previše protok vazduha. Na mestima gde iza maske nema ventilatora, odnosno na 5.25” ležištima, takođe postoje filteri protiv prašine, ali su isti sunđerastog tipa, pa je skoro nemoguće da prašina na tom mestu pronađe put do unutrašnjosti Vašeg Corsair R500 kućišta.
I/O panel je izveden skoro savršeno. Na istom možemo pronaći skoro sve konektore koji nam mogu pasti na pamet. Audio out, mic in, dva USB 3.0 porta, jedan fireWire port, a jedino što nedostaje je e-SATA konektor. Istini za volju, diskutabilno je da li je isti pored USB 3.0 konektora zaista potreban. Power i reset tasteri se nalaze na različitim stranama, dok su dimenzijski pažljivo odmereni, pa sigurno nećete slučajno restartovati računar. Inače HDD LED svetli kao i ostatak osvetljenja kućišta neupadljivim ali uvek primetnim belim osvetljenjem, dok isto važi i za power taster.
Pored navedenih konektora, postoji taster pomoću koga možete ugasiti LED osvetljenje ventilatora, ali i fan kontroler koji poseduje tri brzine rada ventilatora. Na najnižem stepenu kontrole broja obrtaja, ventilatori su gotovo nečujni u radu i zadovoljiće i one nešto zahtevnije korisnike. Dok su na srednjem broju obrtaja primetni samo u kasnim noćnim satima, ali i dalje veoma tihi. Na najvišem stepenu se čuju, ali i to je i dalje poprilično tiho za većinu korisnika. Svakako u sva tri slučaja postoji mogućnost da više buke dolazi iz ventilatora grafičke karte ili CPU kulera.
Bočne stranice Corsair R500 kućišta su izbočene i simetrične su. Naravno, ako se izuzme rešetka na stranici koju češće otvaramo. Tu levu bočnu stranu krasi sasvim lepo uklopljen ventilator promera 200mm koji je upakovan iza zaštitne mrežaste maske. Ostavljena je opcija da se umesto toj jednog 200 mm LED ventilatora koji svetli “belom” bojom montiraju dva 120mm, odnosno dva 140 mm ventilatora po želji, ali smatramo da je to nepotrebno i da ovaj ventilator fantastično odrađuje svoj posao.
Sam ventilator naleže na gumenim odbojnicima, pa je odsustvo vibracija zagarantovano. Desna stranica ne poseduje “ukrase”, a sama izbočina ima ulogu da napravi dodatni prostor za skrivanje kablova. Kako se na kraju ispostavilo, zahvaljujući par dodatnih “trikova” inženjeri Corsair-a su proces urednog kabliranja doveli skoro do savršenstva, a R500 je prvo kućište kod koga nije bilo ni najmanjeg “povuci-potegni” prilikom zatvaranja stranice, iako je naša test mašina imala pozamašnu “šumu” kablova.
Lim stranica nije predebeo, Corsair-u je zahvaljujući odličnom dizajnu pošlo za rukom da iste učini “krutim” dodatnim ojačanjima, tj šinama, i zaista nije bilo nikakvog “zveckanja” kućišta u realnom radu.
Za zatvaranje stranica su se pobrinuli šrafovi čije su glave dovoljno velikog prečnika da se mogu zavrtati prstima, bez upotrebe alata, a svidelo nam se i to što se ti šrafovi ne mogu odvojiti od stranice, pa ih nećete “juriti” po stolu, odnosno doći u situaciju da ih zagubite. Gde ste ostavili stranicu, tu su i šrafovi, toliko jednostavno.
Što se tiče zadnje strane, našlo se mesta za osam PCI/PCI-E slotova, jedan ventilator promera 120mm, sa mogućnošću montiranja ventilatora od 140mm. Pozicija napajanja je u donjem delu kućišta. Na sredini sa desne strane se nalaze rupe za sprovođenje creva u slučaju da koristite vodeno hlađenje. Promer rupa je dovoljno velik, pa čak i ako budete koristi creva od ½” nećete biti u problemu. Na prvoj slici iznad nam je jedan detalj skrenuo pažnju na to koliko su pažljivo dizajneri Corsair-a pristupli dizajnu ovog modela. Naime, naizgled nebitna izbočina, a ustvari dodatni način da stranice naležu čvrsto na telo kućišta po zašrafljivanju.
Gornja strana kućišta je jednostavno i efikasno rešena. Pored “odmorišta”, u našem slučaju ne malog ZTE Skate 4,3” smart telefona, dočekao nas je jednostavan mehanizam skidanja zaštitne mreže ispod koje se mogu montirati dva ventilatora od 140 mm. Moguća je i montaža dva ventilatora od 120mm jer je dovoljno provući šrafove koji se dobijaju uz kućište kroz za to namenjene rupe, a gornja stranica će obezbediti da ventilator ne ispada iz svog ležišta tokom rada ili ugradnje ostalih komponenti sistema.
Inače dovoljno je samo pritisnuti ivicu mrežice, i klik-klak(click-clack) mehanizam će ostalo odraditi za vas kao što se vidi sa slika ispod. Brzo, jednostavno i efikasno, a ako nas pitate savršeno rešenje!
Nogare kućišta imaju veliku površinu, a dovoljno su visoke pa će napajanje nesmetano uvlačiti svež vazduh. Naravno, očekivali smo filter protiv prašine koji naravno dolazi u paketu sa kućištem. Filter se proteže duž celog donjeg dela, pa ako se odlučite za montažu dodatnog 120mm, odnosno 140mm ventilatora, za to postoji predviđeno mesto. Ono što je dobro kod ovako rešenog filtera je da nema potrebe za vađenjem napajanja da bi se isti mogao izvaditi i očistiti, tako da sigurno nećete imati problema sa prašinom zato što vam čišćenje filtera neće predstavljati noćnu moru, jer je mehanizam skidanja istog jednostavan i efikasan.
Na poslednjoj slici iznad ste verovatno primetili četiri šrafa na donjoj strani kućišta, ali detaljnije o tome nešto kasnije, dok na slikama ispod možete pogledati kako kućište izgleda u mraku. Iskreno, generalno nismo ljubitelji LED osvetljenja (mada je istini za volju ovo subjektivna kategorija u oceni), ali je ovo kućište dokaz da to može lepo da izgleda ako se uradi sa stilom, dok je “bela” svetlost na neki način pravo osveženje.
Uglavnom, sa spoljašnošću Corsair Carbide 500R kućišta smo bili veoma zadovoljni, a logikom stvari podjednako nas je zanimalo i kako je unutrašnjost rešena.
Dodaj komentar