Unutrašnjost
Kao što smo već ustanovili, unutrašnjost kućišta je sive boje, a sad vidimo da su plastični elementi u crno-crvenoj kombinaciji.
Bitne stvari koje primećujemo su „bezalatni“ mehanizmi za 3,5“ diskove i 5,25“ uređaje.
Tool less oprema je prisutna i na PCI/PCIe ekspanzionim slotovima. Super je ideja, ali za neke masivnije grafičke karte preporučujemo upotrebu šrafova.
Takođe je bitno napomenuti da je kavez koji može da primi četiri hard diska zarotiran za 90 stepeni naspram kućišta.
Napajanje nosi oznaku PSB560, a isto napajanje je došlo i sa BC-G51 kućištem. Naravno, uvek se možete odlučiti za kućište bez napajanja.
Donji deo, pored predviđenog mesta za napajanje, ima jedno mesto za ventilator od 120 ili 80mm po izboru. Rupa gde se napajanje montira je obložena sa tankim crnim sunđerom.
„Fiokice“ od hard diskova spadaju u posebne zanimljivosti i kod ovog kućišta. Nosači su napravljeni od aluminijuma, dok je mehanizam za kačenje od plastike.
Aluminijum nam je veoma bitan jer svi znamo da on ima posebne „termalne moći“. Ako mislite da vam to nije dosta da rashladite hard disk, na sam nosač možete montirati 60mm ventilator od dole. Iste fioke smo imali prilike da vidimo i kod G51 kućišta.
Mala zamerka ide na nestandardan format ventilatora, jer ne vidimo razlog zašto se nisu odlučili za standardne 80mm ventilatore.
Sam kavez može da primi četiri 3,5“ hard diska i ima još jedno mesto iznad kaveza gde se hard disk montira sa šrafovima. Fioke takođe mogu primiti 2,5“ diskove, a postoji još jedno dodatno ventilisano 2,5“ mesto ispod poslednje fioke.
Kavez je takođe dobro dizajniran i ima velike rupe za protok vazduha. Ovo je korisno ukoliko za hlađenje hard diskova želite iskoristiti samo prednji ventilator.
Tacna od matične ploče ima procep za montiranje kulera, a ima i tri rupe za provlačenje kablova. Procep za monitranje kulera je veoma stidljivih dimenzija, pa predosećamo da se neće slagati sa puno ploča.
Sa sakrivanjem kablova se baš i nećete proslaviti jer iza tacne ima malo mesta.
Dodatno tome, desna strana kućišta nema nikakvu izbočinu koja bi pomogla pri skladištenju viška kablova.
Neke kablove ćete sigurno moći lepo organizovati, ali za one veće, kao na primer 24 pinski možda i nećete imati mesta. Dve vertikalne rupe su istih dimenzija, dok je donja malo veća.
Ostaje nam da sve ovo proverimo u fazi montiranja, a pitanje je i da li fabričko napajanje ima dovoljno dugačke kablove za provlačenje iza tacne.
Za grafičku kartu imate oko 27cm na raspolaganju, što je sasvim dosta za neku „mainstream“ kartu. Ako ćete menjati fabričko napajanje, ili ako uzimate G52 bez napajanja, pazite da dužina novog napajanja ne pređe 165mm. Zapravo, možete uzeti veće napajanje, ali onda gubite opciju donjeg 120mm ventilatora, a ako preterate, onda gubite mesto i za 80mm ventilator.
Prednja maska se skida dobro poznatom metodom – hvatanjem donjeg dela i povlačenjem ka sebi. Masku prati i buket kablova koji su povezani na prednji panel.
Ovo je potpuno razumljivo za ovaj cenovni rang, a kablovi su dovoljno dugački, te ne morate brinuti da ćete pokidati nešto.
Za prednji usis možete odabrati 120 ili čak 140mm ventilator. Jedino što treba da imate na umu je da debljina ventilatora ne prelazi standardnih 25mm. Usisni ventilator možete montirati odvrtanjem četiri šrafa čime skidate prednji lim. Na ovom mestu je odabran „štedljiv“ sistem montiranja ventilatora gde vam je potrebno samo dva šrafa.
Pogledom na unutrašnju stranu maske možemo videti i jednostavnu elektroniku od kontrolera ventilatora i čitača kartice. Kontroler se povezuje preko jednog molex-a za napajanje i ima jedan izlazni molex za ventilator.
Na ovaj molex naravno možete povezati više ventilatora ako imate neophodne razdelnike. Mi nismo hteli da preterujemo, mislili smo da je cifra od tri ventilatora sasvim dosta da utvrdimo da kontroler radi.
Od konektora, pored molex priključaka, tu su i: konektor od USB 2.0, audio priključak za prednji panel, standardni kablići za paljenje, reset i LED indikaciju, kao i priključak od card reader-a.
Dodatni molex koji se našao u gomili je namanjen prednjem LED osvetljenju koji ujedno igra i ulogu indikacije rada računara. Neobično nam je što su se opredelili za plavi LED, jer bi uz crvene detalje možda bolje išao i crveni LED.
Svaki 5,25“ poklopac kao i svi ostali ventilacioni otvori su pored meš mreže „obogaćeni“ tankim sunđerom za filtriranje prašine.
S obzirom na cenu kućišta, stranice uopšte nisu za bacanje jer su izrađene od 0,6mm lima. Ovaj tanki lim veoma dobro drži svoju formu i stranice nisu previše labave.
Za to je verovatno zaslužan duplo savijeni lim po ivicama stranica. Imali smo prilike da na nekoliko puta skupljem kućištu vidimo lim od 0.5mm, tako da je ovaj kvalitet za pohvalu.
Leva stranica je dodatno ojačana velikom plastičnom maskom. Nakon skidanja ove maske, koja se sa unutrašnje strane drži sa dva šrafa i puno plastičnih krilaca, možete videti mnoštvo rupa za montiranje ventilatora. Plastični poklopac svakako morate skinuti da biste bili u mogućnosti da montirate 120, 140 ili 180mm ventilator.
Skelet je lagan, ali ne i labav.
Gornja plastika se takođe skida i to sa otpuštanjem četiri plastične kačaljke sa unutrašnje strane. Rekli smo da je G52 dobro provetreno kućište i to potvrđuju i gornja dva dodatna mesta za montiranje 120mm ventilatora.
Poklopac je opremljen sa tankim sunđerom za filtraciju, ali samo tamo gde je meš mreža. Bez obriza što su gore predviđene rupe samo za 120mm modele, zbog krupnih heksagona ovde možete montirati skoro bilo koji ventilator (maksimalne veličine do 120mm).
Sumnjamo da ovo mesto možete iskoristiti za 240mm radijator jer je otvor tačno po sredini kućišta. Ovo skoro pa sigurno znači da će vam se radijator zajedno sa ventilatorima kačiti sa komponentama na matičnoj ploči.
Ne smemo zaboraviti ni bravicu, tj. krilce koje možete montirati i kroz njega provući katanac. Veoma koristan detalj za kancelarije i igraonice.
Sa kvalitetom plastike smo zadovoljni. Iako je dizajn malo „kič“, tome u pratnji smo očekivali i plastiku lošeg kvaliteta. Spoljnje maske su od plastike solidnog kvaliteta, jedini vid štednje je možda malo tanja plastika nego što to viđamo kod skupljih modela. Obezbedili smo i dve makro fotografije plastike da Vas uverimo: plastika je jednobojna, glatka i bez fleka (koje se javljaju kod nekvalitetne i loše izlivene plastike).
Dodaj komentar