Unutrašnjost
Već smo aludirali na to da se Phenom gradi na skelet od mITX vezije Prodigy kućišta, tako da možete očekivati puno sličnosti, ako ne i identičnu unutrašnjost. Pošto Prodigy nisu svi videli do sada, a nama je svakako na testu Phenom, mi ćemo opisivati njegovu unutrašnjost kao da uopšte ne znamo za mITX model Prodigy-ja.
Stranice se skidaju kao kod nekadašnjih modela Chieftec kućišta, dakle drže se samo prednjim krajem za konstrukciju kućišta i sa dva šarafa sa zadnje strane.
Kada prvi put otvarate Phenom, videćete uglavljenu malu kutiju sa propratnom opremom u jedan od 3,5” hard disk podeoka. Kućište se deli na tri glavna dela: mesto gde ide matična ploča i slobodan prostor iznad njega, donji deo gde se postavlja napajanje i deo sa hard disk kavezima.
Pošto nije klasično kućište u pitanju, skidanjem druge stranice nećemo videti kedere za provlačenje kablova.
Svi I/O konektori ostaju na bočnom panelu, a na kablove ćete morati paziti samo ako ste ih već povezali u sklopljeni računar.
Pogledom sa druge strane vidimo isto, dakle kućište je iznutra dosta simetrično. Sada već bolje primećujemo da Phenom dolazi sa dva fabrički instalirana 120mm ventilatora.
Možemo videti ukupno pet podeoka za 3,5“ diskove kao i jedan 5,25“ skroz na vrhu. Ovaj 5,25“ naravno ne možete iskoristiti za neki DVD rom jer sa spolja ne postoji nikakav otvor.
Kavez za hard diskove se deli na dva dela, donji sa dve fioke i gornji sa tri. Sa oba kaveza u kućištu ste ograničeni na maksimalnu dužinu grafičke karte od 170mm, što zaista nije puno.
Gornji kavez se veoma lako odstranjuje jednostavnim stiskanjem plastičnih žabica i povlačenjem ka sebi. Sa odstranjenim gornjim kavezom u kućište možete ugraditi grafičke karte do odprilike 290mm ili čak 310mm, u zavisnosti od prednjih ventilatora koje koristite.
S obzirom da postoje pristupačni hard diskovi od 2-3TB kapaciteta, verujemo da su dve 3,5“ fioke dovoljne za „prosečnog entuzijastu“.
Plastični nosači imaju antivibracini sistem za 3,5“ uređaje i disk se ubacuje tako što savijete ceo plastični ram. Ovo nije najsrećnije rešenje jer Vam se nosač uvek može slomiti. Dakle, za 3,5“ diskove treba samo da savijete ram, ne treba Vam nikakav alat, ali za montiranje 2,5“ uređaja već treba šrafciger.
Tacna od matične ploče ima već fabrički instalirane odstojnike, tj. nosače koji sa obe strane imaju procep ovalnog oblika. Nije kao da ćete uz pomoć ovih otvora sakriti neke kablove, ali ih ovim putem sigurno možete lepše i urednije sprovesti i grupisati. U poređenju sa Prodigy-em, ovde možemo videti jedinu razliku u malo drugačijem okruženju nosača za matičnu ploču.
Napajanje naleže na četiri gumena nosača i pri odabiru istog morate paziti na dužinu. 170mm je fizički limit za dužinu napajanja, ali ćete morati da birate nešto kraće od toga zbog kablova i modularnih priključaka.
Uz pomoć šrafcigera možete odstraniti i donji 3.5“ hard disk kavez. Treba samo da odvrnete šest šrafova, odnosno osam jer morate i nogare privremeno skinuti.
Sa ovakom postavkom otvarate vrata super debelim radijatorima koje ćete moći ugraditi u prednji deo kućišta.
Kad smo već kod prednjeg dela, da vidimo šta se zapravo krije iza prednje plastične maske. Iako ispod prednje maske postoji mesto predviđeno za hvatanje, maska se skida oslobađanjem četiri plastične žabice sa unutrašnje strane.
Nekima ovaj prizor nije nikakva novina, jer jelte Prodigy ima istu ovakvu rešetku koja podržava jedan 200 ili 220mm ventilator, jedan 140mm u gornjem delu rešetke ili dva 120mm.
Gornji plastični deo skidate tako što ga jednostavno povučete ka gore, jedino pazite da ne povlačite previše silovito da ga ne slomite.
Uz još par odvrnutih šrafova, tačnije četiri, možete odstraniti i 5,25“ podeok.
Čak i bez ostranjenog 5,25“ podeoka i uklonjenih HDD kaveza, u ovom stanju Phenom može da primi čak pet 2,5“ uređaja. Jedan može stati na mesto donjeg HDD kaveza.
Dva komada možete montirati na plato ispred napajanja.
I još dva komada za ukupnih pet, možete montirati u plastični nosač na bočnom panelu. Zaista impresivne mogućnosti za ovako malo kućište.
Plastični nosač za 2,5“ diskove po želji možete odstraniti ili ga možete premestiti na suprotni bočni panel.
Ukoliko planirate farbanje stranica, i I/O konektore možete veoma lako skinuti.
Stranice su inače veoma masivne, naročito za jedno mITX kućište. Sa svim skinutim delovima, obe stranice teže 2kg i skoro 200 grama.
To je zato što su stranice izrađene od 1mm debelog lima!
Rekli smo da ćemo malo bolje pogledati plastične delove i koji tačno nivo ventilacije donose. Za gornji plastični poklopac konstatujemo da meš mreža na ovom delu služi samo kao ukras i da nema nikakve ventilacione osobine.
Prednja maska ima nekoliko ventilacionih rupa, ali pored meš mreže one nemaju nikakav filter protiv prašine. Prašina i neće biti najveći problem, već što će ovih par rupica verovatno omogućiti dosta ograničen dovod vazduha.
BitFenix logo možete skinuti sa unutrašnje strane. On fabrički ima neku kvazi ljubičastu svetlucavu boju, ali Vi ga naravno možete prefarbati.
Ukoliko iza prednje maske imate neki LED ventilator, logo ne morate ni vraćati, jer je mnogo više cool da imate „svetleći“ znak.
Možda ćemo pogrešiti sa ovom izjavom, ali BitFenix je verovatno prvi proizvođač koji je na kućištima upotrebio tzv. soft touch oblogu. Ova obloga skoro da nema nikakvog vizeulnog efekta, možemo reći da se ni ne vidi tekstura pod makro objektivom, ali je ovaj materijal dosta otporan na otiske prstiju.
Samo ako gledate iz određenog ugla, onda će se jedva nazirati otisak, a verujte nam na reč, u pitanju je bio otisak jednog veoma masnog prsta.
Svi kablovi koji dolaze sa bočnog panela su crne boje.
Bezobrazno sa naše strane što do sada nismo spominjali ovo, ali u 5,25“ podeoku se inače nalazi plastični adapter koji može da se opremi sa jednim 3,5“ ili jednim 2,5“ diskom. Ovaj plastični ram ima mnoštvo opcija, kao na primer montiranje 8cm ventilatora, samo se malo njih može iskoristiti jer na raspolaganju imate samo jedan 5,25“ podeok.
PCI/PCIe poklopci su solidne izrade. Iako su ventilisani, nisu previše lagani i glindžavi.
Dodaj komentar