Matična ploča i čipset
Intel Workstation Board S5520SC je oznaka matične ploče koja je ugrađena u ovu konfiguraciju, a iz naziva se jasno može zaključiti da spada u seriju namenjenu radnim stanicama i da koristi intelov 5520 čipset. Format matične ploče je SSI EEB što znači da su dimenzije 12×13″ (304,8×330,2mm), što dovodi do zaključka da je prostrano kućište neophodno. Raspored komponenti je u maniru serverskih matičnih ploča, što smo i očekivali s obzirom da su prisutna dva LGA1366 socketa i pomenuti 5520 čipset. Pre svega pozabavićemo se čipsetom 5520, odnosno uporedićemo isti sa svima dobro poznatim X58 čipsetom.
Kao što se može videti sa dijagrama ovo su veoma slični čipsetovi, s tim što 5520 ima dva odvojena QPI linka, što mu i omogućava rad sa dva procesora. Kako se koriste Nehalem procesori jasno je da je ovo IOH kao i X58, jer se memorijski kontroler, odnosno u ovom slučaju kontroleri, nalazi u procesoru. Kao i X58 i 5520 IOH je uparen sa ICH10R južnim mostom, ali ova matična ploča ipak ima malo više mogućnosti od desktop serije. Radi se o tome da je ICH10R opremljen i dodatnom intelovom serverskom RAID tehnologijom, te je na S5520SC matičnoj ploči moguće koristiti intelove PCIe RAID kontrolere namenjene serverskim matičnim pločama. Što se tiče RAID sistema kontrolisanih od strane ICH10R čipa sve je veoma slično desktop seriji matičnih ploča, samo je softver za konfigurisanje malo komplikovaniji i omogućava malo više sitnih podešavanja. Podržani su RAID nizovi 0, 1, 10 i opciono uz aktivaciju RAID 5, a prisutno je šest SATA II portova.
Ova matična ploča opremljena je sa dvanaest DIMM slotova za DDR3 memoriju u koje je moguće smestiti „ECC registred“ module ili klasične desktop „unbuffered“ module. Kako se radi o dvoprocesorkoj platformi gde svaki procesor poseduje trokanalni memorijski kontroler ne čudi podatak da ova matična ploča može obezbediti šestokanalani pristup memoriji. Logično ako želite šestokanalni memorijski podsistem neophodno je instalirati minimum šest memorijskih modula.
Svaki procesor se zasebno napjaja, odnosno prisutne su dve odvojene naponske jedinice, a potrebno je obezbediti napajanje sa dve EPS 12V konektora.
Kompletan rashladni sistem je od aluminijumskih hladnjaka kojima su pokrivene naponske jedinice i IOH. Napomenućemo da je provetreno kućište neophodno kako bi ovakva matična ploča bila pravilno ohlađena pa ne čudi što su se u DESK-u opredelili za Cooler Master ATCS840.
Da se ne bi smo dalje zadržavali na detaljima o matičnoj ploči predlažemo vam da detaljne karakteristike pogledate na matičnoj stranici i da pogledate sledeći demo. Takođe tu je i stranice na kojoj se možete detaljno informisati o 5520 čipsetu.
Dodaj komentar