| Hardver | Konfiguracije | ASUS ROG Certified PC & ASUS VG23A 3D monitor
Konfiguracije

ASUS ROG Certified PC & ASUS VG23A 3D monitor


U pogonu – Testiranje u realnom radu

 

Prirodom stvari krenućmo od mozga ovog računara, a to je procesor. Core i7 3770K je veoma brz procesor kada radi na default taktovima. Ipak, kako dolikuje jednoj ovakvoj konfiguraciji untuar BIOS-a ASUS ROG Maximus V Gene matične ploče postoji i „ROG Certified OC profil“! Vidi se da je neko stvarno odvojio vreme na sklapanje i podešavanje ovog računara, pa ovaj potez pozravljamo.

 

ASUS ROG Certified PC by monitor 16 T

 

Setovali smo ROG Certified OC profil u BIOS-u, i krenuli u boot, a kada smo ušli u Windows sačekao nas je procesor na frekvenciji od 4,5 GHz. Priznaćemo, bili smo skeptični po pitanju grejanja procesora na toj frekvenciji na kome je montiran Hyper 612S hladnjak. Istini za volju Hyper 612S ima vrlo dobre performanse, ali ne spada u kategoriju top modela i namenjem je pre svega osobama koje žele da sklope tih računar.

 

CPU linx fur T

 

Međutim, naše je da testiramo, i mi tu ne razmišljamo mnogo. Zadali smo našoj test konfiguraciji najgori mogući scenario u kome istovremeno radi i LinX i Furmark! Dakle, surovo i bez knedle u grlu smo grejali i grafičke karte i procesor, a ako to ne napravi pakao u kućištu, ništa drugo ne može. Sobna temperatura je iznosila 27°C.

Iz priloženog se vidi da procesor ni jednog momenta nije prešao 90°C prilikom zahtevnog testa, što je rezultat vredan pohvale, a evo i zbog čega:

 

dirt3 4.5GHz T

 

Simultani radi LinX-a i Furmarka ni izbliza nisu realan rad za računarom, dok recimo igranje Dirt3 igre jeste – koja zna fino da optereti i procesor i grafičke karte. Temperatura procesora i grafičkih karti u tom scenariju nije ni blizu kritične i sve je radilo kao švajcarski sat. Tu se vraćamo na jednu već primećenu stvar. Temperature bi bile još bolje da na gornjoj strani kućišta postoji još koji montiran ventilator. Kada je reč o višečasovnom gejmingu, za šta je ovaj računar namenjen, dodatno hlađenje dosta znači, ali da se ne ponavljamo.

Sve u svemu, vidi se da je neko ozbiljan trud uložio u podešavanje ove konfiguracije, što se vidi i po naponima setovanim u BIOS-u, koji nisu „ofrlje“ podešene. Po PCAXE istančanom ukusu, rekli bi smo!

Dakle, ako se odlučite za kupovinu ovog računara ne morate da znate bilo šta o overkloku, a dobićete overklokovan računar i na to garanciju u trajanju od 3 godine. Sve što treba da znate je da uđete u BIOS i izaberete željeni profil.

Inače u BIOS-u je RAM podešen tako da bilo da ste ostavili procesor na default ili uključili ASUS ROG overklok profil, Kingston HyperX RAM radi na 2400MHz!

 

idle T

 

Ako ste ikada sklapali računar sa idejom da napravite osnovni SLi ili Crossfire mod, ubrzo ste shvatili da je najveća mana takvog sistema pregrevanje gornje grafičke karte. Kako ASUS Maximus V Gene matična ploča poseduje samo dva PCIe 16X slota, koji su međusobno razdvojeni tek toliko da mogu da stanu dve dual slot grafičke karte. Dovoljno je pogledati sliku iznad i jasno ćete sa grafikona videti da se jedna grafička karta greje za 18°C više od druge. Sada pogledajte sliku ispod:

 

GPU linx fur T

 

Da je bilo šta osim ASUS ENGTX660 TI-DC2-2GD5 grafičkih karti bilo na Furmark tapetu, verujemo da bi iste ili trotlovale (obarale takt i napon usled grejanja) ili jednostavno „izdahnule“. Sa grafikona se jasno vidi razlika od čak 18°C u korist (čitaj: „bezkorist“) gornje grafičke karte. To je tako jer donja grafička karta greje gornju koja pak nema prostora da, da se tako izrazimo, diše, pa otud i temperatura od 88°C.

Takođe treba obratiti pažnju na broj obrtaja ventilatora kod obe grafičke karte, koji nije identičan, a takav sistem nije više tih. Jedna ASUS ENGTX660 TI-DC2-2GD5 se najlakše može opisati kao tiha do 40% obrtaja ventilatora, do 60% kao primetno, a preko 60% se već čuje. Ništa tragično, ali se čuje i nije tiho.

 

ASUS ROG Certified PC by monitor U5

 

Kompanija Monitor je napravila jedno odlično rešenje. Između grafičkih karti nalazi se gumeni distancer koji će napraviti sasvim dovoljan promer, a verujte nam na reč da ovde i milimetri znače). Ako zanemarimo Furmark (čitaj: i treba da ga zanemarimo), u toku igranja Dirt3 naslova gornja grafička karta je išla do prihvatljivih 81°C, a donja do 69°C. Dakle, temperature ni blizu opasnih nisu, a tada je računar bio primetan, ali ne i previše bučan, što se odmah oprosti kada shvatite da u jednom Crysis 2 naslovu sa maksimalnim podešavanjima imate skoro 100 fps!

Sa druge strane skidanjem distancera događa se sledeće. Temperature su u proseku veće za 5°C, a na nekih 70% brojeva obrtaja ventilatora grafičkih karti, usled vibracija, dolazi do sudaranja ventilatora gornje grafičke karte i PCB-a donje grafičke karte. Tako da ovaj potez Monitor-a još jednom pozdravljamo! Bravo ljudi!

Podesećanja radi, u IDLE režimu rada ovaj ASUS ROG Certified PC je skoro pa nečujan, pa ćete bez problema moći da spavate ako vam je glava, odnosno krevet, blizu ili odmah pored kućišta isl.

Naravno, zbog pomenute problematike hlađenja overklok grafičkih karta je izostao, a istim bi samo porasle temperature, jer se niti jednog momenta ne može reći da je grafički podsistem na ovoj konfiguraciji slab pa da mu je potreban overklok :).

 

ASUS ROG Certified PC by monitor 21 T

 

„Kabliranje“ ovog računara nije najsrećnije rešeno, ali kako isto nije uticalo na performanse, nećemo suditi o tome. Ovo više pričamo iz perspektive estetike, pa bi i eventualno ubacivanje providne stranice kućišta bio pun pogodak s obzirom na to kakve se komponente nalaze unutra. Istini za volju, kablovi su dobro „zategnuti“, ali je redosled slaganja istih mogao da bude bolji.

Kompanija Monitor je i na ovom polju testiranja prošla sa visokom ocenom, a tu pre svega mislimo na odlično podešen BIOS, i par „tvikova“ koji su omogućili da ovaj računar bude apsolutno tih kada treba, ali i veoma brz, a ne previše bučan kada se radi na njemu bilo šta ozbiljno.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar