| Hardver | Hlađenja | Thermaltake Water 2.0 Extreme
Hlađenja

Thermaltake Water 2.0 Extreme


Metodologija testiranja

 

Kao što ste se već navikli, test je rađen na Intel Core i7-930 procesoru koji je dobio kodno ime „grejalica“ kada je overklokovan i iz tih razloga smo u BIOS-u pogasili sve „bezbednosne“ opcije za procesor da ga ništa ne bi kočilo zbog visokih temperatura.

Ugasili smo i očitavanje procesorske temperture sa ploče, tako da su nam ostala samo četiri prikaza temperature jezgara iz kojih smo računali prosek temperature. Tim putem smo omogućili dobijanje tačnijih rezultata sa dve decimale. Procesor smo overklokovali na 4,2GHz-a i pošto smo očekivali dobre performanse, odmah smo upalili i Hyper-Threading.

 

TT Water 2.0 Extreme 30 T

 

Prvo smo beležili temperature u IDLE režimu procesora (stanje kada procesor ništa ne radi), a nakon toga smo sistem opterećivali popularnim LinX stres programom i opet zabeležili temperature. Svaki LOAD test je trajao tri kruga u LinXu. To je odprilike 10-11 minuta što se u praksi pokazalo kao više nego dovoljno vremena da temperatura CPU-a više ne raste. I ovoga puta smo uposlili MegaShadow jer je sjajan referentni hladnjak, ali u njegovu pomoć dolazi i Noctua NH-D14.

Thermaltake ventilatore smo vrteli na 810, 1200, 1620 i na maksimalnih 1950 obrtaja. Imali smo neki osećaj da će Noctua malo ispaštati zbog sporijih ventilatora (radili su na 600, 810, 1020 i 1200 RPM-a) pa smo se dali na stvaranje „frankenštajna“ i na D14-ku smo montirali Tt ventilatore te smo provozali jedan krug testiranja i sa takvom postavkom. „Vremenske uslove“ smo kontrolisali klima uređajem, sobna temperatura je fluktuirala između 24,3 i 24,6°C.

 

Test1 T Test2 T
   
Test3 T Test4 T

 

Pri testiranju hladnjaka moramo obratiti pažnju na to da se ceo sistem testira van kućišta. Zašto? Zato što nas zanima koji je kuler bolji i za koliko od drugog kulera. Čim uključimo faktor kućišta, rezutati se menjaju. Svako kućište ima predviđena razna mesta za ventilaciju, pa još i svaki korisnik individualno bira gde će postaviti ventilatore. Efektivnost hladnjaka u velikoj meri zavisi od provetrenosti kućišta, te smo taj faktor eliminisali jer ne možemo testirati hladnjak u svim mogućim kućištima sa svim mogućim postavkama, a ovako nam ostaje „suv“ rezultat kulera. Zamislite to kao trku automobila gde ih testiramo samo u „drag race“-u jer maksimalna brzina kola inače zavisi od vozača (korisnika) i od staze (kućišta).

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar