| Hardver | Hlađenja | Thermalright Ultra 120 Extreme Copper VS Prolimatech Megahalems
Hlađenja

Thermalright Ultra 120 Extreme Copper VS Prolimatech Megahalems


Prolimatech Megahalems

 

Već smo spomenuli da se sa kompanijom Prolimatech nismo sustretali ranije, a i kako bi smo, uvoznik za istu u Srbiji nije postojao, a i sama kompanija je osnovana tek 2008. godine. Ipak, iza kompanije stoje ljudi sa iskustvom od 22. godine u projektovanju CPU kulera  Na pitanje, šta bi se dobilo kada bi najbolji inženjeri Thermalrighta otišli i osnovali novu kompanije? Odgovor je: Prolimatech! Da, verovali ili ne Thermalright je dozvolio isto ono što je i ABIT dozvolio kada je svog najboljeg inženjera Oskar Vua (Oskar Wu) prepustio DFI-u. Dakle, Prolimatech je novo ime sa dobro poznatim „facama“. Taman kada smo se zabrinuli da smo umislili da nas ovaj proizvod iz Prolimatecha u mnogome podseća na sam Thermalright, stigla je potvrda koja je to stanje našeg uma opovrgnula…  Forumaši entuzijasti PCAXE foruma će kroz dalji tekst shvatiti i zašto smo mi bar na trenutak pomislili da sličnosti nisu slučajne, štaviše, pa krenimo redom.

 

 

Megahalems_1_TMegahalems_20_T

 

Kutija u kojoj se nalazi Prolimatech Megahalems je spartanskog izgleda, a kompanija Gigatron koja je od skoro i zvaničan uvoznik za Prolimatech je zaokružila proizvod sa dodavanjem jednog ventilatora. U pitanju je model Scythe Kaze-JYUNI koji se okreće na svega 800 RPM, a kao takav ne generiše preveliku buku, štaviše, reč je o veoma tihom ventilatoru. Naravno, postoji i „klot“ varijanta ovog kulera, tj. bez ventilatora u paketu.

 

 

Megahalems_2_TMegahalems_3_T

 

U paketu se pored samog kulera i svih neophodnih svari za njegovo montiranje nalazi i upustvo, koje je totalno u Thermalrightovom maniru. Tu su i čelični žičani držači, koji su malo unapređeni u odnosu na Thermalrightove jer isti stežu ventilator kod spoljnih rupa, tako da nije bitno da li ventilator ima spojene unutrašnje i spoljašnje rupe. U samom paketu se našlo mesta i za poveću tubu termalne paste, čija svojstva nismo istestirali, te nemožemo da pričamo o kvalitetu iste, pa vam dragi čitaoci ostajemo dužni ovog podatka.

 

Megahalems_6_TMegahalems_7_T

 

Prolimatech Megahalems je predviđen za montiranje na Intel LGA775/1156/1366 socket, dok se za AMD mora dokupiti posebna šnala.

 

 

Megahalems_4_TMegahalems_5_TMegahalems_17_T

 

 

Za montiranje samog kulera je neophodno izvaditi matičnu ploču van većine kućišta, sam proces uz konsultovanje sa upustvom nije težak za shvatiti. Uglavnom, opet dolazimo do sličnosti sa Thermalright proizvodima, ali ovoga puta sa dobro poznatim IFX-14 i HR-01 kulerima.

 

 

Megahalems_12_TMegahalems_13_TMegahalems_16_T

 

Naime, sistem montiranja je identičan pomenutim modelima, a jedino što se razlikuje je dizajn komponenti. Prvo se montira nosač sa četri šrafa, na koji kasnije dolazi poprečna šipka sa kojom se kuler pričvršćuje na procesor pomoću dva poduža šrafa sa jakim oprugama. Pored toga na samoj gornoj strani baze kulera postoje rupe koje odgovaraju ispupčenjima na samoj poprečnoj šipci, tako da je kuler uvek savršeno nivelisan.

 

 

Megahalems_8_TMegahalems_9_TMegahalems_10_T

 

Dimenzije kulera su 158,7 x 130 x 74 mm, što znači da je sam kuler veći od TRUE modela, pa je bilo za očekivati da ostvari bolje perfomanse, ako ništa drugo zbog veće ukupne površine niklovanih aluminijumskih listova. Težina iznosi 790 grama, što je više nego dulo manje od „Copper-a“, a kuler poseduje šest vrućih cevi prečnika 6mm.

 

 

Megahalems_11_TMegahalems_14_TMegahalems_15_T

 

Prolimatech Megahalems je specifičan i po tome što ovaj kuler faktički poseduje dve celine koje su osno simetrične, tj listovi kulera nisi međusobno spojeni po sredini već kuler poseduje levu i desnu stranu. Nismo sigurni koliko ovo (ne)može da utiče na perfomanse, ili je pak samo reč o dizajnu kulera koji pored svojih perfomansi treba da privuče korisnike i svojim izgledom.

 

 

Megahalems_18_TMegahalems_19_T

 

Za sam kraj smo ostavili komentarisanje baze kulera. Za razliku od TRUE Copper modela, ovde je situacija obrnuta. Odnosno, „mirror finish“ kulera je manje prisutan nego li kod TRUE Copper modela, ali je sama baza primetno ravnija. Opet smo koristili pomenuto parče stakla i kapljicu vode, a samo staklo je izdržalo znatno duže. Na kraju krajeva, potvrdu o ravnoći smo dobili i prilikom demontiranja samog Megahalemsa, jer je isti u saradnji sa termalnom pastom, bukvalno podigao za trenutak matičnu ploču sa svim što ide uz nju. Dakle, baza je poprilično ravna, mi (bar ne na primerku sa testa) ne bi smo preporučili poliranje.

 

 

Đ

Đorđe Kovačević

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar