| Hardver | Hlađenja | Scythe Mugen 3 rev. B
Hlađenja

Scythe Mugen 3 rev. B


Dizajn i rešenja

 

Sem ukrasnih kapica, već pri vađenju hladnjaka iz kutije možemo uočiti specifičan dizajn tela. Proizvođači pokušavaju raznorazne trikove za postizanje boljih rezultata i boljeg hlađenja, pa nam je zanimljivo videti i ovakvu ideju.

 

Scythe Mugen 3 Rev B 10 T

 

Mugen 3 je single tower kuler sa ukupno šest heat pipe-ova. Cevi su 6mm prečnika i nisu ofarbane ili niklovane. Goli bakar sjaji punim sjajem! Ovo naravno znači da je kontakt cevi sa listovima direktan, ali ne znamo koliko će vremena trebati bakru da korodira. Opet, čak iako korodira, to nikako neće uticati na performanse hladnjaka.

 

Scythe Mugen 3 Rev B 44 TScythe Mugen 3 Rev B 42 TScythe Mugen 3 Rev B 41 T

 

Glavna atrakcija Mugen-a je telo kulera i način na koji su aluminijumski listići kombinovani. Glavna rashladna površina se sastoji od ukupno 48 aluminijumskih listića. Ova izjava i nije nešto tačna jer fizički ima mnogo više listića od toga, trebalo je da kažemo da ima listića na ukupno 48 nivoa. Pokušaćemo nekako da objasnimo o čemu se radi, ali najjednostavnije je malo bolje pogledati fotografije.

 

Scythe Mugen 3 Rev B 46 T

 

Naime, na svaka četiri nivoa listića ide smena listova. Ako krenemo od gore, vidimo četiri aluminijumska listića koji su u jednoj ravni, ali nisu uopšte povezani međusobno.

 

Scythe Mugen 3 Rev B 43 T

 

Dakle, po tri vrha od heat pipe-a idu na jedan, relativno mali aluminijumski listić. U ovom „fazonu“ ima četiri nivoa listića i onda idu četiri cela lista. Šta to znači „cela lista“ ćete najbolje videti ako pogledate od dole. U principu, sve izgleda skoro kao i od gore, samo što su mali odvojeni listići sada spojeni međusobno malim „mostićem“.

 

Scythe Mugen 3 Rev B 48 T

 

Poprilično nestandardan dizajn kulera, jel tako? E, ovako kako smo sve opisali, ova dva „fazona“ se smenjuju posle svaka četiri nivoa i dobijamo ukupno 48 redova. Ne znamo ko je smišljao ovaj način građenja rashladnog tela, ali „joj njemu!“ ako ne radi i ako kuler ima loše performanse. Delom ima smisla da je na ovaj način telo provetrenije i vruć vazduh se manje zaglavljuje, ali je sa druge strane rashladna površina dosta manja od kulera sa klasičnim punim rebrima. Trenutno ne znamo kakvu prognozu da damo dizajnu Mugen-a.

 

Scythe Mugen 3 Rev B 45 TScythe Mugen 3 Rev B 49 TScythe Mugen 3 Rev B 51 T

 

Ako na trenutak zamislimo da heat pipe-ovi idu u četiri odvojene kule, možemo na sledeći način opisati raspored cevi. Tri cevi idu kroz prvu i treću kulu, i ostala tri kroz drugu i četvrtu. Cevi su ravnomerno raspoređene i nije favorizovan nikakav poseban raspored heat pipe-ova. Pogledajte gif animaciju da biste bolje razumeli dizajn i raspored cevi.

 

Scythe Mugen 3 Rev B

 

Sve ovo što smo sad opisali u obliku kratkog romana se jednom rečju zove M.A.P.S. To je skraćenica od Multiple Airflow Pass-through Structure, u prevodu: struktura sa više „kanala“ za protok vazduha. Ova tehnologija u kombinaciji sa razmakom rebara od 2mm ima smisla na papiru. Čemu preogromni aluminijumski listovi koji između sebe samo zarobljavaju topli vazduh? Scythe se verovatno usresredio na rešavanje baš ovog problema.

 

Scythe Mugen 3 Rev B 38 TScythe Mugen 3 Rev B 40 T

 

Mugen 3 je dosta jeftin kuler i prva mera „štednje“ koju smo uočili su gole bakarne cevi. Drugi znak štednje su dosta tanki aluminijumski listići koji se lako savijaju. Možda se lako savijaju, ali se isto tako i lako ispravljaju i barem nemaju oštre i neobrađene ivice.

 

Scythe Mugen 3 Rev B 47 TScythe Mugen 3 Rev B 57 T

 

Malo „pomoćno“ hlađenje čine malo deblja i kratka bakarna rebra na samoj bazi kulera. Mnogi ovaj prostor iskorišćavaju za sistem montiranja kulera, a neki ga ne iskoriste uopšte. Pošto Mugen 3 rev. B ima sistem kačenja koji ne dotiče ovaj deo, drago nam je što su i ovde implementirali mala rebra.

 

Scythe Mugen 3 Rev B 58 TScythe Mugen 3 Rev B 50 T

 

Uz kuler dobijate jedan Scythe SlipStream 120mm ventilator. Ventilator ima sleevovan kabel dužine 30cm i jako nas raduje činjenica da mu se kraju nalazi četvoropinski PWM konektor.

 

Scythe Mugen 3 Rev B 26 TScythe Mugen 3 Rev B 27 T

 

Tačna oznaka ventilatora je SY1225SL12M-P. Ova informacija vam verovatno ne znači puno, pa ćemo vam oznaku prevesti na srpski. Specifikacije kažu da ovaj ventilator ima raspon brzina od 300 do 1600 obrtaja (+/- 10%).

 

Scythe Mugen 3 Rev B 28 TScythe Mugen 3 Rev B 29 TScythe Mugen 3 Rev B 30 T

 

Sa dobro podešenim PWM sistemom možete imati mrtvo tih kuler ili poprilično primetan hladnjak kada je procesor opterećen. Koliko nisko možete ići sa obrtajima će najviše zavisiti od procesora i od toga koliko je overklokovan. Mugen 3 je dovoljno velik kuler i slobodno možemo reći da ćete se sigurno spuštati na 300-500 obrtaja sa bilo kojim ne-overklokovanim procesorom (što zavisi naravno i od provetrenosti kućišta). SlipStream ventilatori su dobro poznati po visokom protoku vazduha, a kako i ne bi bili kada imaju lopatice pod oštrim uglom i lopataju vazduh samo tako! Uostalom, ako želite detaljan uvid u performanse ovog ventilatora, možete prelistati test Scythe GlideStream ventilatora. U tom testu smo upravo ovaj SlipStream sa Mugen-a upoređivali sa novim Scythe ventilatorima. Ako vas zanimaju samo akustične osobine fabričkog SlipStream ventilatora, posetite ovaj link.

 

Scythe Mugen 3 Rev B 31 T

 

Sistem kačenja ventilatora je sa žicama, što će nekome možda biti „varvarski način“, ali barem je visina ventilatora veoma lako podesiva. Mugen 3 izgleda dosta grandiozno, ali je ustvari klasičan single tower kuler većih dimenzija.

 

Scythe Mugen 3 Rev B 75 TScythe Mugen 3 Rev B 32 TScythe Mugen 3 Rev B 33 T
Scythe Mugen 3 Rev B 35 TScythe Mugen 3 Rev B 36 TScythe Mugen 3 Rev B 37 T

 

Mirror finiš baze su na nas ostavile jako dobar utisak zbog rezultata nekih kulera koje smo testirali do sada. Čim smo saznali da Mugen 3 rev. B dolazi na test, najviše smo bili uzbuđeni zbog mirror finiša. Tradicija kaže da kuleri sa glatkim bazama imaju nešto bolje rezultate od onih sa grubom obradom, te su sve oči uperene u Mugen-a. Da li će se ta tradicija nastaviti ili ne… Videćemo malo kasnije u testovima.

 

Scythe Mugen 3 Rev B 52 T

 

Baza je od bakra i pretpostavićemo da su i mala pomoćna rebra takođe od bakra. Pošto bakar inače oksidira posle nekog vremena, baza se prekriva tankim slojem nikla da se izbegne ovaj neželjeni efekat. Na prvi pogled baza odaje utisak savršenog ogledala. Ali ako uključite macro mod na fotoaparatu i pogledate iz određenog ugla, možete videti tragove mašinske obrade kako probijaju kroz tanak sloj nikla. Ne bismo ovo nazvali manom, ovo je više reklama naše moći zapažanja.

 

Scythe Mugen 3 Rev B 54 TScythe Mugen 3 Rev B 53 TScythe Mugen 3 Rev B 56 T

 

To što je baza glatka, ne mora da znači i da je ravna. Našom test metodom naslanjanja nonijusa ćemo proveriti da li je kontaktna površina ispupčena (konveksna) ili udubljena (konkavna).

 

Scythe Mugen 3 Rev B 60 TScythe Mugen 3 Rev B 61 T

 

Testiranje kaže da je sve dobro u osi koja se poklapa sa smerom cevi. U osi koja je normalna na smer heatpipe-ova, površina je malo konkavna. Ne izgleda strašno, više izgleda kao da su samo ivice baze malo spuštene. Teoretski, ovo nije velik problem, jer je baza kulera veća od IHS-a na procesoru. Opet, teoretski, procep je dosta konzistentan, što znači da će procesor dobro da ulegne u udubljenje. Da se ne bi rasipali sa teorijama, videćemo kako se ovo i da li se uopšte odrazilo na performanse.

 

Scythe Mugen 3 Rev B 24 TScythe Mugen 3 Rev B 25 T

 

Backplate je izrađen od metala i dizajniran je tako da zaobiđe sve moguće smetnje. Nije uvek moguće zaobići sve komponente koje okružuju procesorsko podnožje sa zadnje strane, ali koliko vidimo, backplate zaobilazi sve bitne „prepreke“. Sa gornje strane ja obložen tankom plasičnom folijom, a po vrhovima ima mekane gumene delove.

 

A

Atila Gobor

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar