| Hardver | Hlađenja | Raijintek Tisis
Hlađenja

Raijintek Tisis


Akustika

 

Nekome je 1000 obrtaja pojam za tih ventilator, a neko pored te brzine ne može da spava. Ako nas pitate, ovi ventilatori na 1000 obrtaja nisu tihi, ali bolje da Tisis uporedimo sa NH-U14S kulerom i da iz brojki sami izvedete neki zaključak.

 

Raijintek Nemesis 104 T Raijintek Nemesis 105 T Raijintek Nemesis 106 T

 

Kada smo merili buku ventilatora, PWM model je bio nešto tiši, jer se on vrti na oko 1050 obrtaja, dok se drugi ventilator sa 3 pin-a vrti na 1100. Raijintek ventilatori su fabrički deklarisani na 23dBA, što znači da je jedan ventilator malo podbacio sa 21,9dBA, dok je drugi malo prebacio sa 24,7dBA. Ipak, nivo buke se ne može uporediti sa NF-A15 ventilatorom koji pravi svega 19,9dBA. Njegova brzina sa upotrebom L.N.A. adaptera je bila 1200 obrtaja.

 

Raijintek Nemesis 107 T Raijintek Nemesis 110 T

 

Posle smo odlučili da izmerimo razliku u buci kada se ventilatori nalaze na hladnjacima, jer buka ne potiče samo od ventilatora. Akustika kulera u velikoj meri zavisi od dizajna tela i rebara. Ispostavlja se da je Tisis dosta bučan naspram protivnika, čak 10dBA razlike. Sledeće dve fotografije će Vam objasniti zašto je to tako i usput ćete dobiti i dobar korisnički savet.

 

Raijintek Nemesis 108 T Raijintek Nemesis 109 T

 

Ako na raspolaganju već imate jedan PWM i jedan običan ventilator, PWM model obavezno iskoristite kao srednji ventilator. Srednji ventilator je okružen rebrima sa svih strana koja stvaraju turbulencije. Uradili smo individualno merenje oba ventilatora kada je drugi bio ugašen. Sa ove dve fotografije možete videti da je sada PWM ventilator skoro za decibel ipo bučniji od prednjeg ventilatora. Ne samo što je bučniji, već je i po zvuku mnogo neprijatniji za ljudsko uho zbog „šuštanja“ vazduha. Ako u sredinu stavite PWM ventilator, imaćete prijatniji kuler koji Vam neće toliko smetati ako ste osetljivi na buku.

 

A

Atila Gobor

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar