Dizajn i rešenja
Raijintek Tisis ili u prevodu “osvetnik” je veoma neobičnog dizajna. Možemo reći da ništa slično do sada nije viđeno na tržištu kulera.
Osnovna pravila pravljenja dual tower kulera su naravno, ispoštovana, dakle postoje dva tornja koja su vezana heat pipe-om kroz bazu kulera.
U daljem dizajnu Tisis-ova priča se razilazi od klasičnog izgleda dual tower hladnjaka. Ovaj kuler koristi totalno različit dizajn rebara na dva individualna tornja. Niko do sada nije upotrebio sličan dizajn, već su uglavnom svi težili ka simetriji.
Oba tornja imaju po 43 lista, a gustina im je takva da na svakih 2cm imaju po osam listova. U prevodu, na odprilike svakih 2,5mm ide jedan aluminijumski list.
Pogledom sa strane možemo videti da čak ni baza kulera nije na sredini toplotnih cevi, ali ako posmatramo bazu naspram celog tela hladnjaka, onda je ona na sredini. Ovo znači da će prilikom montiranja kulera, toplotne cevi biti isturenije na jednu stranu.
Kod jednog od tornjeva Tisis kulera dominira dizajn dubokih aluminijumskih listića sa talasastim rubovima. Ako se ne varamo, ovakav dizajn listića je prvi put viđen na Noctua NH-D14 kuleru.
Drugi toranj je karakterističan po plićim listovima sa ravnim rubovima koji imaju periodične useke.
Na listovima sa talasastim rubovima ima još sitnih detalja. Svaki list na sebi ima ukupno 35 udubljenja/ispupčenja u obliku malog trougla. Ovaj metod obrade u nekoj meri povećava površinu, te vazduh ujedno ima više šanse da udari u aluminijumski list. Ispupčeni trouglovi će pre interagovati sa vazduhom umesto glatkih listova gde će vazduh bez prepreke proleteti kroz telo hladnjaka.
Sličnu ideju možemo videti i na drugom tornju, ali u drugačijoj izvedbi. Svaki list na sebi ima ukupno devet useka. Svaki usek je savijen tako da pravi malo krilo za “hvatanje” vazduha. Ako posmatramo prvi aluminijumski list, onda su prva tri useka zakrivljena ka dole, a ostalih šest ka gore. Ovaj dizajn takođe ima cilj da učini aluminijumske listove više podložnim da interaguju sa prolazećim vazduhom.
Moramo priznati da je ovo veoma zanimljivo… kao da radimo test dva različita kulera u isto vreme.
Šta je još zanimljivo kod “prvog” tornja? Pa, zanimljivo je to da je talasasti dizajn rubova listova prisutan i na unutrašnjoj strani.
Iz određenog ugla možemo primetiti da i rebra sa unutrašnje strane stvaraju veoma blago udubljenje. Listovi na ovom tornju su sa strane totalno zatvoreni i koriste metod prikopčavanja na ukupno šest mesta.
Drugi, uži toranj, je specifičan po tome što ima otvorena rebra sa strane.
Ovde ćemo Vam fotografijama izbliza pokazati kako izgledaju “krilca” na listovima.
Dodatna osobina ovog tornja je to što je opremljen sa žljebovima za montiranje ventilatora sa obe strane. Ovo, ako uslovi dozvoljavaju, omogućava postavku sa tri ventilatora. Rebra na ovom tornju su prikopčana jedna u druge samo po rubovima, dakle na ukupno četiri mesta po listu.
Ali to nije sve! Čak ni toplotne cevi ne ulaze u listove na sredini, dakle ima puno asimetrije u dizajnu.
Kad već spominjemo toplotne cevi, da kažemo da Tisis koristi pet cevi prečnika 8mm. Cevi su veoma lepo i ravnomerno niklovane, kao i ostatak kulera.
Pet toplotnih cevi od 8mm inače spada u klasu Phanteks PH-TC14PE-a.
Poprilično neobičnim redosledom smo došli i do premeravanja dimenzija hladnjaka. Toranj br. 1 je dubok 57mm i širok 140mm. Većina kulera ima samo jedan toranj sličnih ili manjih dimenzija.
Toranj br. 2 je dubok 45mm, a širok je isto 140mm. Inače postoji veoma dobar razlog zašto smo ovim redosledom označili tornjeve, ali više o tome ćete saznati u delu sa montiranjem kulera.
Samo telo Tisis-a bez ventilatora je duboko 130mm. Za dimenzije sa ventilatorom samo dodajte 25-26mm, što znači da ovaj kuler zauzima poprilično mesta oko procesorskog podnožja.
Visina rebara iznosi 110mm, a ukupna visina Tisis-a je 160mm bez ventilatora. Visina tela je 150mm, a vrhovi toplotnih cevi vire 10mm.
“Osvetnik” se isporučuje sa dva 140mm ventilatora, tačnije dva 140x150mm ventilatora standardne debljine od 25mm.
Priča oko ventilatora je veoma neobična. Naime, jedan ventilator je PWM sa četiri pin-a, a drugi je sa tri, znači bez PWM regulacije. Mi kao korisnici/testeri nismo našli nikakvo razumno objašnjenje za ovo.
Oba ventilatora su deklarisana na maksimalnu brzinu od 1000 obrtaja u minuti, a PWM ventilator ima donju granicu od 600 obrtaja. Moramo još dodati da je maksimalna brzina od 1000 obrtaja mala, tj. da mislimo da hladnjak sa ovim nije u potpunosti iskorišćen. 1000 obrtaja je čak ispod „stare cifre“ što je Noctua koristila od 1200 obrtaja. Noctua je uvidela da sa ograničavanjem gornje granice kuler gubi dosta na performansama kad je procesor pod ekstremnim opterećenjem. Velik raspon brzine ventilatora omogućava kuleru da bude efikasan kada treba i da bude veoma tih dok računar nije opterećen. Noctua od nedavno koristi ventilatore sa maksimalnom brzinom od 1500 obrtaja, te mislimo da je Tisis sa ovako ograničenim ventilatorima na gubitku.
Dodatni problem u celoj priči sa maskimalnim i minimalnim brojem obrtaja je to što jedan ventilator ima PWM podršku, a drugi nema, jer povećanje gornje granice brzine ventilatora ima smisla samo ako su oba ventilatora sa PWM podrškom. Sam dizajn ventilatora je zanimljiv i svež. Ne treba puno da razmišljamo pre nego što izjavimo da ventilatori izgledaju moćno.
Ventilatori imaju 11 lopatica koje sa prednje strane izgledaju sasvim obično. Međutim, sa zadnje strane svako pero ima mali nazubljeni deo blizu samog korena lopatice.
Ram od ventilatora takođe ima po neki detalj koji odstupa od nekog standardnog dizajna. Na svakom od pet plastičnih nosača za motor postoji jedna mala rupa. Rupe su pod uglom tako da možda imaju neku ulogu u aerodinamici, a možda su samo predviđene za potencijalno LED osvetljenje.
Nas još uvek najviše fascinira što samo jedan od dva ventilatora ima PWM podršku, ali bez obzira na to, oba imaju kvalitetno presvučen kabel od 30cm.
Sistem montiranja ventilatora je isti kao i kod većine Raijintek kulera, sa gumenim nosačima.
Kompatibilnost sa memorijskim modulima je veoma ograničena zbog upotrebe dva 140mm ventilatora. Prednji ventilator do poda ima samo 26mm, a telo kulera ispod sebe ima 40mm prostora.
Ovo u principu znači da je ventilator taj koji ograničava izbor na niske module, a ne telo hladnjaka. Već sa upotrebom memorija koje imaju najjednostavniji hladnjak, ventilator će sedeti na modulima.
Opis fizičkog izgleda polako privodimo kraju analizom kontaktne površine. Baza je po dimenzijama 40 x 42mm (kolika je i morala biti da bi primila pet toplotnih cevi od 8mm). Izrađena je od bakra i u celosti je niklovana, kao i ostatak kulera.
To naravno znači da baza ima mirror finish, ali to ne znači da je kontaktna površina ravna. Na primer, na fotografiji sa kovanicom od 2 dinara se može videti blaga deformacija refleksije novčića, što ukazuje da baza nije ravna.
Baza ne samo da nije ravna, nego je ukratko “veoma loša”. Deformacija baze je toliko očigledna da je dalja analiza suvišna. Kuler će jednostavno da se nagne na jednu stranu i predaja toplote će biti ograničena. Iskreno se nadamo da je ovo osobina samo ranih produkcijskih primeraka.
Dodaj komentar