Dizajn i rešenja – Raijintek CWB-C1
Krenućemo od glavog aktera ove serije – glavnog, jer je i najskuplji. U pitanju je blok za procesor oznake CWB-C1, koji kreće sa cenom od oko 70-tak evra, što udara high-end segment. Za istu cenu, na primer, na raspolaganju imate EK-Supremacy EVO sa pleksiglas poklopcem, koji je već opšte poznat kao veoma efikasan blok.
Bacićemo oko na pakovanje i propratnu opremu, čisto da se malo bolje upoznamo sa proizvodom i…
…vidimo da je u pitanju vodeni blok koji teži trećinu kilograma. „Fensi“ blokovi sa pleksiglas poklopcem su atraktivni, ali se na njima često javljaju pukotinice oko ulaznih portova. Taj problem često nije „problem“, ali mi to nećemo ignorisati, pa ćemo samo reći da se sa ovim blokom to neće desiti. Gornji deo je u celosti od mesinga, dok je cold plate od bakra.
Propratna oprema sadrži sve osnovne stvari, potrebne za montiranje bloka. Moramo reći da uz blok dolazi veoma elegantan i velik niklovani backplate, a od ostatka opreme možemo nabrojati: specijalne noseće šrafove za LGA2011, dugačke montažne šrafove koji idu kroz backplate, radlovane matice za fiksiranje backplatea, plastične podloške, velike radlovane matice za pričvršćavanje bloka i dodatne montažne pločice za AMD podnožja. Od alata dobijate plastičnu lopaticu za razmazivanje prateće termalne paste, mali inbus ključ i ključ za zatezanje Raijintek fitinga.
Skromno bi bilo reći da je u pitanju atraktivan blok. Ukusi su naravno različiti, ali oni koji vole „metalni“ izgled komponenti, sigurno će biti oduševljeni CWB-C1 blokom. Treba spomenuti da ovaj blok nema predodređenu ulaznu, odnosno izlaznu rupu, te da je svejedno kako ćete ga povezati.
Ceo gornji deo, ili kako ga nazivaju „top“ od bloka, izrađen je od jednog komada mesinga koji je niklovan tzv. tamnim niklom. Preko središnjeg dela bloka se proteže mali crni detalj u obliku „H“ slova. U pitanju je aluminijumska pločica ofarbana u mat crno. Ona se veoma lako skida, ali nismo hteli odmah sakatiti blok jer je ukrasni aluminijum osetljiv na savijanje.
Baza od bloka ima besprekoran mirror finish, a sam bakarni cold plate je niklovan u standardnoj, svetlijoj nijansi nikla.
Uz pomoć malog priloženog inbus ključa možete izvršiti zamenu Intel nosača za AMD pločice. Bez ikakvog daljeg odlaganja smo uzeli i šrafciger u ruke i odvrnuli osam šrafova koji drže cold plate.
Uz malo istraživanja smo saznali da Raijintek CWB-C1 deli isti dizajn kao i Thermaltake Pacific W1 vodeni blok, barem što se tiče unutrašnjosti.
Ovaj blok ne koristi „jet plate“ ili išta fensi za ubrizgavanje tečnosti, već ima samo jednu poprečnu silikonsku štanglicu koja će veći deo vode forsirati kroz sredinu listića da bi voda pokupila toplotu sa procesora.
Listovi su visoki i dosta gusti, na svakih 0,41mm ide jedan bakarni list koji je niklovan. Možda ovaj blok ne koristi sistem ubrizgavanja, ali zato barem nije preterano restriktivan. Pretpostavljamo da će mu performanse biti sasvim adekvatne.
Obrada „top“-a je na visokom nivou – tamni nikl je svuda ujednačen i G1/4 navoji su isto veoma glatki. Jedina potencijalna mana niklovanja su otisci prstiju, ali to se naravno lako rešava sa mikrofiber krpicom.
Čisto da ne zaboravimo spomenuti, razmak između rupa iznosi 22,5mm, što znači da imate zeleno svetlo za svakakve fitinge, pa čak i one za 19mm creva. Primere ćete moći videti u daljoj recenziji, u sekciji za „montiranje“.
Dodaj komentar