Dizajn
Dizajn novih ventilatora “A” serije ne donosi puno novina – većinu stvari smo već videli na NF-F12 modelu. “A” serija je opremljena sa tzv. AAO ramom, što i nije novo jer sve to postoji kod F12-ke, samo što se to tada nije tako zvalo, već je akcenat bio na “Focused Flow” ramu. Tehnologije koje objedinjuje AAO su fabrički montirani gumeni apsorberi na ćoškovima i stepenasto upušteni rubovi rama.
Stepenasti rubovi funkcionišu na principu “golf-ball” rupica koje obezbeđuju bolji protok vazduha, odnosno pomažu da ventilator sa manje “napora” vuče više vazduha.
U AAO tehnologiju spadaju i mikro udubljenja na unutrašnjem delu rama koja pomažu u smanjenju buke i poboljšanju protoka vazduha i vazdušnog pritiska. Još jedna stvar koju novi ventilatori dele sa NF-F12 je unapređena verzija SSO ležajeva sa imenom SSO2
NF-A9x14 se izdvaja iz družine time što je opremljen posebnim PWM čipom, istim čipom kog smo već opisali za vreme testiranja NF-F12 PWM ventilatora.
Ono što je apsolutna novina kod “A” serije je tehnologija sa imenom “Flow Acceleration Channels”. Savremeni aerodinamični dizajn donosi značajna poboljšanja u odnosu protoka vazduha i buke naspram konvencionalnih lopatica uniformnog oblika.
Usled bržeg protoka vazduha na ključnim mestima, kao što su vrhovi lopatica, kanali za poboljšanje protoka (Flow Acceleration Channels) umanjuju otpor vazduha sa usisne strane, vazduh se manje “lepi” za lopatice i time se postiže veća efikasnost i manji nivo buke koja inače nastaje od vrtloženja vazduha. U neku ruku ovi žljebovi na lopaticama rade isto što su radili u “Vortex Control Notches” na ranijim Noctua ventilatorima.
Koliko smo shvatili fiziku ovih stvari, bitno je da postoji nešto što “razbija” vazduh, poput rupica nalik golf loptici zbog kojih ona ima mnogo manji vazdušni otpor i time leti mnogo dalje od obične glatke loptice.
Antivibracione gume se lako skidaju sa NF-F12, ali u slučaju ova tri ventilatora gumice su nešto (proporcionalno) manje i zalepljene su za ram. Ako nekome ove gumice zasmetaju, skidanje je malo teže, ali nije neizvodljivo.
Kod NF-A9x14 i NF-A6x25 kablovi su pričvršćeni crnim plastičnim žabicama, što nije primenjeno na NF-A4x10, verovatno zbog sveopšte malih dimenzija ventilatora.
SSO2 ležaj je zaista prisutan u sva tri ventilatora, što smo dokazali “lepljenjem” šrafova za magnete koji se nalaze tačno ispod osovine rotora.
SSO2 je potpuno zatvoren sistem i ne dozvoljava sitnim česticama i prašini ulazak u ležaj, što će osigurati dug i nesmetan radni vek. Bitna stvar koju bi svi trebali da znaju je da Noctua ventilator sa SSO2 ležajem nije dizajniran tako da ga korisnik rastavlja pa nemojte ni pokušavati. Em nema potrebe, em u tom slučaju gubite garanciju od 6 godina koju daje Noctua. Ovo nisu dobre vesti za modere koji bi želeli da prefarbaju, nekima iritantnu, braon boju.
NF-A4x10 i NF-A6x25 imaju specifičan izgled, po prvi put viđen kod Noctua-e, dok NF-A9x14 manje-više izgleda kao umanjeni NF-P12.
Elegantno sleevovani kabel u slučaju Noctue nije nikakva novina, a dajemo veliki plus i za PWM priključak u slučaju NF-A9x14 ventilatora, jer će se verovatno samo on i koristiti na procesorskim kulerima.
Dužina kablova je idealna kod sva tri ventilatora, svega 20cm, što će smanjiti haos sa kablovima, a po potrebi su tu i produžni kablovi od 30cm.
Galerija fotografija:
NF-A4x10
NF-A6x25
NF-A9x14
Dodaj komentar