Dizajn i rešenja
Za NH-L9 je upotrebljen tanki NF-A9x14, što smo već spomenuli i ranije. NF-A9x14 je ventilator najnovije A serije i opremljen je nekim novim tehnologijama poput AAO i „Flow Acceleration Channels“. Naspram starog NF-B9 92 mm ventilatora, razlike su evindentne. Nova A serija ima više lopatica koje su i veće nego kod starijih Noctua ventilatora (NF-S i NF-B serija). Najlakši način da opišemo NF-A9x14 je da uzmemo NF-P12 i da ga smanjimo po svim dimenzijama. PWM priključak na ventilatoru će vam obezbediti najtiši mogući rad jer će se obrtaji kontrolisati prema opterećenju procesora. Dužina PWM kabla je 20cm, taman da bude dosta, a i da ne bude viška koji bi vam smetao. L.N.A adapter će vam usporiti ventilator sa 2500 na 1800 obrtaja što je sasvim dosta za dobre performanse, a ujedno je i tiše od bilo kog box kulera na istom broju obrtaja. Ali dosta o samom ventilatoru, o njemu ćemo detaljnije u nekoj od budućih recenzija.
Ova dva kulera su predviđna samo za neka određena podnožja. NH-L9i „paše“ samo na LGA 1155 i 1156 matične ploče, što je i razuman potez. Možda ćemo malo patiti za LGA 775 podrškom, ali koliko smo mogli videti na brzaka, nogice se lako skidaju i Noctua bilo kog trenutka može izbaciti i 775 verziju hladnjaka. NH-L9a je predviđen za AM2(+), AM3(+), FM1 i FM2 socket-e. Ovde dolazimo do malog neslaganja informacija. Naime, NH-L9a je bio najavljen samo za AM3+, FM1 i FM2 socket-e, a iste te specifikacije spominje i uputstvo bez prisustva AM2 ili AM2+. Tekst sa zadnje strane kutije takođe navodi samo ove tri opcije, ali se onda na istoj toj kutiji sa strane pojavljuje i AM2/AM2+.
Možda vam se čini da se previše zadržavamo oko ove stavke, ali ne bi bilo lepo da neko kupi ovaj kuler pa da se ispostavi da ga ne može montirati na AM2/AM2+ zbog neke interferencije.
Samo rashladno telo ne nudi ništa revolucionarno i odmah u startu možemo videti razlike u veličinama AMD i Intel verzija. NH-L9a (463g) ima 45 grama više od NH-L9i (418g), a ako dodate još i backplate u računicu vidite da je AMD varijanta kulera dosta u prednosti. Noctua se verovatno odlučila za ovakve dimenzije, jer u slučaju skidanja AM3+/FM1/FM2 plastičnog rama ima više mesta oko podnožja. Oba modela su indentične visine (37mm), a druge dve dimenzije su: NH-L9a 92 x 114mm i NH-L9i 95 x 95mm.
Kod oba modela možete odvrnuti dva mala šrafa na oba kraja hladnjaka i time saznati malo više o samoj konstrukciji rashladnog tela. Osnovu tela čini mala triangularna prizma koja se proteže od početka do kraja hladnjaka. Prizma je od bakra i ima dva ureza u koje uležu toplotne cevi.
Cevi kreću sa jednog kraja, savijaju se u „U“ oblik na suprotnom kraju i vraćaju se na početnu stranu. U slučaju da niste razumeli šta smo napisali, samo pogledajte sledeću fotografiju.
Sa gornje strane vidimo par periodičnih ureza po rebrima što je neki NH-D14 momenat koji verovatno smanjuje količinu šuma koji se stvara kada vazduh udara u rebra.
Intelov model ima 55, a AMD-ov 67 rebara, što je 12 manje za „plavi“ tim. Sa rebrima visne 18mm i širine 86mm, razlika u rashladnoj površini, prema gruboj proceni, iznosi 185cm² u korist AMD-a. Nije kao da je sve ovo bitno, hladnjak se neće koristiti za overklokovanje, samo pokušavamo biti detaljni. Ali ako malo bolje razmislimo, ovih 12 ekstra rebara će dobro doći kod nekih APU-ova sa K prefiksom. Povlačimo sve što smo rekli u vezi overklokovanja!
Na sredini bakarne prizme je malo četvrtasto uzvišenje na koje treba da nalegne procesor. Kontaktna površina nema „mirror finish“ i vidi se gruba mašinska obrada, kao i kod svakog drugog Noctua hladnjaka.
Na mestu gde smo odvrnuli dva mala šrafa se malo nazire bakar, ali čisto da bismo bili sigurni (i destruktivni) moramo malo zagrebati po površini!
Proverićemo i ravnoću baze kod oba kulera naslanjanjem nonijusa da bismo utvrdili da li negde probija svetlost. U slučaju da vidimo da se negde svetlost „provlači“, to će značiti da bakarna baza nije ravna.
Testiranje nam kaže da su obe baze u jednoj orijentaciji super ravne i to u osi koja se poklapa sa smerom heatpipe-ova, ali u drugoj osi smo primetili malo ispupčenje na sredini. Kako god mi naslonili nonijus, sa jedne strane će uvek prolaziti malo svetlosti, što smo i zabeležili fotografijama kod oba kulera.
Dodaj komentar