Dizajn i rešenja
U vezi dizajna NH-D15 kulera ne postoji ništa bombastično. Mnogima je promakla činjenica da je NH-D15 zapravo duplirani NH-U14S. Dakle, kuler se gradi na dual tower dizajnu od NH-D14, ali osim dual tower-a, ova dva kulera nemaju puno dodirnih tačaka.
Korisna zajednička osobina D15 i njegovog prethodnika D14 je u dizajnu, gde je srednji ventilator u veoma niskom položaju. To znači da kuler veoma efikasno hladi i naponsku sekciju koja se nalazi u blizini procesorskog podnožja.
Ceo kuler je niklovan, a pritom je i završna obrada veoma dobra. Hladnjak je čvrst i nema nikakvih neprijatnih oštrih ivica.
Da bismo bolje ispratili dizajn kulera, izvadićemo ventilator iz sredine tela. Za montiranje ventilatora je korišćena ista žica kao i kod NH-U14S i veoma je lako rukovati njime.
Aluminijumski listići su sa strana uvijeni tako da zatvaraju stranice kod oba tornja. Pretpostavljamo da ovom metodom hladnjak postaje “tunel” i da ventilator vazduh gura celom dubinom listova. Sve je isto urađeno kao i kod NH-U14S, samo u ovom slučaju sa malim promenama.
Listovi su prikopčani jedni u druge na čak tri mesta sa obe strane hladnjaka. Ovo nije urađeno kod U14S jer kroz njegovo usko telo prolazi ukupno 12 toplotnih cevi (6 cevi savijenih u “U” oblik). Kod NH-D15 kroz jedan toranj prolazi samo šest cevi što znači da one ne doprinose strukturalnom integritetu tela hladnjaka. Kopče onemogućavaju raskupusavanje listova, ili zveckanje istih prilikom većih brzina ventilatora.
Dizajn listova, tj. detalji na njima su identični kao kod NH-U14S hladnjaka. Rebra imaju špicast urez u sredini i sa obe strane imaju po jedan mali nazubljeni deo. Ovi zupci su otprilike tamo gde prolaze vrhovi lopatica, gde je pritisak vazduha najveći pri radu ventilatora.
Već ste videli jednostavan raspored toplotnih cevi koje su poređane po jednoj liniji na sredini aluminijumskih listova. Inače, NH-D15 po tornju ima 45 aluminijumskih listova.
Isti princip raspodele toplotnih cevi se koristi i kod NH-D14, a sada već i kod mnogih drugih kulera na tržištu. Savršeno ravnu raspodelu cevi možete još bolje videti iz ovih uglova.
Bitna razlika novog dual tower Noctua kulera, naspram NH-D14, su nešto širi aluminijumski listovi. Ovo omogućava da toplotne cevi budu više razmaknute i da na raspolaganju imaju veću površinu za predaju toplote.
Kuler koristi šest heat pipe-ova od 6mm koji su kvalitetno „ofarbani“. Pored standardnog presovanja, aluminijumski listovi su i nakalemljeni na toplotne cevi radi boljeg kontakta.
Ovaj kuler se od ostalih proizvoda na tržištu izdvaja zbog jedinstvenog dizajna tela. Iako je reč o dual tower hladnjaku, on je kompatibilan sa visokim RAM hladnjacima.
Donjih sedam listova na oba tornja su skraćeni, što vizuelno izgleda kao da je sa obe strane isečen deo hladnjaka. To znači da ispod kulera imate mesta za memorije visine 65mm, i to naravno, ukoliko ne koristite dodatni prednji 140mm ventilator.
Ovakav dizajn omogućava 15,8mm dodatnog prostora za hladnjake na RAM modulima. Najveće beneficije ovakvog oblika tela ima LGA2011 platforma koja sa obe strane ima memorijske slotove. Poprilično smo sigurni da je NH-D15 jedini dual tower kuler na tržištu koji nudi ovaj nivo kompatibilnosti sa memorijskim modulima.
Prednost kulera je ujedno i njegova mana, a to je širina od 150mm. Prema rečima Noctua-e, performanse ovog kulera su bolje od NH-D14 jer je kuler širi i ima bolju raspodelu toplotnih cevi i bolju iskorišćenost površine za predaju toplote. Međutim, zbog širine često ume da smeta prvom PCIe slot-u (ovom tematikom ćemo se baviti kasnije u delu sa montiranjem). Pošto su iste širine, od iste boljke boluje i NH-U14S.
Ukupna dubina kulera bez ventilatora je 136mm, što je za 6mm dublje od NH-D14. Mislimo da je dubina hladnjaka povećana kako bi se srednji ventilator što više udaljio od susednog tornja. Veliki deo buke kod dual tower kulera se stvara baš zbog toga što je usisni deo ventilatora blizu aluminijumskim listovima. Ovde dolazimo i do zaključka da listovi nisu baš isti kao kod NH-U14S, gde su listovi duboki 52mm, a kod NH-D15 smo izmerili 49mm.
Telo hladnjaka je visoko 150mm, a toplotne cevi vire dodatnih 10mm što čini ukupnu visinu od 160mm bez monitranih ventilatora. Prvi put kada smo videli kuler, imali smo utisak kao da je kuler širi nego što je visok. Prema specifikacijama, kuler sa montiranim ventilatorom je visok 165mm, mada to najviše zavisi od toga kako korisnik podesi ventilator, tj. ventilatore.
Na ventilatorima ćemo se zadržati veoma kratko. U pitanju su dva NF-A15 PWM ventilatora koji se vrte na 1500 obrtaja. Sve tehnologije koje obuhvata ovaj model ventilatora možete pogledati na OVOM linku. Pohvalićemo jednu sitnicu, a to je da je Noctua počela da primenjuje samo crne konektore na ventilatorima, kao i na raznim adapterima, produžnim kablovima itd. Ovo znači da se sa akustičnim osobinama kulera nećemo baviti jer smo to već pokrili u testu NF-A15 ventilatora.
A ovako NH-D15 izgleda kad su montirana oba ventilatora. Očigledno je da ako prednji ventilator želite držati na nekoj normalnoj visini, moraćete da koristite memorijske module bez hladnjaka, ili module koji imaju onaj najosnovniji hladnjak u vidu oklopa.
Primećujemo da je baza dosta sjajna i sa gornje strane, kao da ima deblji sloj nikla. Koliko smo uspeli videti, baza je sa donje strane nešto glađa naspram onoga što smo do sada viđali kod Noctua-e. Znamo da Noctua namerno ostavlja tragove mašinske obrade jer prema njihovim rečima, tragovi bolje kanališu i odvode višak termalne paste.
Na prvi pogled baza izgleda kao da ima mirror finish, a ako bolje pogledamo, možemo videti da se mašinski tragovi tek blago naziru.
Da bismo bolje dočarali ono što smo primetili, uporedili smo bazu od NH-D15 sa bazom od NH-U12S. Na fotografijama levo se nalazi kontaktna površina od NH-D15, a desno od NH-U14S kulera.
Uporedite i sami i ispravite nas ako grešimo, ali nama se čini kao da D15 ima glađu bazu od prethodnih Noctua kulera. Da li to znači da je Noctua delimično priznala da mirror finish donosi bolje performanse?
Glatko ili ne, primetili smo da između toplotnih cevi postoje male rupice. Da li je ovo problem ili ne, ne znamo, ali činjenica je da baza nije toliko kompaktna. NH-U14S recimo nema ovakve rupe među cevima.
Rupe ili ne, primetili smo da baza kulera baš i nije u Noctua stilu, tj. da nije zadovoljavajuće ravna. Imamo veoma neobičan oblik baze, gde je on u jednoj orijentaciji konveksan (ispupčen), a u drugoj konkavan (udubljen). U principu imamo oblik koji se u geometriji zove „sedlo“.
Za kraj opisa kulera, sledi direktno upoređivanje dimenzija sa NH-U14S modelom.
U14S ima ukupno 57 aluminijumskih listova koji su nešto dublji nego kod NH-D15, a sve ostale fizičke karakteristike kulera su skoro pa iste. Osim činjenice da je jedan single, a drugi dual tower kuler.
Dodaj komentar