Dizajn
Boje su ostale iste, prepoznatljiva Nocuta krem-braon kombinacija, što se nekima možda neće svideti, ali mislim da smo do sada već svi prihvatili činjenicu da Noctua ne planira da odustane od tog “trejdmarka”. Sa novom tehnologijom fokusiranog protoka vazduha dolazi i novi, može se reći, atraktivan dizajn. Ono što odmah upada u oči je interesantan ram koji drži motor sa 11 krakova. “Vortex Control” urezi, koji su se ranije nalazili samo na rotoru, sada su preseljeni na ram. Urezi na starom NF-P12 su bili raspoređeni različitim udaljenostima dok su kod novog NF-F12 urezi postavljeni na istoj udaljenosti od centra motora.
Ono što nas je fasciniralo je da su inženjeri krakove od držača motora postavili pod različitim ugaonim udaljenostima. Zbog tih modifikacija buka se proizvodi u širem zvučnom opsegu i to čini rad ventilatora prijatnijim za ljudsko uho.
NF-F12 ima sedam lopatica, za razliku od svog starijeg kolege NF-P12 koji ih ima devet. Sa zadnje strane motora je ostavljeno vidljivo kućište SSO2 ležaja koji je samo unapređena verzija SSO ležaja. U slučaju SSO2, magnet je pomeren bliže osovini radi još bolje stabilizacije.
Još neke primetne novine su fabrički montirani gumeni apsorberi na ćoškovima i stepenasto upušteni rubovi rama. Stepenasti rubovi funkcionišu na principu “golf-ball” rupica koje obezbeđuju bolji protok vazduha, odnosno pomažu da ventilator vuče više vazduha. Na unutrašnjem delu rama su napravljena mikro udubljenja sve u ciljnu boljih performansi i tišeg rada ventilatora.
Elegantno sleevovani kabl u slučaju Noctue nije nikakva novina i naravno, dajemo veliki plus za PWM priključak. Dužina kabla je samo 20cm ali to će vam smanjiti potencijalni haos sa kablovima u kućištu, a po potrebi je tu i produžni kabl od 30cm.
Kad smo već spomenuli PWM, inženjeri Noctua-e su dizajnirali poseban PWM čip koji daje “glađe“ naponske impulse što obezbeđuje ravnomernije vrtenje rotora u slučaju manjih RPM-ova. Novi čip drastično smanjuje i potrošnju sa 2W (NF-P12) na 0.6W. Interesantna činjenica koju Noctua navodi je da za pet godina možete uštedeti oko pola cene ventilatora zahvaljujući novom čipu!
Dodaj komentar