Dizajn
Dizajn ovih ventilatora ne nudi ništa posebno sem atraktivnog izgleda. Za ram je upotrebljena standardna crna plastika na koju smo se već navikli kad su računarski ventilatori u pitanju.
Za rotor od 92mm modela je upotrebljena glatka providna plastika ljubičaste, tzv. “violet” boje. Rotor na 40 i 60mm ventilatorima takođe ima istu ljubičastu boju, ali je rapave teksture i drugačije prelama svetlost pa boja nije toliko intenzivna.
Lopatice nemaju nikakav poseban aerodinamični dizajn, jedino XR – 60mm model ima malo zaobljeno kućište od motora.
Dok smo iskopavali informacije o ventilatorima, proverili smo i šta kaže zvanični PDF sa specifikacijama (product data sheet). Ovde smo naišli na neke zanimljive i korisne informacije u vezi BlackSilentFan ventilatora. PDF-ovi kažu da ventilatori imaju NB-NanoSLI ležaj, mada na pakovanju piše da su NB-Longlife klizni ležajevi (sleeve bearing), koji prema rečima proizvođača imaju dva puta duži životni vek od klasičnih kliznih ležaja. Takođe kažu da motori imaju zaštitu polariteta (kada umesto „+“ povežete „-„) i zaštitu od blokiranja. Ne znamo šta u ovom slučaju znači “zaštita od blokiranja”, za neke ventilatore znamo da se ugase kad im je nešto zaglavljeno u lopaticama pa sa vremena na vreme pokreću motor ponovo (npr. Noctua ima takve motore). Ovo nismo uspeli dokumentovati kod Noiseblocker ventilatora, gurali smo prste u lopatice i čim bi izvadili prst odmah su se vrteli, tj. konstantno su radili.
Za sve modele je navedeno da su lopatice, tj. rotor od “UV active” plastike, što smo naravno probali i da pokažemo. Mahali smo sa plavom (bright blue) neonkom koja emituje malo i u UV spektru, ali ventilatori nisu zablještali. Jedina stvar koja je “svetlela” je drečavo narandžasti marker za tekst.
Imali smo pravi, ali minijaturni “black light” za proveravanje validnosti novčanica sa kojim smo takođe zasvetleli lopatice. 60mm model ventilatora sa rapavim lopaticama je pozivao aktivnost na UV diodu, dok je 92mm model “ćutao” u mraku.
92mm modeli imaju i tzv. “Antidust” tehnologiju, gde se verovatno misli na glatke lopatice za koje će se prašina manje lepiti i koje, kako smo utvrdili, nisu UV aktivne. Glatke lopatice nisu pokazale ama baš nikakve znakove UV aktivnosti.
Update: Momci iz Noiseblockera su bili veoma ljubazni i izašli su nam u susret da rešimo misteriju oko UV aktivnosti lopatica. Radi se o tome da su kod nas na test stigli stariji modeli ventilatora, „iz doba“ kada se nisu svi pravili od UV aktivne plastike. Evo kako stoje stvari sa trenutnim BlackSilentFan modelima u slučaju prave UV lampe.
Sva tri ventilatora se povezuju preko tropinskog konektora i imaju sleeve-ovan kabel. Sleeve kreće par centimetara dalje od rama i proteže se do samog kraja 3-pin konektora.
Sleeve je kvalitetan, žice ispod njega se mogu videti samo ako napregnete oči. 92 i 60mm modeli imaju kabel dužine 40cm, dok 40mm ventilatori imaju kabel dužine 30cm. Interesantno je da proizvođač na sajtu navodi da svi ovi ventilatori imaju kabel dužine 50cm.
Ukoliko želite neke kvalitetnije ventilatore radi modovanja ili farbanja, BlackSilentFan ventilatori se rastavljaju veoma lako. Kad smo već istraživali mogućnosti rastavljanja, usput smo malo zavirili i “ispod haube”.
Galerija fotografija:
XM-1 – XM-2 – 40mm
XR-1 – XR-2 – 60mm
XE-1 – XE-2 – 92mm
Dodaj komentar