LC-CC-97
Ciljna grupa korisnika
Ovaj kuler u principu treba da preuzme ulogu LC-CC-95 modela, naravno u slučaju da se CC-95 povuče iz proizvodnje. Pošto mu je cena samo 9-10 evra, svaki korisnik bi trebao da zameni svoj box kuler, pa makar sa ovim ili nekim sličnim rešenjem.
Bez obzira na malo telo hladnjaka, već to što je u pitanju tower kuler u startu Vam nudi znatno bolje performanse od box kulera. LC-CC-97 ima superioran odnos uloženo/dobijeno, skoro za svaki evro koliko ovaj kuler košta dobijate toliko stepeni manje temperature procesora naspram fabričkog rešenja.
Pakovanje i propratna oprema
Kuler se isporučuje u kartonskoj kutiji koja nas informiše samo o nekim bitnim osobinama proizvoda. Saznajemo da kuler može se izbori sa procesorima do 110W TDP-a, da ima tih ventilator (u prevodu ima PWM kontrolu) i da koristi “dugačku toplotnu cev”. Šta tačno znači “dugačka toplotna cev”, saznaćete malo kasnije.
Isto kao i LC-CC-100, tako i ovaj kuler koristi toplotne cevi, tačnije toplotnu cev koja direktno naleže na procesor.
Pakovanje nema nikakav vid ozbiljnije zaštite, tu su jedino dva kartonska rama koji sprečavaju da se kuler tumba unutar kutije.
Kutija pored kulera sardži samo plastični ram sa pratećim push pin-ovima i uputstvo.
Kuler je kutije iz spreman da se montira na bilo koju aktuelnu AMD platformu (sem AM1) ali samo u jednoj orijentaciji. Prema dizajnu koji koristi velika većina današnjih ploča to znači da će toranj od kulera biti u vertikalnom položaju.
Za montiranje na Intel platforme je potreban plastični ram koji se može podešavati za 775 ili 115x podnožja. Odličan detalj na plastičnom ramu je više opcija za montiranje tj. okretanje kulera u tri moguće orijentacije.
Dizajn i rešenja
LC-CC-97 je dosta neobičnog izgleda, drugim rečima ne viđamo često kulere kojima toliko štrči toplotna cev. Jedini kuler sa identičnim dizajnom koji smo videli je bio Cooler Master Blizzard T2. Mana tog CM kulera je bila što ne koristi PWM ventilator.
Ovaj model, iako izgleda čudno, manje je upadljiv od LC-CC-100 jer ne koristi ventilator koji ima svetlosne efekte.
“Long heatpipe” što se navodi na kutiji znači da kuler koristi samo jednu, ali dugačku toplotnu cev. Jedna cev ide kroz telo čijem su vrhovi zapečaćeni na donjem delu hladnjaka. Cev kreće sa jedne strane baze, proteže se celom dužinom i onda ide gore kroz rebra. Van rebara pravi luk i vraća se dole kroz rebra gde opet dolazi do baze.
Podnožje od kulera je od malo većeg komada aluminijuma koji ujedno igra ulogu mini hladnjaka. Ovaj mali aluminijumski deo nosi i ceo montažni sistem na sebi koji je zašrafljen sa po jednim šrafom sa obe strane.
Ventilator se uz pomoć žica kači za udubljena u telu sa strane. Ventilator je inače skoro pa nemoguće skinuti. Žice su jake i veoma ih je teško otkačiti ih iz žljebova.
Kuler ima ravno 40 aluminijumskih listova. Listovi imaju dosta jednostavan dizajn i s obzirom da kuler ima samo jednu toplotnu cev, rezultati nas „živo“ zanimaju.
Toplotna cev, od golog bakra, je promera 6mm.
LC-CC-97 je širok 97mm, dubok ravno 36mm, i visok 140mm. Što znači da je kuler zajedno sa ventilatorom debeo 51mm. Ovaj kuler je primetno tanji i primetno višlji od LC-CC-100 modela.
Ventilator je izrađen od obične crne plastike i ima rotor sa ukupno sedam lopatica. Svaka lopatica na sebi ima tri mala “repa” koji su tu da poboljšalju njihovu aerodinamiku. Ventilator ima ram u obliku levka, koristi 92mm montažne rupe, a raspon lopatica je oko 97mm.
Telo kulera je široko 97mm, lopatice imaju raspon 97mm, verovatno odatle i potiče oznaka kulera LC-CC-97.
Ventilator ima šareni četvorožilni kabel, što znači da ventilator ima PWM podršku. Raspon brzine ventilatora je od 800 do 2200 obrtaja, za koji mislio da je idealan raspon za jedan kuler manjih dimenzija. I ovde smo isto primetili 4-pinski priključak bez dodatnog žljeba, koji navodi na pravilno priključivanje u slučaju 3-pinskog izvora napajanja.
Telo hladnjaka teži 247 grama, dok je ceo kuler zajedno sa ventilatorok težak 330 grama.
Na bazi vidimo oba kraja od jedne toplotne cevi i prepoznatljive tragove grube mašinske obrade.
Dodaj komentar