LC-CC-100
Ciljna grupa korisnika
LC-CC-100 bi trebalo da predstavlja najjači model od ova tri ponuđena kulera, stime zajedno i najskuplji. Cena mu se kreće oko 14-20 evra i on bi predstavljao neku atraktivnu zamenu za box kuler ili čak više. Sa čak 4 toplotne cevi i PWM ventilatorom koji malo svetluca, LC-CC-100 će zadovoljiti i zahtevnije korisnike koji jednostavno nemaju novca za neke skuplje fensi kulere.
Dakle, performanse, tišina i veoma lak menanizam montiranja su zagarantovani. Kuler je spreman za sva aktuelna podnožja: 1150, 1155, 1156, 775, FM1, FM2/+, AM2/+, AM3/+.
Pakovanje i propratna oprema
Kuler se isporučuje u kartonskoj kutiji koja nas informiše samo o nekim bitnim osobinama proizvoda. Saznajemo da kuler može da se izbori sa procesorima do 170W TDP-a (što je veoma impresivna cifra za kuler od 15-tak evra), da ima četiri heat pipe-a i PWM ventilator.
Tu je i neka četvrta oznaka koja ne znamo šta znači, da li je to podrška za mutli core procesore ili za više podnožja, ne znamo, ali u svakom slučaju su oba ova uslova ispunjena.
Pakovanje nema nikakav vid ozbiljnije zaštite, tu su jedino dva parčeta kartona koji sprečavaju da se kuler tumba unutar kutije.
Kutija pored kulera sardži samo plastični ram sa pratećim push pin-ovima i uputstvo.
Kuler je odmah iz kutije spreman da se montira na bilo koju aktuelnu AMD platformu (sem AM1) ali samo u jednoj orijentaciji. Prema dizajnu velike većine današnjih ploča to znači da će toranj od kulera biti u vertikalnom položaju.
Za montiranje na Intel platforme je potreban plastični ram koji se može podešavati za 775 ili 115x podnožja. Odličan detalj na plastičnom ramu je više opcija za montiranje tj. okretanje kulera u tri moguće orijentacije.
Dizajn i rešenja
Kuler ‘ko kuler, sastoji se od tela i ventilatora.
Već pri prvom pogledu možemo videti agresivniju prirodu ovog hladnjaka. Tu pre svega mislimo na detalje na lopaticama od ventilatora.
Taj utisak dalje podupire i malo kompleksniji oblik aluminijumskih listova. Da li su listovi tako ciljno dizajnirani zbog veće efikasnosti, tišine ili samo radi estetike je teško znati.
Pošto je u pitanju low end proizvod, pretpostavićemo da je ovakav oblik odabran čisto zbog estetike. Mada ko zna, videćemo kakve su mu performanse.
Podnožje od kulera je od malo većeg komada aluminijuma koji ujedno igra ulogu mini hladnjaka. Ovaj mali aluminijumski hladnjak nosi i ceo montažni sistem na sebi koji je zašrafljen sa po jednim šrafom sa obe strane.
LC-CC-100 ima četri toplotne cevi koji ostvaruju direktan kontak sa procesorom, a na tih četiri toplotnih cevi pakuje čak 42 aluminijumska lista.
Ventilator se uz pomoć žica kači za velika udubljena sa strane, zbog čega ga je dosta teško skinuti. Dodatni set kačenja ne dolazi uz kuler, tako da je skidanje ventilatora zaista potreban samo u slučaju održavanja, tj. čišćenja.
Sa skinutim ventilatorom možemo još bolje da se upoznamo da dizajnom tela ovog kulera. Primećujemo poprilično običan raspored toplotnih cevi, dizajn gde toplotne cevi zaobilaze srednji deo tela i više se fokusiraju prema spoljašnjem delu listova.
Toplotne cevi debljine 6mm su gole, nisu niklovane, što je i očekivano od jednog budžet kulera. Baza ima fabrički nanetu termanu pastu, tako da manje napredni korisnici nemaju nikakve obaveze oko nanošenja, dileme oko razmazivanja itd.
LC-CC-100 je širok 102mm, dubok ravno 50mm i visok 125mm. Što znači da je kuler zajedno sa ventilatorom debeo 75mm.
Ventilator koristi 92mm montažne rupe, ali mu je usisni deo 100mm, što bi reklo da ima raspon lopatica od 100mm.
Ventilator koristi poluprovidnu tamnu plastiku i ima rotor sa ukupno sedam lopatica. Svaka lopatica na sebi ima tri mala “repa” koji su tu da poboljšalju njihovu aerodinamiku. Ventilator ima ram u obliku levka, već smo ustanovili da je osnova rama 92mm, dok je gornji deo širi. Ovaj ventilator ima dve diodice koji se nalaze u korenu od rotora, ove dve lampice daju blag plavi svetlosni efekat.
Koristi se šareni četvorožilni kabl, što znači da ventilator ima PWM podršku. Raspon brzine ventilatora je od 800 do 2200 obrtaja, za koji mislimo da je idealan raspon za jedan kuler manjih dimenzija. Primetili smo da je 4-pinski priključak bez dodatnog žljeba koji navodi na pravilno priključivanje u slučaju 3-pinskog izvora napajanja. Činjenica jeste da svaka nova matična ploča ima 4-pinski priključak za CPU kuler, ali manje upućeni korisnici (koji će prevashodni biti kupci ovog kulera) mogu lako pogrešiti i pogrešno spojiti kuler na neki 3-pin priključak.
Telo hladnjaka teži 346 grama, dok je ceo kuler zajedno sa ventilatorok težak 418 grama.
Kao što smo rekli, cevi naležu direktno na procesor, a na bazi od kulera je vidljiva standardna gruba mašinska obrada.
Dodaj komentar