Metodologija testiranja
Termalne paste smo testirali na overklokovanom Intel Core i7-930 procesoru i GA X58A-UD5 matičnoj ploči. U BIOS-u smo pogasili sve „bezbednosne“ opcije za procesor da ga ništa ne bi kočilo zbog visokih temperatura. Ugasili smo i očitavanje procesorske temperature sa ploče, tako da su nam ostala samo četiri prikaza temperature jezgara. Iz temperature jezgara smo računali prosek da bi imali tačnije rezultate sa dve decimale.
Frekvenciju smo podigli na 4,2GHz-a, uključili smo HyperThreading i sistem smo opterećivali popularnim LinX stres programom. Za test kuler smo koristili naš redakcijski primerak Prolimatech MegaShadow-a koji je bio okićen sa dva Cooler Master ventilatora. Ventilatore smo pozajmili sa jednog od kulera koji je kod nas na testiranju i poprilično smo sigurni da je u pitanju neka verzija Super Fan 120 SU1 ventilatora na 1600 obrtaja. Ventilatori su naravno pri svakom merenju radili na maksimalnom broju obrtaja. Pri završetku testa beležili smo temperature i izračunavali prosek temperatura. Svaki Load test je trajao tri kruga u LinX-u, oko 12 minuta, što se u praksi pokazalo kao više nego dovoljno vremena da temperatura CPU-a više ne raste.
Pošto je nanošenje paste proces koji se teško može stopostotno reprodukovati, svaku pastu smo testirali tri puta. Obrnuli smo jedan krug testova sa svakom pastom i onda smo ponovili sve još dva puta istim redosledom. Svaku pastu i svako nanošenje smo dokumentovali makro fotografijama. Takođe smo dokumentovali i stanje paste nakon skidanja kulera, kao i otisak koji ostaje na bazi od kulera.
Paste smo morali da testiramo barem tri puta da bismo dobili neki prosek rezultata i da bi manje-više eliminisali greške pri merenju i nanošenju paste.
Temperaturu smo merili sa dva termometra. Jedan je bio u neposrednoj blizini test računara sa termalnom sondom ispod stola. Drugi termometar se nalazio malo dalje od test sistema i služio nam je kao kontrolni termometar. Klima uređaj se naravno postarao da nam sobna temperatura bude što bliža predviđenoj vrednosti od 22°C. Termometar koji je bio udaljeniji se nije puno pomerao sa 22,4°C čim se izjednačilo generisanje toplote od računara sa efektom klime. Donji termometar je malo više „šetao“ jer se hladan vazduh od klima uređaja kretao bliže podu. Generalno smo veoma zadovoljni uslovima testiranja jer promene u temperaturi nisu bile veće od 0,5°C!
Trudili smo se da nanosimo istu količinu paste i da pazimo na orijentaciju kulera. Drugim rečima, trudili smo se da uslovi testiranja budu identični kod svakog merenja.
Moramo spomenuti i pomoćne alate koje smo koristili za čišćenje kulera i procesora radi zamene paste.
Dodaj komentar