Montiranje
Detaljan opis delova ovoga puta preskačemo, jer smo to obavili u OVOM tekstu. U pitanju je bila neka naša uvodna priča o vodenim sistemima, a sada ćemo Vam pokazati proces sklapanja jednog ovakvog EKWB paketa.
EKWB KIT smo iskoristili za nadogradnju već postojećeg kola (loop) vodenog hlađenja. Sistem je prethodno radio sa jednim radijatorom od 240mm i Thermaltake Bigwater 760 Pro sistemom. Ovakav sistem je trpeo jednu 7970 grafičku kartu i 3570K procesor, ali mu 24/7 rudarenje već nije prijalo. Temperature su postale neprihvatljive sa dodavanjem još jedne 7970 karte.
Radovi kreću od pražnjenja starog kola i rastavljanja istog. Skinuli smo samo nepotrebne delove i 240mm radijator koji će promeniti svoje mesto.
EK vodeni blokovi za grafičke karte ne idu u EKWB EK-KIT L360 paket, ali ćemo opisati proces montiranja, kada ih već koristimo za sklapanje ovog sistema.
Koristili smo univerzalne EKWB blokove za grafičke karte, oznake EK-VGA Supremacy – Nickel.
Proces montiranja ovih univerzalnih VGA vodenih blokova je jednostavan. Treba samo da obratite pažnju na plastične podloške, tj. da ih ne zaboravite iskoristiti sa obe strane štampane ploče.
Mislite da je sa ovim karta spremna za vodeni blok? Nije! 7950 i 7970 modeli imaju upušten grafički čip naspram metalnog rama koji ga štiti. Isto se javlja i kod nekih R9 280/280X modela karti, ali ne kod svake. Ovo je problem jer vodeni blok ne dodiruje čip i ako ga ovako montirate, doslovno ćete spaliti svoju grafičku kartu.
Spremili smo dve fotografije koje dokaziju da vodeni blok ne dolazi u kontakt sa grafičkim čipom. Jasno se vidi da se pasta raširila samo do određene mere, tj. da se jedva raširila. EKWB u ponudi ima posebnu bakarnu pločicu koja eliminiše “problem” kod ovih modela grafičkih karti. Pre kupovine EKWB univerzalnih GPU blokova treba da pogledate koji model karte imate i da se uverite da li Vam treba ova dodatna bakarna pločica. Termalnu pastu treba da stavite sa obe strane bakarne pločice.
Dodavanjem pločice osiguravate adekvatan kontakt između procesora i vodenog bloka, a ostaje Vam samo da zategnete šrafove priloženim inbus ključem.
Prva komponenta iz paketa koju ćemo montirati je EKWB vodeni blok za procesor.
Akcija naravno kreće montiranjem backplate-a. U prethodnom tekstu smo već napomenuli prednosti EK blokova za procesore, a to je da oni dolaze sa backplate-om.
Dodajte prvo opruge na dva dijagonalna šrafa i samo ih malo dotegnite. Posle dodajte druge dve opruge i sve četiri matice dotegnite rukom koliko možete.
Nemojte zaboraviti da skinete zaštitnu nalepnicu sa vodenog bloka i stavite termalnu pastu. Sledeća komponenta koju montiramo je 360mm radijator.
Cooler Master HAF XM nažalost nije epitom kompatibilnosti sa vodenim sistemima, tako da smo morali malo intervenisati.
Intervencija je bila potrebna na plastičnim poklopcima, kao i na metalnom skeletu od kućišta kako bi radijator stao.
Poželjno je da pre montiranja radijatora uvrnete fitinge. Fitinge ne treba pretezati, tj. ne treba da koristite nikakva pomoća sredstva, klešta itd. Za dobro dihtovanje fitinga je zaslužan gumeni o-ring, tako da pretezanjem fitinga možete samo oštetiti neki od navoja. Fiting treba da zategnete samo onoliko koliko možete rukama. Na kraju smo se uverili da montiranje radijatora ne ometa ništa.
Za montiranje radijatora je neophodno i dodavanje ventilatora, jer se koriste šrafovi koji idu kroz ventilatore i tako se fiksira radijator.
Najlakše Vam je da dodate samo jedan centralni šraf za radijator, čisto da ga drži na mestu. Radijatori su dosta masivni pa ovako izbegavate njegovo nepotrebno grebanje i udaranje dok ga nameštate.
Mi smo na radijator za početak montirali samo dva ventilatora. Odabrali smo postavku gde ventilatori iznutra duvaju van kućišta.
Treći ventilator ćemo montirati na kraju kako bismo imali pristup fitinzima. Kod kompresionih fitinga je poželjno da imate okolnog prostora da biste ih mogli adekvatno zategnuti.
Sledeća na spisku je pumpa, tj. pumpa + rezervoar kombo. Prema nekom pravilu sklapanja vodenog sistema, pumpa uvek treba da bude na najnižoj tački, tj. nikada ne treba da ostane bez tečnosti. Drugim rečima, najbolje je da pumpa bude odmah ispod rezervoara. U ovom slučaju je potpuno svejedno gde ćemo smestiti pumpu, jer na njoj već fabrički sedi rezervoar (zato se i zove pumpa + rezervoar kombo).
Predvideli smo da bi na ovo mesto pumpa lepo čučnula. Pošto HAF XM na kavezu od hard diska ima mesto predviđeno za montiranje 120mm ventilatora, a EK u paketu nudi nosač koji paše na rupe od 120mm ventilatora (razmak rupa 105mm), odlučili smo da je ovo savršeno mesto za pumpa + rezervoar kombo.
Uz pomoć velikog imbusa smo prvo morali premestiti jedan od čepova, kako bismo mogli montirati fiting u pravom smeru.
Sledeći korak je naravno montiranje nosača koji odgovara našim potrebama. Nakon toga, pumpu i rezervoar odmah postavljamo na željeno mesto.
Prvo smo montirali probne nazubljene (eng. barbed fitting) fitinge, jer smo ih imali na raspolaganju. Ovim putem smo lakše odradili posao premeravanja tačne dužine cevi, jer se sa njih cevi lako skidaju.
Uvek bi trebalo da obratite pažnju i proverite uputstvo da biste znali gde je ulazni, a gde izlazni otvor na pumpi.
U radijator smo takođe prvo zavrnuli nazubljene probne fitinge i odredili željenu dužinu cevi. U našoj postavci, tj. kod ove pumpe, izlazni otvor je ka gore. Dakle, naše vodeno kolo će se kretati ovako: pumpa, radijator 360mm, CPU blok, radijator 240mm, GPU1, GPU2, rezervoar. Neki predlažu obrnuti redosled vodenog kola, da pre pumpe bude radijator, da bi u pumpu dolazila “hladnija” voda. EK sa druge strane predlaže redosled za koji smo se i mi odlučili, da hladnija voda stiže u CPU i GPU blokove.
U principu, iz prakse se nekima pokazalo da redosled nije bitan, jer sa pumpom koja gura 500 litara vode u satu se u celom vodenom kolu (water loop) tečnost okrene za svega 2-3 sekunde. Pošto mi volimo sve eksperimentalno da dokažemo, ovo pitanje stavljamo na naš “to do list”.
Nastavljamo sa sklapanjem, odmeravamo i cev koja ide iz 360mm radijatora u CPU blok.
Pošto na raspolaganju imamo i EK fitinge od 45°, odlučili smo da njih iskoristimo baš na bloku od procesora. Ovi fitinzi naravno ne dolaze u EKWB KIT-u, ali kao što smo rekli, kad već kupujete komponente, bolje da sve kupite od jednog proizvođača, a tako smo i mi uradili.
Prednost ovih fitinga nije samo u uglu od 45°, nego što se oni mogu rotirati 360° čime postižete bolje estetske rezultate ili jednostavno manje naprežete cevi.
Onda je usledilo neortodoksno montiranje 240mm radijatora. Ako imate viška radijatora, a nemate potpuno kompatibilno kućište, radijator uvek možete i ovako montirati. Treba Vam samo neki vid odstojnika, neki duži šrafovi ili jednostavno iskoristite ram od pokvarenog ventilatora.
Ovo naravno nije najelegantnije rešenje i nepotrebno se troše cevi, ali kod ovog kućišta je bilo najbrže i najlakše rešenje za dodavanje 240mm radijatora.
Napravili smo spojnicu i prelazak na tanju 10/13 cev. Spojnice su uvek dobrodošle zarad lakšeg pražnjenja sistema, zamene vode itd.
Most između dve grafičke karte je već bio postavljen, tako da tu nismo ništa ni dirali. Kod EK univerzalnih blokova samo treba da pazite da iskoristite preporučenu ulaznu i izlaznu rupu.
Ostalo nam je samo da spojimo grafičku kartu do rezervoara i imamo spreman sistem za punjenje.
Kod grafičkih karti treba posebno da obratite pažnju na dužinu cevi, da ne budu zategnute, tj. da ne vuku kartu na dole. Karti neće biti ništa, ali se sa vremenom štampana ploča može iskriviti, što ume da izgleda ružno.
Kolo vodenog hlađenja je gotovo, sledi punjenje! U EKWB KIT paketu dobijate koncentrat antikoroziva koji je ujedno i plava UV reaktivna farba.
Za punjenje jednog prosečnog sistema vodenog hlađenja Vam treba oko 1-1,5L vode, i to destilovane vode. Destilovanu vodu možete naći u skoro svim apotekama.
Neki savetuju da nove komponente, naročito radijator, isperete pre konačnog punjenja sistema. EK rezervoar ima još jednu prednost, a to su opcioni otvori gde lako možete dodati cev za pražnjenje kola.
U rezervoar sipamo destilovanu vodu i periodično palimo pomoćno napajanje na koje je povezana samo pumpa. Čim pumpa istera vodu iz rezervoara, odmah dolivajte vodu sve dok se ceo sistem ne napuni. Znaćete da je sistem pun kada će voda da zadrži svoj nivo u rezervoaru.
Preporučljivo je korišćenje papirnih ubrusa u okolini fitinga, čisto da sprečite kvašenje komponenti ukoliko negde imate loš spoj. EK preporučuje test period od 24h da se uverite da Vam sistem nigde ne curi. Curenje ne mora vidno da se manifestuje odmah, ono može da se javi nakon više sati u formi sitnih kapi na spojevima. Nije loše ni obmotati svaki fiting sa ubrusima čak i posle 24h testiranja. Tako ćete veoma lako uočiti problematične spojeve, a u isto vreme ćete zaštiti i komponente.
Nakon ispiranja sistema destilovanom vodom i višečasovnog testiranja, vreme je da uklonimo pomoćno crevo za pražnjenje i da dodamo koncentrat farbe i antikoroziva.
Iako ovo kućište nije najkompatibilnije rešenje za ozbiljniji sistem vodenog hlađenja, krajnji rezultat je vizuelno veoma nagrađujuć.
Za kraj ovog dela, ostavljamo Vam galeriju fotografija, čisto za uživanje. Treba još da se uverimo i u rezultate, tj. performanse.
Pored ovog našeg opisa sklapanja, naravno, treba uvek pogledati i uputstva što proizvođač daje u prilogu. Ako u nešto niste sigurni, a želite da sklopite sebi sistem vodenog hlađenja, nemojte oklevati, pitajte na našem forumu.
Dodaj komentar