Dizajn i rešenja
Dizajn ovog Seidon-a ne nudi ništa novo sem redizajnirane pumpe. Dosadašnji Seidon modeli se možda nisu svideli svakome zbog dosta futurističkog izgleda pumpe (tzv. steampunk dizajn).
Nova pumpa, tj. kućište od pumpe je pravilnog četvrtastog oblika, sa suptilnim ukrasima.
Pumpa je ukrašena žljebovima sa strane dok od gore ima veoma blago ispupčenje u čijem se centru nalazi Cooler Master logo.
Kućište od pumpe na ćoškovima ima po jedan mali pipak i oni pomažu pri fiksiranju metalnog steznika.
Usput ćemo da predstavimo dimenzije pumpe vizeuelno i brojčano.
Isto kao i prethodne Seidon pumpe, tako i ova ima plavi LED indikator aktivnosti. S obzirom da “sijalica” nije na istom mestu kao i na Seidon 120M, 120XL i 240M modelima, nismo sigurni da li ima nekih promena ispod haube. Prema samim specifikacijama i potrošnji ove pumpe bismo rekli da je druga pumpa u pitanju.
Ono što nam se do sada nije svidelo kod Cooler Master kulera je prekomerna upotreba nalepnica. Pumpu krasi ukupno četiri nalepnice, dve su zaštitne i dve su informativne. Shvatamo potrebu za nalepnicama na mestima koje treba da budu zaštićene od “nepoželjnih intervencija”, ali smatramo da se to može izvesti suptilnije radi očuvanja estetike, jer se neke naplenice mogu i izbeći.
Pumpa se napaja preko crnog kabla sa tri žice, koji na vrhu ima, naravno, crni tropinski konektor.
Radijator je povezan sa pumpom sa dva rebrasta creva dužine odprilike 30cm. Zglobovi sa cevima na pumpi su donekle savitljivi, a i same cevi su dovoljno savitljive da vam ne prave probleme pri montiranju.
Radijator je identičnih dimenzija kao i kod 120M modela.
To znači da je debljina spoljnjeg rama 27mm, a rebra su upuštena 5mm sa obe strane.
A to opet znači da je efektivna debljina rebara oko 16mm. Širina celog radijatora je naravno 120mm, a dužina 154mm.
Sviđa nam se završna obrada radijatora, tj. crna polusjajna farba koja je ravnomerno naneta.
Radijator ima 12 glavnih vodova za tečnost između kojih su gusto savijana aluminijumska rebra, isto kao i kod 120M-a.
Pod „gustim rebrima” mislimo da na širini od 2cm (novčanica od 1 dinara je tu kao referenca) ima čak 17 listova.
Ventilator koji se isporučuje uz Seidon 120V kuler je unapređena verzija Blade Master 120 ventilatora.
Tačna oznaka im glasi A12025-24RB-4CP-F1 i ovu oznaku ćemo i dešifrovati. Radi se o 120mm ventilatoru, debljine 25mm, maksimalne brzine 2400 obrtaja u minuti, sa “Rifle Bearing” ležajem i konektorom sa 4 pin-a.
Dakle, isti ventilator koji ide i sa ostalim Seidon kulerima. Iako specifikacije kažu da ovaj ventilator ide do 2400 obrtaja, mi nismo uspeli izvući više od 2150-2200 obrtaja.
Blade Master ventilatori su nam se odmah svideli jer imaju velik raspon brzine: od 600 do 2400 (2200) obrtaja.
Ventilator će većinu vremena raditi na malom broju obrtaja, a brzina može rasti po zahtevu čime se efikasno mogu hladiti i zahtevniji procesori.
Cold plate je od bakra koji ima dosta grubu završnu obradu. Da budemo precizniji, skoro da ima dezen popularnog brušenog aluminijuma koji se koristi na kućištima. Kao i uvek, za kraj, pre testiranja ostavljamo proveru kontaktne površine.
S obzirom da je sama kontaktna površina dosta veća od površine procesora, baza dobija prolaznu ocenu. Bakarna ploča je na sredini ravna i tek pri spoljašnjim delovima malo zakrivljena. Audio opremu za snimanje ovaj put nažalost nismo imali na raspolaganju, ali svakako možemo konstatovati da je pumpa na 120V modelu nešto bučnija nego kod prethodnih Seidon modela. Ako uslovi dopuštaju, buku možete znatno umanjiti smanjivanjem radnog napona pumpe, na primer na 7V. Ne bi trebalo ništa da se desi sa pumpom od AIO kulera, ali je radni napon svakako deklarisan na 12V, tako da se naponima igrate na svoju ruku.
Dodaj komentar