Dizajn i rešenja
Prva neobična stvar koju uočavamo kod kulera je da heat pipe-ovima nema nigde kraja, tj. barem tako deluje.
Šalimo se naravno, u pitanju su dve cevi koje se, naspram klasičnog pristupa gde se zapečaćeni vrhovi završavaju na gornjem delu hladnjaka, završavaju na donjem.
Dual Loop tehnologijom dobijamo dva heat pipe-a koja se ponašaju kao četiri. U čemu je caka? Da ne bismo zvučali zbunjujuće, analiziraćemo jedan heat pipe. Cev kreće sa jedne strane baze, proteže se celom dužinom i onda ide gore kroz rebra. Van rebara pravi luk i vraća se dole kroz rebra gde opet dolazi do baze. Ista ta cev se spušta odmah pored početnog dela i ide duž cele baze gde se završava na suprotnom kraju od početne. Ako ste razumeli sve ovo, onda je dovoljno da kažemo da se isto to dešava i sa drugim heat pipe-om koji je odmah pored.
Tako jedna cev ima dva kontaktna dela, jedan do drugog, i faktički se ponaša kao dva heat pipe-a. Ovo deluje veoma mudro, ali videćemo već detaljno kako se nova tehnologija pokazala za vreme testiranja. Kao što smo rekli, 6mm heat pipe-ovi su zbijeni jedan do drugog tako da je u celu priču uključena i CDC tehnologija.
Ovaj dizajn čini T2 Blizzard vizuelno zanimljivim, jer ovako nešto do sada nismo imali prilike da vidimo.
Telo hladnjaka čini 21 par rebara, što je ukupno 42 komada. Kažemo „par“ jer je telo složeno od dve vrste listića koji se periodično smenjuju. Šare koje se stvaraju su u sličnom fazonu kao i kod TPC-a. Listići su poprilično razmaknuti, te očekujemo dobre rezultate i na nižim obrtajima ventilatora.
Uz hladnjak ide mali „sexy“ 92mm ventilator sa ljubičastim lopaticama koji se vrti na maksimalnih 2200 obrtaja. Ljubitelji tišine se neće oduševiti ovim, ali ventilator ne možemo okarakterisati „ultra bučnim“. Ulaganje u fan controler bi verovatno bio redak izbor pošto se radi o budžet kuleru.
Na kraju svako može po potrebi odraditi besplatan i super-koristan „volt mod“ na 5 ili 7 volti. Možda su mogli upotrebiti neki PWM ventilator što bi u velikoj meri proširilo spektar eventualnih kupaca, ali na žalost smo ograničeni samo na tropinski konektor na kablu od 30cm.
Ventilator se za telo kači plastičnim ramovima koji su postali standardna stvar kod većine Cooler Master kulera, ali se na žalost u propratnoj opremi ne isporučuje rezervni set za eventualni push&pull mod. Sa ovakvim sistemom montiranja smo već dobro upoznati, a oni koji nisu treba da znaju da on omogućava brzo i lako skidanje radi čišćenja ili premeštanja na suprotnu stranu rashladnog tela.
Baza nema „mirror finish“, mada nismo ni očekivali tako nešto od kulera u ovom cenovnom rangu, ali ćemo zato proveriti koliko je kontaktna površina ravna. Da budemo iskreni, ne znamo ni da li na tržištu uopšte i postoji kuler sa „golim“ heat pipe-ovima koji ujedno ima i „mirror finish“ na cevima.
Duž cevi je sve sjajno i nismo dokumentovali sve heat pipe-ove, ali na prvoj fotografiji možete videti jednu cev na centralnom delu baze. Ostale tri fotografije koje slede su dokaz, blago rečeno „strašnog“ stanja.
Možete videti jednu dosta ispupčenu cev na kojoj smo naš „test lenjir“ mogli opušteno klackati levo-desno. Čak smo napravili i animirani gif radi boljeg prikaza.
Stvar i nije toliko katastrofalna za jedan kuler ovog budžeta. Naš primerak manje-više naleže na tri cevi kada ga nagnemo na jednu stranu. Ostaje nam samo da se nadamo da su ovakve baze retkost za T2 Blizzard kulere.
Dodaj komentar