Rezultati testiranja i zapažanja
Prvo što smo uradili je bilo upoređivanje temperatura Accelero Xtreme Plus kulera za referentnim kulerom AMD HD6950 modela. Ne možemo da kažemo da je referetni kuler loš, štaviše, ali je Accelero Xtreme Plus na automatskim PWM podešavanjima odneo ubedljivu pobedu sa prednošću od čak 25 stepeni celzijusa!
Ono što je neophodno napomenuti da se referetni kuler itekako čuo prilikom automatskih podešavanja, dok se Accelero Xtreme Plus kuler nije upošte primećivao, a i kako bi kada su se ventilatori okretali na mizernih 486 RPM, dok je maksimalan broj obrtaja bio oko 600 RPM.
Podsetimo se da je specifikacija rekla da se ventilatori okreću od 800 do 2000 RPM kada ih kontroliše PWM, ali se ispostavilo da je poslednja fiksna brzina 350 RPM na kojima će raditi! Kako još uvek ne posedujemo uređaj za merenje broja dBA morali smo da se oslonimo na sopstveno uho, konstatovali smo „mrtvu tišinu“. Bukvalno nas shvatite!
Ono što smo primetili je da je najbolje fiksirati broj obrtaja ventilatora na vrednost od 60% jer je tako naponski sektor grafičke karte daleko hladniji, a isto važi i za GDDR čipove.
Maksimalna temperatura GPU-a je tada 57 °C, što se pod Furmark torturom može opisati kao ledeno, dok je grafička karta i dalje bila izuzetno tiha!
Na brzinama sa slike iznad se jasno vidi na kom broju obrtaja se u tom slučaju okreću ventilatori. Testiranje je pokazalo da je fiksnih 60% poslednja tiha granica i najbolje podešavanje za 24/7 režim rada grafičke karte, odnosno Accelero Xtreme Plus kulera. Buka koja se tada generiše se može okaraterisati izuzetno niskom. Da bi smo totalno bili jasni o kojoj količini buke se radi rećićemo samo da je Accelero Xtreme Plus kuler bio tiši od hard diska iz test konfiguracije.
Sa druge strane ako se ventilator postavi na fiksnu vrednost od 100% tada se ventilatori na Accelero Xtreme Plus kuleru ne mogu više okarakterisati kao tihi, ali iskreni da budemo ne mogi ni kao bučni. Jednostavno ih čujete, ali zvuk nije iritirajući, dok je huk ventilatora može najlakše opisati kao dubok, iz te perspektive se referenti kuler može opisati kao zujalica (fen za kosu).
Ono što je zanimljivo je da na GPU-u prilikom 100% postavke RPM-a ventilatora nema razlike u temperaturi u odnosu na opisani „60% sweet spot“. Razlika u temperaturi se ogleda na naponskoj jedinici grafičke karte i njenim GDDR5 čipovima, ali je ta razlika isto mala.
Na samom kraju nas je zanimao overklok potencijal naše AMD HD6950 grafičke karte kada je na istu montiran Accelero Xtreme Plus GPU kuler. Overklok potencijal je stao na 870 MHz za GPU.
Treba podsetiti da je prilikom AMD HD6950 testa ta vrednost iznosila 850 MHz sa referentnim kulerom, sa kojim smo udarali u zid i nije postojala mogućnost da se bilo koji test završi на višoj frekvenciji. Kada smo pogledali temperaturu GPU-a pod Frumark-om bilo nam je jasno zašto smo uspeli da podignemo frekvenciju za čitavih 20 MHz.
Kada se budu pojavili softverski alati koji će moći da regulišu napon na AMD 6900 seriji, a utvrdili smo da lufta u temperaturi itekako ima, može se lako desiti da će razlika u korist Accelero Xtreme Plus kulera u odnosu na referenti biti možda i bezbednih 80-100 MHz. Tu tvrdnju zasnivamo na činjenici da je referenti kuler prilikom overklokovane grafičke karte i maksimalnom broju obrtaja, pod nepodnošljivom bukom, pri Frumark testu dosegao temperaturu od 90°C za GPU.
Sa istim podšavanjima Accelero Xtreme Plus je držao GPU na 57°C, a razlika je neverovatnih 33°C, dok razliku u buci nećemo komentarisati jer smatramo da je neumesno…
Dodaj komentar