| Hardver | Grafičke karte | Sapphire Radeon R9 280X Toxic
Grafičke karte

Sapphire Radeon R9 280X Toxic


Buka, temperature i OC potencijal

 

Kada je u pitanju Sapphire Toxic sistem hlađenja, očekujemo dobre performanse, overklok i dosta niži nivo buke u odnosu na referentne modele. Obrzirom na TDP od 250W, ne sumnjamo da će hlađenje odraditi svoj posao kako bi trebalo. Temperatura u stanju mirovanja je iznosila 33°C, što je tek 8°C više od ambijentalne temperature koja je iznosila 25°C. Ventilatori se vrte na 20%, što je otprilike nekih 1370rpm. Obzirom na prečnik ventilatora i brzinu okretanja, grafička karta je sablasno tiha dok je u stanju mirovanja, na nekih 50cm od pozicije gde smo sedeli tokom testa.

 

info T

 

Kada se pokrene Unigine Heaven, temperatura se podiže na odličnih 68°C za punokrvni Tahiti čip, dok ventilatori rade na 53%, odnosno 2541rpm. U ovim uslovima ventilatori se i dalje dosta tiho čuju, tj. primetna je jako mala razlika u odnosu na idle zvuk, skoro zanemarljivo. Jedno je sigurno, kada je karta spakovana u kućište, teško da će i oni “najosteljiviji” čuti ventilatore.

 

unigine default T

 

Kada je overklok u pitanju, postigli smo 1186MHz za GPU i 1664MHz za memoriju što donosi mali porast performansi, ali kako GPU na ovom modelu fabrički radi na 1150MHz, Sapphire je defintivno izvukao iz ovog čipa poslednji megaherc. Napon na kome je grafička karta radila tokom testa nije bilo moguće menjati.

 

unigine oc T

 

Kao što možete videti, overklok je podigao temperature u Unigine testu za samo 1°C u odnosu na onu bez overkloka i ona iznosi 69°C. Ventilator je tokom OC testa na 54% što je 2611rpm. Razlika je svega 1°C, što se uopšte nije odrazilo na razliku u nivou buke koju karta proizvodi.

GPU-Z nije očitavao vrednosti VRM sekcije, pa i ovaj put ostajemo bez ovih podataka. Takođe, očitavanje napona je prikazalo maksimalnih 0,875V, što je svakako pogrešno očitavanje. Verujemo da je ovaj model fabrički podešen na vrednost oko 1,25V za ovako visoke frekvencije.

Za test realnog opterećenja smo se odlučili za popularnu igru Crysis 2, koja jako dobro i konstantno opterećuje grafičko jezgro i memoriju. Ventilatori se vrte na 54% uz temperaturu GPU-a od 69°C.

 

crysis default T

 

Probali smo i kako se karta ponaša kada je overklokovana u realnom opterećenju.

 

crysis oc T

 

Ventilatori se vrte na 56% uz identičnu temperaturu jezgra od 69°C. Nažalost, ovde smo došli do malo neprijatne situacije – za svega 2% većeg broja obrtaja buka je bila primetljivija. Sapphire je previše agresivno podesio fan profil koji jednostavno neće dozvoliti da se ova grafička karta zagreje preko 69°C. Na 54% obrtaja grafička karta je poprilično tiha, ali je ovo fabričko podešavanje profila dozvolilo da se ventilatori dosta brže zavrte kako bi ohladili overklokovanu grafičku kartu i tu jednostavno dolazi do karakteristične buke gde ćete svakako čuti ventilatore.

ASIC vrednost ovog GPU-a je 66,4%, pa donekle i ne čudi mala doza overkloka. Izuzetno je svakako što karta dolazi sa ovim fabričkim vrednostima (1150/1600MHz), pa svakako ne možemo zameriti na malim vrednostima overkloka.

Jedina “mana” ovog modela je već spomenuti fan profil i svakako bismo voleli par stepeni više zarad tišine koju je karta pružala dok nije dostigla “kritičnih” 56% obrtaja. Ovde možete primetiti da je Crysis 2 ipak neumoljiv kada je u pitanju overklok i maksimalno opterećenje karte. Uspeo je da zavrti ventilatore jače od Unigine Heaven testa i još jednom pokaže superiornost u odnosu na sve ostale testove, jer su Unigine Heaven i još par testova prolazili sa frekvencijom od 1218MHz za GPU, ali je Crysis 2 zaustavio overklok na apsolutno stabilnih 1186MHz.

 

Nenad Zarić

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar