| Hardver | Grafičke karte | Sapphire Radeon R9 280X Toxic
Grafičke karte

Sapphire Radeon R9 280X Toxic


Pakovanje

 

Sapphire Radeon R9 280X Toxic model je na test stigao u punom pakovanju spremnom za maloprodaju. Ono što je karakteristično za novu generaciju Radeon grafičkih karti kada je Sapphire u pitanju – to je promena dizajna kutije u kojima grafičke stižu. Izgleda da je Sapphire definitivno odustao od uniformisanih lepotica, pa su tu sada high tech roboti u raznim izdanjima.

 

Sapphire R9 280X Toxic 56 T Sapphire R9 280X Toxic 55 T Sapphire R9 280X Toxic 54 T
     
Sapphire R9 280X Toxic 50 T Sapphire R9 280X Toxic 51 T Sapphire R9 280X Toxic 52 T

 

Korisnicima je jasno stavljeno do znanja da ove grafičke karte imaju po 3GB radne memorije, kao i da se radi o fabrički overklokovanim modelima sa nereferentnim sistemima hlađenja. Među specifikacijama na zadnjoj strani kutije možemo videti da i ova karta poseduje i novi Tri-X (triple fan) sistem, koji se sastoji od tri ventilatora.

 

Sapphire R9 280X Toxic 48 T

Sapphire R9 280X Toxic 53 T

 

Osvrnuli bismo se na HDMI kabl koji je u slučaju ove karte deo propratnog paketa što je jasno naznačeno na kutiji. Naime, verovatno postoji više propratnih paketa istih modela grafičkih karti, te smo imali slučaj da na test dobijemo Sapphire 7790 koji je sadržao HDMI kabl, ali se to pakovanje nigde u Srbiji nije moglo naći u maloprodaji. Generalno, ovo je lako lep dodatak propratnom paketu, ali morali smo napomenuti da ovo može varirati od tržišta do tržišta, tako da prilikom kupovine dobro pogledajte šta sadrži paket opreme.

 

Sapphire R9 280X Toxic 47 T

 

Sappire za ovaj model navodi da je minimalno preporučeno napajanje snage 750W, dok je za Crossfire konfiguracije preporučena snaga od čak 1000W, što su poprilično veliki zahtevi. Verujemo da će i kvalitetnih 750W zadovoljiti Crossfire konfiguracije. Sa dodatkom treće karte bi već moralo da se ide na jače napajanje, jer ovaj model poseduje 2 x 8-pin konektor za napajanje.

 

Sapphire R9 280X Toxic 49 T

 

Za ovaj model je karakteristično da poseduje podršku (rešenu kroz prekidač na samoj karti) za UEFI BIOS, na pločama koje to podržavaju. Nažalost, korišćenje ovog moda je omogućeno samo uz korišćenje Windows 8 operativnog sistema, tako da nismo bili u prilici da ga isprobamo u radu. UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) BIOS switch koji u izvedbi ovih grafičkih karti služi kao “fast boot“ opcija koju koriste neki modeli matičnih ploča zajedno sa Windows 8 operativnim sistemom. Generalno, UEFI podrška na Sapphire grafičkim kartama daje do znanja operativnom sistemu da je u pitanju hardver koji je siguran i digitalno potpisan od stane Microsoft kompanije za njihovu “Secure Boot” tehnologiju. Ovo je došlo kao jedna od novina Windows 8 OS-a, i njegov sistem butovanja je nešto drugačiji u odnosu na ostale operativne sisteme. Koristeći hardver koji je UEFI kompatibilan OS će biti siguran da je onemogućeno izvršavanje malicioznih kodova tokom butovanja, kao i dosta brže vreme samog učitavanja sistema.

 

Sapphire R9 280X Toxic 46 T

 

Retail pakovanje ove grafičke karte je prilično bogato, tačnije tu je prisutno sve što može da vam zatreba za puštanje grafičke karte u rad.

 

Sapphire R9 280X Toxic 45 T

Sapphire R9 280X Toxic 42 T Sapphire R9 280X Toxic 43 T Sapphire R9 280X Toxic 44 T

 

U pakovanjima se nalaze po dva molex adaptera na 8-pin PCIe konektore, disk sa drajverima i softverom, Crossfire mostići, specifičan Mini DP (Display Port) to Full DP adapter, kao i uputstva za “rukovanje” grafičkom kartom. Nažalost, HDMI kabl se na putu do nas zagubio, pa nije stigao u paketu sa grafičkom kartom.

 

Nenad Zarić

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar